Medycyna

Atak serca

ATAK SERCA ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Jest godzina 19:45 i wracasz (sam) do domu po wyjątkowo ciężkim dniu. Nagle zaczynasz odczuwać silny ból w klatce piersiowej, wcinający się w ramię i w szczękę. Jesteś 10 km od szpitala.

Nie wiesz, czy dasz radę dojechać. Byłeś przeszkolony w udzielaniu pierwszej pomocy, ale facet, który tego uczył, nie powiedział, jak pomóc samemu sobie. Co robić?

Wiele osób jest samych, gdy przychodzi zawał serca. Osoba, której serce nie bije odpowiednio i która czuje, że traci przytomność, ma tylko około 10 sekund, zanim to nastąpi.

Jak możesz sobie pomóc zanim nadejdzie pomoc?

Można sobie pomóc, wielokrotnie ciężko kaszląc. Przed każdym kaszlem należy wykonać bardzo głęboki oddech, a kaszel musi być głęboki i długotrwały, podobnie jak przy wytwarzaniu plwociny z głębi płuc.

Oddech i kaszel muszą być powtarzane co dwie sekundy bez przerwy, dopóki pomoc nie dotrze lub dopóki serce nie zabije normalnie. Oddechy dostarczają więcej tlenu do płuc, a tym samym do mózgu, a gwałtowny kaszel spowalnia serce, pomaga przywrócić normalny rytm serca i utrzymuje krążenie krwi.

Nie zachowuj tej wiadomości tylko dla siebie! W ten sposób możesz pomóc sobie i innym ofiarom zawału serca, zanim trafią do szpitala. Powiedz o tym 10 osobom, a uratujesz 1 życie…

A jeśli chciałbyś poćwiczyć zdrowe, wspierające oddychanie – zapraszamy do Minds of Hope. Prowadzimy zajęcia Złap Oddech, gdzie ćwiczymy wspólnie z wami różne techniki relaksacyjne, w tym zdrowy, dobry, wspierający nas oddech.