Co ma wspólnego niski wzrost, czynność płuc i ryzyko chorób serca?
Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Queen Mary University of London wykazały, że związek między niższym wzrostem a większym ryzykiem chorób serca jest przypisywany głównie naszym płucom.
W badaniu, opublikowanym niedawno w czasopiśmie Communications Biology, naukowcy zbadali ponad 800 miejsc w ludzkim genomie, o których wiadomo, że są związane ze wzrostem dorosłych, a także ocenili dane sugerujące, że niższy wzrost zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 i choroby wieńcowej serca.
Autorzy nie znaleźli dowodów na związek przyczynowo-skutkowy między niskim wzrostem a cukrzycą typu 2 po uwzględnieniu indeksu masy ciała danej osoby, ale zasugerowali związek przyczynowy między wzrostem a ryzykiem choroby serca. Analizowano wiele tradycyjnych czynników ryzyka chorób serca, w tym poziom cholesterolu, trójglicerydów, ciśnienie krwi, procent tłuszczu i parametry społeczno-ekonomiczne (w tym wykształcenie i dochód) ale wyniki pokazały, że wpływają one jedynie częściowo na wzrost ryzyka chorób serca. Sprawność funkcji płuc była bardziej istotnym czynnikiem.
Autorzy pracy stwierdzili, że zrozumienie odwrotnej zależności między wzrostem dorosłych a ryzykiem chorób serca jest ważne w pogłębianiu naszej wiedzy o chorobie i może wyznaczać kierunki zmiany stylu życia, które mogą mieć wpływ na zapobieganie chorobom.
Zasugerowano, że ocena czynności płuc obok wzrostu pacjenta, może pozwolić lepiej przewidywać ryzyko rozwoju chorób serca. Choroby serca są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na całym świecie. Niemal co szósty mężczyzna i jedna na dziesięć kobiet umiera z powodu chorób serca, dlatego szczególnie ważne jest określenie czynników ryzyka tych chorób, a przede wszystkim tych, które można zmodyfikować poprzez interwencje własnego stylu życia. Jeden z badaczy sugerował, że osoby o niższej sylwetce mogą rozważyć regularne ćwiczenia i unikanie siedzącego trybu życia oraz rzucenie palenia tytoniu w celu zmniejszenia ryzyka chorób serca. W tym badaniu wykazano wpływ niższego wzrostu na ryzyko chorób serca zależny od czynności płuc.
To odkrycie, a także sugestia dalszych badań w tym kierunku wzmacniają wysiłki na rzecz promowania zdrowego stylu życia, a w szczególności aktywności fizycznej, która może prowadzić do poprawy funkcji płuc.
Tymczasem, to co ważne – warto przynajmniej raz w roku zrobić badanie spirometryczne, aby przekonać się, jaka jest kondycja waszych płuc. W erze wszechobecnego smogu, jest to badanie, które podpowie, czy dostarczacie swojemu organizmowi to, co jest dla nas najważniejsze do życia – tlen. Na takie badanie można umówić się w Minds of Hope . Poza badaniem otrzymacie także interpretację wyniku, wyjaśniona w sposób rzeczowy, spokojny oraz wszelkie dalsze rekomendacje lekarskie. Zapraszamy! Możecie do nas pisać lub dzwonić: kontakt@mindsofhope.eu | +48.730.990.327