Prelekcje

8-TYGODNIOWY KURS MINDFULNESS

ZAPISZ SIĘ NA 8-TYGODNIOWY KURS MINDFULNESS

Uważność (mindfulness) – jako metoda poprawy dobrostanu psychofizycznego – znana jest ludzkości od tysięcy lat. Jest szczególnym rodzajem świadomości następujących po sobie chwil, bez osądzania ich, czy etykietowania. To metoda niezmąconego odczuwania tego, co rzeczywiście się dzieje z nami i w nas w następujących po sobie momentach. Do zachodniego nurtu medycyny i psychoterapii została włączona pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku i od tamtej pory wyszkoleni nauczyciele prowadzą treningi uważności, zgodnie z wyznaczonymi protokołami.

Jednym z nich jest ustrukturalizowany program terapeutyczny oparty na uważności – MBCT (Mindfulness-Based Cognitive Therapy). Został on stworzony przez Oxford Mindfulness Center w celu (więcej…)

Seminarium nt. szczęścia w życiu

17.03.2016; źródło: informacja własna

Jutro seminarium na temat tego, jak szukać, a jak (nie) znaleźć szczęście w życiu.

Już jutro zapraszamy wszystkich zainteresowanych do rozmowy o szczęściu. Czy we współczesnych, zabieganych czasach, w ogóle warto rozmawiać o szczęściu? Czym to szczęście jest, a czym nie jest? Jak po nie sięgać, a jak nigdy go nie osiągniemy, bo wykorzystujemy dezadaptacyjne strategie?

Co warto w sobie rozwijać, a co pomijać, ignorować lub spokojnie zostawić, bo ani nie zaszkodzi, ani też nie pomoże w naszej wędrówce ku lepszemu?

Zaczynamy 18 marca br., o 17:30. Zapisy przez opcję KONTAKT lub telefonicznie.

Prelekcja pt. temperament w sporcie amatorskim i wyczynowym – 30 kwietnia i 13 maja

Temperament w sporcie: czy ma znaczenie dla wyboru dyscypliny i osiąganych wyników?

O temperamencie mówi się, że jest niezmienny w ciągu życia człowieka, że w zasadzie nie mamy wpływu na kształtowanie cech temperamentu, bo w dużej mierze wynikają one z mechanizmów fizjologicznych i biochemicznych. Jednocześnie podkreśla się jego znaczenie w codziennych aktywnościach, zwłaszcza w sytuacjach trudnych. Aktywność sportowa – zarówno ta zawodowa, jak i amatorska, jest związana koniecznością podejmowania wysiłku dla osiągania pewnych wyników sportowych. (więcej…)

Prelekcja: „Jakość życia dla zdrowych i chorych – co to jest, jak o nią dbać?” – 16 maja 2014

Już 16 maja 2014r. o godz. 18.00 zapraszamy na pogadankę o jakości życia, której doświadczamy w naszych codziennych czynnościach, zdaniach, rolach, sytuacjach. Porozmawiamy o tym jakie składniki budują jakość życia, kiedy jesteśmy zdrowi, a co się dzieje, kiedy w nasze życie wkracza choroba, która zmienia nasze postrzeganie siebie, najbliższych, planów, przyszłości itp. itd. (więcej…)

Prelekcja pt. „Gender a filozofia Gustawa Junga” – 12 lutego 2014

Temat gender stał się w ostatnim okresie nie tylko popularny, ale także kontrowersyjny. Polska, pomimo, że już od wielu lat należy do Unii Europejskiej, a więc mogłoby się wydawać, także do EUROPY, nadal nie może odnaleźć się w „oczywistości”. Tymczasem już wielki XIX wieczny myśliciel, psycholog i filozof – Gustaw Jung, w swoich tezach i teoriach twierdził, że zarówno w kobiecie należy upatrywać pierwiastka męskiego (tzw. Animusa), zaś w mężczyźnie pierwiastka kobiecego (tzw. Animy). (więcej…)