Artykuły

Spać czy drzemać? Oto jest pytanie!!!

Wmówiono nam, że sen to przeżytek. A ten, kto robi sobie drzemki w dzień, to nawet większy leń od tego, co w nocy śpi więcej niż 7h. Jak to jest wśród pracujących Polaków? Przedstawiamy wyniki krótkiej ankiety oraz odpowiedź na pytanie czy lepiej spać długo czy krótko i ile? I czy to dobrze, gdy ucinamy sobie drzemkę w ciągu dnia? I jaki to ma związek ze szczęściem?

W krótkiej ankiecie przeprowadzanej wśród 2291 osób dorosłych w lipcu 2021r., którą zrealizowaliśmy na platformie LinkedIn, okazało się, że: (więcej…)

Czy nieprawidłowo pracujące jelita i stres mogą mieć ze sobą jakiś związek ?

Stres? Dieta? Jakiś związek? Okazuje się, że tak. Zarówno stan naszych jelit może przyczyniać się do tego, jak czujemy się na poziomie emocjonalnym, a także emocje jakich doświadczamy mogą przekładać się na to, jak działa układ pokarmowy.  

Jak to przebiega?

Stres jest nieodłącznym elementem funkcjonowania człowieka. Wszystko zależy od tego, na jak silny poziom stresu jesteśmy narażeni. Umiarkowany stres działa mobilizująco, stymulująco, wzmaga koncentrację. Kiedy jest zbyt niski może (więcej…)

Oddech przyszłych mam i kobiet w ciąży

Życiodajny Oddech

Cześć, miło Cię tu widzieć! Jeśli tu jesteś to znaczyć może, że przygotowujesz się do nowej roli, interesujesz się zbawienną siłą oddechu oraz jej oddziaływaniem na nasz organizm, także w wyjątkowym czasie jakim jest ciąża. Co jakiś czas na naszej stronie pojawiały się posty dotyczące oddechu.

Jednak, dzisiaj wrzucamy kolejny, dedykowany przyszłym mamom, które poprzez świadomy oddech mogą zadbać o siebie i o swoje maleństwo na każdym etapie starania się i  oczekiwania na dziecko.

(więcej…)

Insulina reguluje procesy uczenia się i zapamiętywania

Insulina i inne podobne peptydy umożliwiają uczenie się i zapamiętywanie oraz biorą udział w kontrolowaniu przebiegu tych procesów poznawczych – informuje o odkryciach amerykańskich naukowców “Neuron”.

Badacze z Harvard University (USA) udowodnili, że insulinę można wiązać nie tylko z zaburzeniami zdrowotnymi, np. z cukrzycą, ale również z regulacją niezbędnych człowiekowi procesów poznawczych, jakimi są możliwość uczenia się i zapamiętywania. (więcej…)

Czy nasze dzieci mogą być stresoodporne?

Stres nie jest stanem, który dotyczy wyłącznie dorosłych. Nawet maluchy odczuwają stres.

Co może być jego źródłem? Wiele rzeczy: wizyta u lekarza, pójście do przedszkola, fikołek na hulajnodze, który zakończył się obitym kolanem, bójka z rodzeństwem i wiele innych… Co ważne, czasami w stresie są niespokojne, a czasami wręcz nieznośne. To, jak wychować dziecko, które będzie sobie lepiej radziło ze stresem? (więcej…)