Opieka zdrowotna

Międzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji

opracowanie: Minds Of Hope

My – osoby dorosłe, rodzicie, opiekunowie, czy zastanawiacie się czasem czy wasze dziecko lub dzieci, które mijacie na ulicy nie są ofiarami przemocy z czyjejś strony?  Przemoc w stosunku do dzieci zdarza się zapewne dużo częściej niż podają to oficjalne statystyki.

Zdarza się podczas wojen, gdzie dzieci są wykorzystywane przez dorosłych do własnych celów i giną jako niewinne ofiary zamachów. Zdarza się w szkole, gdzie niektórzy uczniowie są gnębieni przez swoich kolegów ale zdarza się też w domowym zaciszu czterech ścian, gdzie to rodzice, a więc (więcej…)

„Nie taki diabeł straszny…”, czyli pierwsza wizyta u psychologa

opracowanie: Minds of Hope

To normalne, że od czasu do czasu przeżywamy trudności w życiu, nie zawsze sobie radzimy z własnymi emocjami, nie wiemy, jak postąpić w różnych sytuacjach.

Są też wśród nas osoby, które mają przykre wspomnienia z przeszłości, niedające im spokojnie żyć, a im bardziej ich unikają, tym częściej one wracają do nich w różnych, pozornie nieznaczących momentach. Chcielibyśmy sięgnąć po czyjąś profesjonalną pomoc, a tymczasem pojawia się lęk, obawa – o ocenę, o stygmatyzację, o …. Zobacz, jak przebiega pierwsza wizyta u psychologa. To osoba, która jest po to, by pomóc…. w czym? jak? (więcej…)

Europejski Dzień Praw Pacjenta – czy znasz swoje prawa?

opracowanie: Minds Of Hope

19 kwietnia obchodzimy Europejski Dzień Praw Pacjenta. Prawa pacjenta określa zbiór przepisów zawartych w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, choć nie wyłącznie.

Możemy je znaleźć także w innych dokumentach prawnych m. in. ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, a także ustawie o działalności leczniczej. Trzeba wiedzieć, że przestrzeganie praw pacjenta jest (więcej…)

Styl życia, czy standard opieki zdrowotnej?

17.09.2016; źródło: opracowanie własne

Zdrowie, to nasz największy skarb. Czy dobrze umiemy o nie zadbać?

zdrowiePrawie każdy z nas narzeka na stan polskiej opieki zdrowotnej. długie kolejki, tłumy na korytarzach poradni, wieloosobowe sale w szpitalach, niedobór personelu medycznego, co powoduje, że kontakt z lekarzem, psychologiem, czy pielęgniarką staje się więcej niż okazjonalny. Czy jednak standard i dostęp do opieki zdrowotnej jest najważniejszym czynnikiem w naszej trosce o zdrowie? (więcej…)

Polska opieka zdrowotna w czołówce Europy i krajów OECD

Polscy chirurdzy rzadko pozostawiają u chorych ciała obce

Rzadko w ostatnim czasie słyszymy o sukcesie polskiego systemu opieki zdrowotnej. Tymczasem, w niedawno opublikowanym raporcie OECD przeczytać możemy, że Polska sklasyfikowana została wśród krajów, w których popełnianych jest najmniej błędów chirurgicznych polegających na pozostawieniu w organizmie chorego ciał obcych, takich jak instrumenty chirurgiczne, chusty i gaziki.

Co ciekawe, systemy opieki zdrowotnej, które kojarzą się nam z bardzo wysokim standardem świadczenia usług, zaskakująco, wypadły najgorzej w tym zestaleniu. Bowiem, chirurdzy szwajcarscy, pomimo, że szpitale w Szwajcarii cieszą się wyjątkowo dobrą opinią, wypadli najgorzej w tym rankingu. (więcej…)