Psychologia

3 typy osób, których lepiej unikać

opracowanie: Minds Of Hope

Kiedy zaczyna się sezon infekcyjny, wycofujemy się z życia towarzyskiego – nie chcąc narażać innych lub chcąc samemu uniknąć zakażenia.

A co, kiedy blisko nas pojawiają się ludzie, którzy – niczym wirus, rozprzestrzeniają złe emocje i pesymistyczne wizje nas samych i/lub świata? Umiesz ich rozpoznać? Wiesz jak się chronić? Czas ich poznać.

W pracy spędzamy przynajmniej 1/3 naszego życia – a częściej dużo, dużo więcej. A jeśli dołożymy do tego nasze interakcje z innymi ważnymi dla nas osobami, okaże się, że zdecydowana większość czasu naszego życia, to różnego rodzaju chwile styczności z ludźmi, którzy albo mogą nas inspirować albo – wręcz przeciwnie, pociągać w dół.

Poznaj 3 typy osób, których lepiej unikać:

  1. Pan Do-Bólu-Negatywińskipraktycznie nie ma tematu i sprawy, w którym nie widziałby problemu. Uwielbia innym odbierać entuzjazm nowego pomysłu. Jak mantra powtarza: „przecież tak robiliśmy wieki, to po co to zmieniać?”. Niestety, utknął w swoim umysłowym status quo, trochę tak, jak samochód, który ugrzązł w błocie. Niby buksuje kołami, ale nie jedzie ni krztynę dalej. To osoba, która w projektach będzie spowalniać tempo, byle oszczędzić swoją energię. Nie chciałbyś (i tak lepiej) włączać tej osoby do swojego zespołu ani spędzać z nią czasu na spotkaniach lub zebraniach. Krótkonie oczekuj pozytywnego życia, jeśli otoczysz się Panami Do-Bólu-Negatywińskimi.
  2. Pani Wiecznie-Krytycznajest znana z tego, że potrafi zawsze i wszędzie wygłosić coś obraźliwego na temat każdego, szczególnie rozpowszechniając informacje delikatne, poufne lub niepochlebne o innych. Pani Wiecznie-Krytyczna wykorzystuje plotki, którymi zjednuje sobie i manipuluje umysłami „maluczkich”. Upewnij się zatem, że nie dajesz się wmanipulować w te krętactwa, bo nie jest to gra fair. Osoby przyjmujące postawę ciągłego krytyka zwykle czują się zagrożone poczynaniami osób utalentowanych. A im większy talent, tym głośniejszej spodziewaj się krytyki. To wówczas mają nadzieję, że odciągną uwagę od własnych, tak mało atrakcyjnych życiorysów. Krótkonigdy nie pozwól nikomu, kto nic lub niewiele zrobił sam, mówić Tobie, jak coś zrobić. na to co mówi to Tobie nie masz wpływu – dlatego rób swoje i nie oglądaj się na Krytyczną.
  3. Pan Poszkodowany-Przez-Los nigdy nie przyjmie osobistej odpowiedzialności, a życie jawi się dla niego każdego dnia potwornie niesprawiedliwe. Hmm, oblany egzamin – to pytania testowe były źle sformułowane. Słaba prezentacja przed zarządem – ach, gdyby  nie ten zawieszający się komputer…. Jeśli spotyka ich jakakolwiek porażka, to wiadomo, że to życie sprzysięgło się przeciwko nim: szef promuje tylko lizusów, ktoś specjalnie rozlał wodę na podłodze, na której się poślizgnęli, a koleżanka w pracy nie wychodzi z nimi na lunch, bo się na nich uwzięła za to, że mieszkają w lepszej dzielnicy. Krótko – doskonale opanowali metody wymówek, a jakoś nie zauważają, że solidną pracą można dojść tam, gdzie się bardzo tego chce.

Co zrobić, by nie dać się zmiażdżyć otoczeniem Panów Poszkodowanych i Negatywińskich oraz Pań Krytycznych? Rozglądać się i baczyć, bez względu na to, czy to nasza pomoc domowa, czy też kierownik zespołu, a może najbliższy przyjaciel, jak się zachowują, co mówią, co negują, a co wspierają (jeśli w ogóle coś wspierają!).

Otaczajmy się ludźmi o wysokich zasobach energii, którzy potrafią zawirować światem tak, że słowo „nie mogę/nie można” przestaje istnieć. No a najlepiej, otaczajmy się osobami, które mają marzenia jeszcze większe niż my sami. Bądźmy blisko ludzi, którzy z pasją każdego dnia, bez względu na okoliczności, poprawiają swoje działania, zmieniają podejście, modyfikują procesy, pomagają rozwijać innych. To będzie dla nas najlepsza motywacja, by zmieniać siebie i zmieniać (bliższy lub dalszy nam) świat.

A i tak najważniejsze jest spojrzenie na nas samych i przegonienie z naszego wnętrza tych 3 Typków, których opisaliśmy powyżej. Nie zawsze możemy zmienić ludzi lub okoliczności w naszym życiu, ale zawsze możemy zmienić nasze postrzeganie tego, co nas spotyka.

Oczywiście dobrze jest umieć przyznać, że nie ma ludzi doskonałych. Jednak zdrowe dążenie (czyli nieperfekcjonistyczne) do doskonałości to pozytywna i pożądana postawa, a pozytywne myślenie buduje odważne zachowania. W końcu wszystko (no prawie) jest możliwe, jeśli się bardzo czegoś chce i dąży się do czegoś z przekonaniem i konsekwencją. Nie wierzysz? Odwiedź nas i przekonaj się.