A co jeśli stres dopada nasze ciało, czyli o osteopatii słów kilka
opracowanie: Minds of Hope
Stres jest jak wirus, który niepostrzeżenie dostaje się do naszego organizmu. Jego ulubionym miejscem lokalizacji jest nasza głowa – umył, i tu przede wszystkim dokonujemy zmiany, gdy chcemy sobie z nim skutecznie poradzić. jednak niebagatelną również wagę przykładać warto do pracy z ciałem.
Osteopatia, to metoda manualnej (ręcznej) oceny i leczenia następujących układów ciała ludzkiego: mięśniowo-szkieletowego (w tym powięziowego), naczyniowego, nerwowego oraz układów trzewnych. W czym pomaga, jak się ją stosuje, kto ma uprawnienia do profesjonalnego uprawiania tej dziedziny? Zobaczmy…Osteopatia, to dziedzina rozpowszechniona w wielu krajach, osteopatia wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, a jej twórcą jest A.T. Still. W Stanach Zjednoczonych jest jedną ze specjalizacji lekarskich.
Do Europy dotarła głównie przez Wielką Brytanię, gdzie osteopaci mają uprawnienia lekarza pierwszego kontaktu. Dzisiaj jest uznaną metodą leczniczą w większości krajów Europy. W Polsce osteopata może być wyłącznie lekarz medycyny lub magister fizjoterapii, którzy przeszli odpowiednie certyfikowane szkolenie specjalistyczne.
Osteopata w trakcie leczenia wykorzystuje obszerną wiedzę z kilku dziedzin: anatomii, fizjologii, neurologii i patologii. Stosuje manipulacje (“nastawianie”) i mobilizacje stawów, techniki energetyzacji mięśniowej oraz techniki miękkotkankowe (najbardziej przypominające masaż).
Ponadto u osteopaty można spodziewać się zabiegów z wykorzystaniem technik trzewnych, powięziowych i czaszkowo-krzyżowych, a także neuromobilizacji.
Ortodoksyjna metodologia osteopatyczna nie przewiduje korzystania z pomocy technicznej ani leków, w praktyce nowoczesnej dopuszcza się jednak korzystanie z dodatkowych narzędzi oraz leków lub suplementów.
Osteopata ocenia mobilność w obrębie układów ciała człowieka i poszukuje ograniczeń ruchomości. Leczenie osteopatyczne odbywa się poprzez usunięcie takich blokad, które prowadzą do zatrzymania procesów gojenia się stanów wywołujących reakcję bólową (stanów zapalnych, zastojowych etc.). Po zabiegu osteopatycznym ciało potrzebuje czasu, aby odpowiedzieć na techniki.
Najczęściej stosuje się kilkudniowe przerwy pomiędzy zabiegami.
W Minds of Hope wyznajemy jeszcze inną, ultranowoczesną koncepcję terapii skoordynowanej, gdzie przede wszystkim dokładnie diagnozujemy pacjentów od strony somatycznej, psychologicznej i fizjoterapeutycznej i dopiero wówczas rekomendujemy optymalne, niejako skrojone na miarę potrzeb każdego pacjenta, leczenie. Dzięki temu pacjent zyskuje kompleksową opiekę, koordynowaną przez jednego lekarza lub terapeutę prowadzącego, by uzyskać jak najlepszy efekt terapeutyczny w optymalnym czasie.