7 sygnałów, które mówią o tym, że partner jest narcyzem
opracowanie: Minds Of Hope
Czy masz wrażenie, że żyjesz z narcyzem? Sprawdź i działaj.
Zdrowa i zrównoważona relacja polega na możliwie zbalansowanym dawaniu i braniu. Nawet nie musi to być tak, że każdego dnia czujemy ten rodzaj balansu, ale jednak już w średniej lub dłuższej perspektywie, poczucie tej równowagi ma znaczenie. Będąc w relacji z narcyzem, po krótkim czasie następuje zaburzenie tych proporcji. Ludzie o osobowości narcystycznej, ale też tacy, którzy mają “tylko” tzw. rys narcystyczny, nie są z natury empatyczni. Potrzebują 100% uwagi skoncentrowanej na sobie i też oczekują, że ich partner zrobi wszystko, by pomóc im dotrzeć na piedestał, ale też, że będzie ich nieustannie wychwalał w drodze „na ten szczyt”, zapominając o tym, co dla nich zrobił. Jak rozpoznać, czy partner jest narcyzem i czy moja relacja jest nadal oparta na zdrowych zasadach?
Osobowość narcystyczna, to jedno z poważniejszych zaburzeń psychicznych. Niestety, osoby z takim problemem rzadko trafiają do specjalisty z własnej, nieprzymuszonej woli – no bo jak? Przecież narcyz świetnie radzi sobie w każdej sytuacji, więc po co miałby pójść do psychologa lub psychoterapeuty, który „i tak się na niczym nie zna…”.
Czasami jednak wystarczy, że nasz partner ma tylko część z objawów charakteryzujących narcyza, czyli mieć tzw. rys narcystyczny, żeby istotnie uprzykrzyć nam życie. Po czym to poznamy?
Oto 7 sygnałów, które wskazują na to, że twój partner może być narcyzem:
1) Narcyz lubi kontrolować
Osoby narcystyczne jest wręcz przytłaczająca. Nie tylko lubią, ale wręcz muszą kontrolować wszystko – od poważnych decyzji finansowych po najdrobniejsze decyzje domowe. Nigdy by nie zaakceptowały, by ich partner (nawet żyjący z nimi w luźnym związku) wziął kredyt na cokolwiek, bez uzgodnienia tego z nimi albo podjął decyzję dotyczącą np. swojego zdrowia, nie otrzymując na to wcześniej zgody. Tego rodzaju zachowania wykraczają nawet poza ramy zachować kompulsywno-obsesyjnych. Czasami kontrola ma nawet charakter nadużycia i wówczas trzeba bezzwłocznie postawić granice swojej odrębności jako jednostki.
2) Narcyz jest zazdrosny
Osoby narcystyczne są zazdrosne o wszystkich, którzy mogą zakryć ich blask. Dlatego w relacjach potrzebują i oczekują, że będą nieustannie w centrum uwagi. Jeśli twój partner nie potrafi przeżyć twojego sukcesu albo masz wrażenie, że „ciągnie cię w dół”, by było ci trudniej zrealizować można twoje cele, to może być objaw narcyzmu. Osoby narcystyczne potrzebują czuć, że mają moc sprawczą i władzę. Mogą też wydawać się jakby byli obdarzeni „specjalnym darem”, „super mocą”, ale płacą też za to wysoką cenę. Jeśli ta wyjątkowość nie zostanie dostrzeżona i wychwalona należycie, będą zazdrosne, a zazdrość będzie destrukcyjna tak dla nich, jak i dla związku.
3) Narcyz nie umie się zdeklarować
Osobowość narcystyczna cierpi z powodu braku emocjonalnego zaangażowania. Narcyz musi być gwiazdą „telewizyjnego show” w każdej chwili. W związkach, w relacjach partnerskich musi być często chwalony, w przeciwnym razie będzie szukał tego docenienie gdzie indziej. W efekcie, w długo trwających relacjach, mają ogromną trudność w zapewnieniu stabilności, gdy efekt nowości słabnie a partner nie umie dostarczyć tyle pochlebstw, na ile narcyz liczy. Narcyz jest zawsze w strachu, że jego brak pewności siebie zostanie zdemaskowany, dlatego nieustannie szuka potwierdzenia swojej wyjątkowości.
