Medycyna

Co poziom witamin i elektrolitów powie o naszym zdrowiu?

Powiedzenie „jesteś tym, co jesz” może brzmieć jak banał, choć prawdą jest, że to, co jesz i pijesz każdego dnia, dostarcza organizmowi składników odżywczych, których potrzebuje do wzrostu, naprawy i prawidłowego funkcjonowania.

Składniki odżywcze są kluczowymi elementami budulcowymi organizmu, dlatego zróżnicowana, dobrze zbilansowana dieta ma kluczowe znaczenie dla utrzymania dobrego zdrowia i zapobiegania rozwojowi chorób.

Co ciekawe, mimo, że w krajach wysoko rozwiniętych obserwujemy rosnący problem otyłości i/lub nadwagi, to wielu z nas jest również niedożywionych.

Co za tym stoi?

  • Przetworzona żywność
  • Gleby ubogie w minerały, na których uprawia się warzywa
  • Brak słońca (wiecej czasu w pomieszczeniach)
  • Ekspozycja na toksyny
  • inne

To tylko niektóre z przyczyn, z których wynika w naszym organizmie brak kluczowych składników odżywczych. Poza tym, po prostu starzejemy się a wraz z upływem wieku, gorzej przyswajamy minerały i witaminy. To dlatego, że z wiekiem nasze ciała są mniej zdolne do wytwarzania i wchłaniania podstawowych składników odżywczych, nawet jeśli nasze potrzeby żywieniowe są na takim samym poziomie w porównaniu z tym, kiedy byliśmy młodsi.

Oto 5 typowych niedoborów składników odżywczych, na które należy zwrócić szczególną uwagę, aby zapewnić sobie dobre funkcjonowanie i to w najlepszym wydaniu:

  • Witamina D3 – niezbędna do budowy i utrzymania zdrowych kości, co wynika z tego, że organizm może wchłaniać wapń – kolejny kluczowy składnik odżywczy, który stanowi większość kości i zębów – gdy obecna jest witamina D; nawet 75% populacji może mieć za niski poziom D3;
    Istnieją również dowody na to, że utrzymanie optymalnego poziomu witaminy D może poprawić nastrój i zmniejszyć ryzyko rozwoju pewnych rodzajów nowotworów i chorób autoimmunologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane.
  • Witamina B12 – niezbędna do produkcji czerwonych krwinek i DNA oraz utrzymuje prawidłową pracę układu nerwowego.; występuje głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, dlatego wegetarianie i weganie muszą w szczególności obserwować poziom witaminy B12;
    Niedobór witaminy B12 zwiększa się z wiekiem, dlatego, że nasze ciało im starsze, tym produkuje mniej kwasu żołądkowego i pewnego typu proteiny – wewnętrznego czynnika, co wpływa na naszą zdolność wchłaniania jej z pożywienia; objawy niedostatecznej ilości witaminy B12 obejmują osłabienie i zmęczenie, zaburzenia widzenia i zmiany nastroju.
  • Kwasy omega-3 – mają działanie przeciwzapalne i pomagają zwiększyć poziom cholesterolu HDL (dobrego cholesterolu). Badania wykazały, że aż 90% osób dorosłych z krajów rozwiniętych ma niskie stężenia tłuszczów omega-3 EPA i DHA, co przyczyniać się do przewlekłych stanów zapalnych i zwiększać ryzyko wielu chorób, w tym chorób układu krążenia, nowotworów, choroby Alzheimera i reumatoidalnego zapalenia stawów
  • Żelazo – niski poziom, to problemem globalnym i jednocześnie główną przyczyną niedokrwistości na całym świecie. Może obniżyć ilość tlenu we krwi i sprawić, że czujemy zmęczenie – serce pracuje ciężej, co może prowadzić do powiększenia serca lub niewydolności; warto też sprawdzić poziom ferrytyny, która jest białkiem komórek krwi, przechowujących żelazo.
    Niski poziom ferrytyny zwykle oznacza niedobór żelaza, podczas gdy wysoki poziom może wskazywać na stan, który powoduje, że organizm przechowuje zbyt dużo żelaza.
  • Magnez – każda komórka i narząd w naszym ciele potrzebuje magnezu do prawidłowego funkcjonowania i jest to szczególnie ważne dla naszego nastroju, metabolizmu i snu.
    Tymczasem dużo kawy, alkoholu, ćwiczeń i stosowanie antybiotyków, mogą z nas wyssać ten niezbędny minerał; szacuje się, że nawet 80% osób w wieku powyżej 70 lat ma nieodpowiedni poziom magnezu.
    Niski poziom magnezu wiąże się ze zwiększonymi wskaźnikami zapalnymi, takimi jak CRP, a także ze słabym snem, skurczami mięśni, a nawet depresją.

Wniosek? Róbmy badania i dopasowujmy dietę, ruch i styl życia do diagnozy – nie odwrotnie.

No to na zdrowie. A miejsce, gdzie możesz sprawdzić „co w trawie piszczy” możecie zrobić, np, w Alab Laboratoria. A z wynikami zapraszamy do Minds of Hope po interpretację i rekomendacje. Lekarze, psychologowie, psychodietycy czekają i będą towarzyszyć w Twoim powrocie do zdrowia.