Biznes

5 typów toksycznych ludzi, których warto unikać

opracowanie: Minds Of Hope

toxic-pCzłowiek sukcesu wie kogo (nie) warto mieć w swoim otoczeniu. A ty?

Jesteśmy różni – jedni bardziej, zaś inni mniej lubimy przebywać wśród ludzi. Czasami lubimy, gdy otacza nas duża grupa osób, a czasami – wręcz przeciwnie – najbliższe grono, najbliższy przyjaciel, a czasem nawet lepiej czujemy się sami. Każda z osób, która jest blisko nas – pracownicy, współpracownicy, przyjaciele, rodzina, znajomi mają jakiś wpływ na decyzje podejmowane przez nas w życiu. Nie zawsze to, co od nich słyszymy lub obserwujemy w ich zachowaniu, pomaga nam w byciu lepszym i skutecznym dążeniu do naszego upragnionego celu.

Czasami są wokół nas ludzie, którzy hamują nasz rozwój i realizację marzeń. Są tacy, którzy – będąc nadzwyczaj ostrożnymi osobami i nas przestrzegają przed podjęciem jakiegokolwiek, nawet najmniejszego ryzyka, co skutecznie wstrzymuje nas w poszukiwanie szczęścia i osiagania sukcesów. Nie musi tak być. Kim się otaczać, a kogo unikać, by odnosić sukcesy?

Oto 5 typów osób “toksycznych” dla waszych marzeń, celów i drogi do sukcesu:

 1. Wybrańcy – to ludzie, którzy uważają, że są uprzywilejowani, np. nie muszą wykonywać niektórych czynności lub realizować niektórych zadań, bo ktoś powinien zrobić to za nich – na przykład ty; uznają, że i tak wiele im zawdzięczasz, np. to, że możesz spędzać czas z nimi i czerpać z ich blasku, a przy okazji możesz przecież pracować na ich marzenia. Bycie obok takich osób, to sposób na zabicie twojego zapału i determinacji w dążeniu do celu.
  PAMIĘTAJ: Nikt – ani ty, ani nikt inny, nie ma w życiu szczególnych przywilejów. Chcesz mieć dobre życie, zapracuj na nie sam.
 2. Narzekacze – to ludzie, którzy wiecznie narzekają: na życie, na pracę, na uciążliwość losu, na wszystko wokół; jęczą jak im niedobrze i jednoczenie nie robią nic, by to zmienić. complaintsBycie w pobliżu takich osób będzie cię słono kosztować. Być może skusisz się takim sposobem zachowania i też zaczniesz narzekać, przejmując także taki negatywistyczny sposób myślenia.
  PAMIĘTAJ: Pesymizm jest zaraźliwy!
 3. Wątpiciele – to ludzie, którzy skutecznie obniżą twój nastrój. Być może będą pierwsi, którzy wysłuchają z uwagą twoich pomysłów, jak i zapewne będą pierwsi, którzy przedstawią ci całą długą listę argumentów, że pomysł jest słaby i bez przyszłości. To nie są osoby, które patrząc na ciebie powiedzą (lub przynajmniej pomyślą) – tak, to jest osoba, która “BĘDZIE KIMŚ i OSIĄGNIE COŚ NADZWYCZAJNEGO”. Po co więc tracić czas, na kogoś kto wątpi w ciebie i twoje marzenia?
  PAMIĘTAJ: otaczaj się ludźmi, którzy cię wspierają, zachęcają, potrafią podnieść na duchu, gdy w tobie jest akurat mniej motywacji.
 4. Konformiści – to najliczniejsza grupa. To ludzie, którzy nie przekroczą nawet o milimetr tego, czego się od nich wymaga. Nie mają marzeń, za którymi podążają, nie przekraczają status quo, więc też nie zrozumieją twojego dążenia do samorealizacji. Pracują w swoim cyklu – pobudka, praca 40h/tydzień, dom, sen, praca, itd. Tam, gdzie są, starają się nie wychylać, nie wchodzić w drogę, nie mają pomysłów, a nawet jeśli mają, to nie podzielą się, bo to by oznaczało więcej pracy. Wielu ludzi żyje a właściwie egzystuje właśnie w taki sposób i to też jest w porządku. Jednak kiedy ty chcesz iść dalej, to średniacy nie są dla ciebie motywacyjnym otoczeniem.
  PAMIĘTAJ: Rozwijamy się, kiedy wychodzimy ze strefy komfortu, a konformiści nie wypchną cię z niej, bo sami czują się w niej wygodnie. Żeby realizować marzenia warto zaleźć dodatkowy czas poza 40h tygodniem pracy na dążenie do realizacji osobistych celów. A kiedy je osiągniesz, to kto wie, może to one będą podstawą twoje codziennej pracy.
 5. Lwy salonowe – to osoby, które każdego planują tylko to jak i gdzie spędzić miło czas i się zabawić, jak i gdzie oraz z kim się pokazać. Bez wątpienia, to kompani najlepsi do zabawy i rozrywki, ale czasami mogą za bardzo angażować twoją uwagę i ściągać ją z twojej ścieżki do celu. Oczywiście, relaks i balans między pracą, rozwojem a odpoczynkiem jest bardzo ważny. I dlatego dobrze jest ocenić, czy moi zabawowi koledzy nie rozpraszają mnie za bardzo, a ja tracę czas i rozmieniam się na drobne.
  PAMIĘTAJ: Aby się dojrzale rozwijać, trzeba najpierw dorosnąć.

Cóż, może zatem czas, by rozejrzeć się wokół siebie i otoczyć osobami, które będą cię wspierać w poszukiwaniu twoich marzeń. I będą z tobą na dobre i na złe.
PAMIĘTAJ: twój sukces jest w twoich rekach, a ludzie wokół ciebie mogą się w tym przysłużyć lub ciągnąć cię w dół. Wybieraj mądrze.

 

Opracowanie Minds of Hope.

#mindsofhope; #success; #toxicpeople; #toksyczniludzie