5 wskazówek w sytuacji kryzysowej
W każdym kryzysie jest jakaś szansa, czasami duża – trzeba ją tylko wyszukać
W sytuacji kryzysowej, jak i w każdej innej życiowej sytuacji, szklanka może być „do połowy pusta” lub „do połowy pełna”. Lepiej by było to drugie.
Nie zawsze jesteśmy przygotowani na sytuację kryzysową, w polskich realiach, raczej rzadko. Tymczasem, jeśli my sami, jako szefowie naszych organizacji lub inni: właściciele, osoby reprezentujące określony biznes charakteryzujemy się szczególnymi cechami charakteru, które nie są zanadto zbalansowane, możemy być pewni, że kryzys na pewno nadejdzie, pytanie jest tylko – kiedy?
Jakie to cechy, które mogą stanowić dla naszej organizacji bombę z opóźnionym zapłonem, jeśli nie zadbamy o ich równomierne wyrażanie? To niebezpieczna siódemka:
- Ego
- Zaprzeczanie
- Strach, lęk
- Ambicja
- Dostosowanie
- Cierpliwość
- Wyrozumiałość
Nie od dziś wiemy, że polityczne plotki, które często są przyczynkiem do wystąpienia sytuacji kryzysowej, napędzane są żądzą władzy, pieniędzy, intrygami seksualnymi lub kumoterstwem.
Wiele osób, które doświadczyło kryzysowej sytuacji w życiu publicznym, często wcześniej igra z ogniem, będąc niezwykle arogancko nastawionym do otoczenia i czując się jak „złote dziecko”, któremu wszystko wolno. Dopiero w zderzeniu z kryzysem doświadczają dużego szoku, gdy muszą stawić czoła konsekwencjom swoich działań.
Nie ma znaczenia, czy skandal lub kryzys, który nas spotyka dotyczy globalnego biznesu czy też jest natury bardziej osobistej. Nie ma też znaczenia czy wziął się z faktów, czy też stworzyła go plotka. W dzisiejsze super–połączonym internetowo-wirtualnym świecie oczekuję się znajomości zasad, które pomogą w skutecznym zarządzaniu kryzysowym. Należą do nich przede wszystkim:
- Nie eksperymentuj z faktami. Przyznaj się do tego, czego nie wiesz, ale też czuj się właścicielem tego, co wiesz. Uczciwość jest najlepszą strategią.
- Uspokój opinię. Skup się na swoich interesariuszach i wyciszaj ich obawy metodycznie. Metoda, którą próbowałeś zapobiec kryzysowi musi zostać zaakceptowana przez tych na „tylnym siedzeniu”, po to, by wspólnie zatroszczyć się o obawy opinii publicznej.
- Przeanalizuj swoje komunikaty. Musisz zastosować strategiczne podejście do poszczególnych składników kryzysu. Na przykład, interesy twoich akcjonariuszy są inne niż te dotyczące ogółu społeczeństwa – zweryfikuj to i dostosuj. Jeśli zaś sprawa dotyczy kwestii prawnych, to należałoby zsynchronizować strategię z celami formalnymi i prawnych spółki, itp.
- Unikaj absolutów. Unikaj używania takich słów, jak zawsze, nigdy, najmniej, więcej, itp. Mów publicznie, tylko to, co można bronić merytorycznie.
- Rekrutuj. Zawsze przed kryzysem stwórz listę niezależnych sojuszników, osób trzecich, które znasz i wiesz, że będą sympatyzowały z Twoją firmą. Ta lista adwokatów, w połączeniu ze strategicznym zobowiązaniem do budowania marki, daje spokój umysłu, który będzie Ci bardzo potrzebny, kiedy nastąpi kryzysowe uderzenie.