Medycyna

Choroba Parkinsona – kiedy ją pokonamy?

opracowanie: Minds Of Hope

Środa 11 kwiecień Dzień Osób z Chorobą Parkinsona. Już w 1817 r. James Parkinson jako pierwszy zdiagnozował i opisał objawy tej choroby. Mimo upływu czasu i wielu badań nadal niewiele wiemy o przyczynach tej choroby.

Osoby które na nią zachorują, długo nie wiedzą, że są chore bo trudno ją diagnozować na wczesnych etapach. Znany już natomiast jest mechanizm powstawania choroby. Dzieje się tak gdy zwyrodnieniu ulegają jądra podstawy znajdujące się w mózgu. W jednym z nich zawiera się istota czarna, która odpowiada za produkcje dopaminy z substancji prekursorskiej nazywanej lewodopy. Dopamina jest przekaźnikiem pomiędzy komórkami mózgowymi i układem mięśniowym, i koordynuje jego pracę. Choroba Parkinsona powstaje przy zaniku komórek i niedoborze dopaminy. Rozwój jest powolny a pierwsze objawy mogą pojawić się dopiero po kilku latach. Zwykle diagnozuje się ją u osób po ukończeniu 65 r.ż.

Jej występowanie waha się w granicach 1-2% osób. Objawy typowe dla tej choroby pojawiają się przy uszkodzeniu ok 80% komórek produkujących dopaminę, a ona sama spada do poziomu zapotrzebowania 20% .

Jak zatem możemy się jej ustrzec? Pierwsze sygnały alarmowe to:

  • towarzyszące często uczucie zmęczenia,
  • znużenia,
  • zmienność nastrojów.

Gdy do tego dochodzi spowolnienie ruchowe, trudności z koordynacją, zachwiania równowagi to warto zaczerpnąć opinii lekarza.

Pierwszym zauważalnym i charakterystycznym objawem jest tzw. drżenie spoczynkowe charakteryzujące się drżeniem palców lub dłoni podczas swobodnego spoczynku np. na stole. Gdy choroba się rozwija pojawiają się kolejne objawy:

  • częste upadki związane z utratą równowagi
  • trudności z zapamiętaniem aktualnych wydarzeń
  • zanik umiejętności pisania
  • rozwijające się trudności związane z mową
  • pojawiające się stany depresyjne i lękowe
  • spadek ciśnienia

Leczenie choroby Parkinsona opiera się przede wszystkim na łagodzeniu objawów i opóźnianiu jej przebiegu. W zależności od objawów i postaci choroby stosowana jest farmakoterapia, na początku podawane są niewielkie dawki, które z czasem mogą być zwiększane w zależności od przebiegu choroby. Preparaty nowej generacji-lewodopy w połączeniu z inhibitorami ko karboksylazy przynoszą do tej pory najlepsze efekty w leczeniu. Gdy stadium choroby jest zaawansowane stosowane są agonisty dopaminy wzmacniające działanie lewodopy. Do tej pory nie wynaleziono leku który skutecznie zatrzymałby postęp choroby.

W Szwecji prowadzone są dość kontrowersyjne i nie ukończone jeszcze badania polegające na wszczepieniu komórek płodowych w jądro komórki odpowiedzialnej za wytwarzanie dopaminy. Zastosowanie w leczeniu ma również biotechnologia-głęboka stymulacja mózgu (DBS) jest metodą leczenia zaawansowanej choroby Parkinsona.

Formą leczenia grupowego może być taniec, który obejmuje ćwiczenia fizyczne, zadania poznawcze, wrażenia zmysłowe, ekspresję emocjonalną i interakcje społeczne. Pacjenci z chorobą Parkinsona stają przed wieloma wyzwaniami między innymi oprócz zaburzeń motorycznych i poznawczych borykają się ze zmianami nastroju i izolacją społeczną. W związku z tym leczenie tańcem może mieć duży wpływ na jakość życia pacjenta.

Choroba jest trudna do zaakceptowania nie tylko dla samego pacjenta ale także dla jego rodziny. Szczególne ważne w takich momentach jest wsparcie osób bliskich i odpowiednich instytucji. Jeśli ktoś Ci bliski wykazuje podobne objawy a Ty nie radzisz sobie z sytuacją zapraszamy do nas.

Specjaliści z Minds of Hope pomogą Ci się odnaleźć w tej trudnej sytuacji.