Psychologia

5 codziennych kroków do osobistego sukcesu

opracowanie: Minds of Hope

Nasze nawyki i zwyczaje mogą albo nam pomagać albo przeszkadzać w osiąganiu sukcesu. Złe nawyki mogą tak mocno wrosnąć w styl naszego życia, że będą odciągać nas od rzeczy dla nas ważnych, zaś dobre nawyki mogą pomóc osiągnąć nawet bardzo ambitne cele.

Ludzie, którzy osiągnęli sukces, każdego dnia wykorzystują czas, robiąc rzeczy, które pomagają im osiągnąć najważniejsze cele. Nie zawsze a doskonali – właściwie prawie nie są, a jednak osiągają sukces. Jak? Wystarczy pamietać i wdrożyć  5 zwyczajów….

Właściwie, wszyscy możemy studiować i analizować pozytywne nawyki, które zaobserwujemy u tzw. Ludzi Sukcesu. Nie ma jednak znaczenia ile o nich wiemy, jeśli nie wprowadzimy tej wiedzy w życie.

Oto pięć codziennych rytuałów i zwyczajów zaobserwowanych u największych liderów i ludzi  inspirujących innych,  które możecie zaadaptować u siebie i stworzyć życie, które naprawdę pozwoli poczuć, że żyjecie w pełni.

Ludzie SUKCESU:

 1. Planują dzień poprzedniego wieczora*:
  No cóż, życie nie zawsze idzie zgodnie z planem, ale gdy masz plan możesz łatwiej tworzyć i wybierać inne opcje bez utraty impetu. Jak dotrzeć do celu, nie mając kursu? Bez planowania, jak będzie wyglądał twój dzień, budzisz się nie wiedząc, co chcesz zrobić lub osiągnąć. Ludzie sukcesu dedykują na przygotowanie planu trochę wieczora lub nocy, a gdy budzą się rano zaczynają od “wykreślania” zadań z listy. (*) Niektóre badania pokazują, że plan można zrobić także rano – najlepiej zaraz po pobudzającym zimno-gorącym prysznicu….
 2. Czytają książki, by się zainspirować.
  Czytanie jest podstawowym elementem sukcesu – książki zawierają wiele wiedzy, przenoszą nas do innego kontekstu, co pozwala spojrzeć na nasze codzienne problemy i dylematy z innej perspektywy. Elon Musk, geniusz i przedsiębiorca, m.in. ojciec chrzestny TESLI, przyznaje, że czyta kilka godzin dziennie. Póki co długość, ile czasu powinieneś czytać, nie jest określona i przebadana, ale stworzenie w sobie codziennego nawyku czytania poszerza Twoją wiedzę, podnosi kreatywność i pomoże w drodze do sukcesu.
 3. Pamiętają, że ich zdrowie jest priorytetem.
  To, co jesz i ile ćwiczysz, jak dbasz o zdrowie psychiczne i fizyczne, wpływa na każdą dziedzinę twojego życia. Osoby, które osiągnęły sukces, wykorzystują aktywność fizyczną jako czas na zresetowanie, ale również na planowanie. Nie zapominają o dobrym, mądrym wyborze pożywienia dającego zdrową energię, której potrzebują, aby osiągnąć wszystko co wpisali na swoją listę codziennych “to do”. Pomyśl: Co jesz? Czy masz czas na siłownie lub codzienny spacer z psem?
 4. Nie rozpraszają się tym, co robią lub mówią inni.
  Droga innych ludzi do sukcesu bywa inspirująca. To możliwość nauki na czyiś błędach, metodach na zwycięstwo, co robić, czego nie robić. Ale (!) czym innym jest inspiracja, a czym innym – porównywanie. Jeśli zaczniesz porównywać swoje postępy z ich, możesz czuć się zazdrosny, zestresowany, niegodny. Twoja podróż do celu jest wyjątkowa i nie da się jej porównać. Skoncentruj się zatem na swoim celu i swojej liście działań w jego kierunku.
 5. Żyją tak, jakby każdy dzień miał być ich ostatnim dniem.
  Nie mamy gwarancji, kiedy nasze życie się skończy. Ludzie odnoszący sukcesy żyją każdego dnia tak, by czerpać z każdej chwili jak najwięcej – żyją Tu i Teraz. Cieszą się tym, co dzieje się wokół nich i sami inicjują zdarzenia, które mogą dać im radość. Delegują i doceniają. Choć lubią perfekcję i dążą do niej, to potrafią bez niej żyć. Małymi krokami też dojdziemy do celu i realizacji wielkich planów. Rób małe kroki i bądź konsekwentny.

Kiedy budzisz się z marzeniem lub wyznaczasz sobie wielki cel, często stresuje Cię ogrom tego, co próbujesz osiągnąć lub dokąd zmierzasz. Dlatego zmień podejście i każdego dnia nastaw się, by dać z siebie ile możesz, będąc zdeterminowanym, by wykorzystać te powyżej opisane dobre nawyki zwiększając swoją szansę na sukces.

Czy to realizacja marzeń “przez zwykłych ludzi” jest w ogóle możliwa? Podpowiedź możemy znaleźć czytając książki 😉 np. Alicję w krainie czarów:

– Nie wierzę ci- mówi Alicja
– Nie wierzysz?- powtarza ze smutkiem Królowa.- Spróbuj jeszcze raz, weź głęboki oddech, zamknij oczy i uwierz.
Alicja śmieje się: – Nie warto próbować. Tylko głupcy wierzą, że rzeczy niemożliwe mogą zdarzyć się naprawdę.
– Myślę, że po prostu brakuję ci doświadczenia- odpowiada Królowa.- Gdy byłam w twoim wieku, ćwiczyłam przynajmniej pół godziny dziennie. Zaraz po porannej kawie próbowałam wyobrazić sobie pięć lub sześć niemożliwych rzeczy, z którymi mogłabym się zetknąć. Dziś widzę, że większość tego, co sobie wyobrażałam, stało się rzeczywistością. Dzięki temu zostałam królową.”

Chcecie skorzystać z tych wskazówek – świetnie, to ruszajcie! A jeśli w tej przygodzie potrzebujecie naszej pomocy, chętnie będziemy wam towarzyszyć, jako coachowie, psychologowie, terapeuci lub nawet dietetycy i lekarze, dbając wspólnie z wami o waszą życiową energię.