Biznes

Networking, słowo klucz, które otwiera i zamyka nasz biznesowy świat

opracowanie: Minds of Hope

Networking, czyli tworzenie sieci biznesowych, dla niektórych jest szalenie łatwe, dla innych więcej niż trudne. Pozornie wygląda to tak, że networking to prosta droga do skuteczności i biznesowej efektywności.

To przedsiębiorcy wiedzą lepiej od innych, że dobre „znajomości” są niezbędne dla sukcesu w biznesie. Czy wiemy, jak się w tym odnaleźć? Co robić, a czego nie? My mamy na to proste rozwiązanie, oparte na obserwacji i badaniach wielu światowych liderów.

Każdy z nas to przeżył, och pewnie nie raz w biznesowym życiu. Konferencja, wydarzenie, wieczorny raut… wchodzimy w pełne mniej lub czasami bardziej znanych ludzi profesjonalne wydarzenie. Rozglądamy się, skanujemy otoczenie, zastanawiamy, gdzie najpierw rzucić się w wir towarzyskich rozmów….

Utrzymanie biznesowej relacji jest bardzo trudne, dużo trudniejsze niż jej nawiązanie. Nie zawsze niestety mamy okazję, by trafić na spotkanie w grupie bardziej dopasowanej, więc zasady uniwersalne są tym bardziej w cenie.

Metoda, która posłużyła do stworzenia sposobu budowania i rozwijania efektywnego networkingu, oparta jest o zasady Lean LaunchPad. Lean LaunchPad to metodologia przedsiębiorczości, która służy testowaniu i rozwijaniu modeli biznesowych w oparciu o pytania kierowane do klientów i uczenie się od klientów. Łączy doświadczenie nabywane droga eksperymentalną i metody naukowe. Do metod eksperymentalnego uczenia przez doświadczenia włącza trzy bloki: Business Model Canvas, Model Rozwoju Klienta i Agile Engineering.

I co to ma tak naprawdę wspólnego z networkingiem? Otóż ma, bo właśnie te metody użyte w obserwacji, eksperymentowaniu i łączeniu tego z nauka wskazały, że do skutecznego, długoterminowego i efektywnego networkingu potrzebujemy 3 zasad:

  1. Dawaj – buduj prawdziwą relację z ludźmi, których spotykasz biznesowo, pomagaj ludziom i nie oczekuj niczego w zamian,
  2. Nie traktuj siebie zbyt serio
  3. Miej szacunek do swoich biznesowych kolegów, do organizatorów spotkań – pamiętaj, nawet jeśli wydaje ci się inaczej, to nie jest fair, gdy się spóźniasz lub wychodzisz wcześniej, ludzie to widzą i pamiętają

Jednak pamiętajmy, że nim zaczniemy budować networking, a nawet zanim pomyślimy, kto w nim mógłby być, ważne jest, aby dobrze rozpoznać segmenty naszych klientów lub „klientów”, stworzyć specyficzną pod klienta „value proposition” – propozycję wartości, pomyśleć, jak do niego dotrzeć, a przede wszystkim zrozumieć, czego naprawdę i najbardziej potrzebują.

I najważniejsze, to być w tym autentycznym i budować autentyczne relacje z ludźmi, bo to tak, że im więcej i lepiej ludzi zrozumiesz, tym bardziej będzie to „na dłuższy czas”.

I na koniec najważniejsze – networking to nie jest siec transakcji, to po prostu autentyczna relacja. Zatem mniej networkingu a więcej budowania relacji i sukces przyjdzie szybciej niż myślisz.

Szukasz rozwoju, szukasz coacha, szukasz autentycznego i doświadczonego mentora – czekamy na Ciebie. Wiemy i umiemy pomóc w Twoim rozwoju.