4) Narcyz jest nadmiernie czarujący i charyzmatyczny
Z reguły, to pozytywne atrybuty człowieka, jednak gdy mamy do czynienia z narcyzami, stają się ich formą manipulacji. Osoby narcystyczne są świetne w „sprzedaniu się” wszystkim. Percepcja ich przez otoczenie jest tak pozytywna, że (przynajmniej początkowo) nawet cierpią z powodu swojej popularności. Są to osoby, które mogą się wydawać urocze aż do przesady. Będą też nierzadko mówić rzeczy, które brzmią szczerze i prawdziwie, ale to jednak przykład toksycznego oddziaływania. … co najlepiej odzwierciedla cytat z Kurta Cobain’a: „Nie obchodzi mnie, co myślisz, chyba, że chodzi o mnie”.
5) Narcyz nie szanuje żadnych granic
Narcyz wykorzystuje innych do realizacji swoich potrzeb. Żeruje na słabości swojego partnera, aby dostać to, czego chce. Oczywiście ma wobec partnera trochę szacunku i świadomości prywatności drugiej osoby. A jednocześnie, czują, że mają prawo do wszystkiego w domu, w biznesie, w każdym aspekcie relacji. To stare powiedzenie “..co moje jest moje. A co twoje, to też moje ” u narcyza jest bardzo prawdziwe. Są bezustannie oceniający i wysoce krytyczni wobec swoich partnerów oraz wszystkiego, co dotyczy ich prywatnego życia. Ze względu na swój urok, narcyz nie pokaże tych zwyczajów i zachowań, dopóki partner nie zamieszka już z nim pod jednym dachem. Pamiętajmy jednak, że trwające relacje z narcyzami, to efekt tego, że partner ma cały czas nadzieję, że „będzie lepiej”, chociaż to „lepiej” nigdy nie nastąpi.
6) Narcyz jest jedynym bohaterem w swoim życiu
Jest rzeczą oczywistą, że narcyz jest nie tylko zakochany w sobie, za to kim jest, ale tworzy też dramatyczne historie o sobie, by wykazać, że jest bohaterem. Bywa, że celowo wybiera takie relacje z ludźmi, którzy potrzebują jego finansowego wsparcia, by mieć nad nimi kontrolę. Wychodzi z założenia, że przepisy go nie dotyczą, dlatego narcyz często wchodzi w przedsięwzięcia niebezpieczne, jednocześnie upatrując w tych destrukcyjnych zachowaniach, miejsca na zaprezentowanie swoich wspaniałych cech i swoje bohaterstwo. No bo przecież i tak wiadomo, że ON może być tylko jeden!
7) Narcyz jest mistrzem intryg
Osobowości narcystyczne potrzebują ciągłej zmiany. Potrzebują coś nieustannie zmieniać i snuć intrygę, bo tylko wówczas wiedzą, że coś się dzieje, czyli mogą zwrócić uwagę. Często celowo wchodzą w rolę ofiary, aby uzyskać to, czego chcą. Będą wykorzystywać miłość swojego partnera, by miał poczucie winy, kiedy im coś się nie uda. Będą oszukiwać, kłamać i nie liczcie, że tego pożałują. Narcyz bez chwili zastanowienia przerzuci winę na partnera i tam również zaadresuje wszystkie swoje niepewności oraz leki. To nie on będzie słaby i nieefektywny, lecz ty.
Analizując życie osób z osobowością narcystyczna, zauważymy, że wielu z nich już od dziecka było traktowanych jako „nadzwyczajne”. Rodzice mogli traktować tę osobę tak, jak “mamusiowy Mały Książę” lub “super dziewczynka tatusia”. Nierzadko bywa, że narcyz wręcz fizjologicznie może być wyższy od innych (typowe dla narcyzów płci męskiej), ładniejsza od innych (narcystyczne kobiety), ale również bardziej popularny, wysportowany, inteligentny, bogaty, z większa polityczną siłą lub mieć „czegoś więcej”, co prowadzi do ogólnego poczucia wyjątkowości. Rodzice, którzy z jednej strony zanadto koncentrują się na wyjątkowości dzieci, czasami przesadzają w pochlebstwach a czasami dewaluują poprzez ostrą krytykę lub traktując chłodno, dając podłoże niepewności pod wpływem nadmiernej oceny. Dlatego, warto pamiętać, że istnieją głębsze aspekty narcystycznego zachowania – nie tylko egoizm, rozbuchane ego i brak współczucia dla innych.
Czasami trudno to tej osobie uświadomić i dochodzi do destrukcji związku, ale czasami można podjąć próbę rozpoczęcia pracy z psychoterapeutą, co może pomóc samej relacji, ale też każdemu z partnerów osobno. Metamorfoza narcyza, jest bardo trudna, ale nie jest niemożliwa. Choć jak w każdej zmianie, podstawą jest gotowość do zmiany i wgląd.