Aktualności

Czekoladowe Szaleństwo – na zdrowie?

opracowanie: Minds of Hope

Już, jest, huraaaa! Dzisiaj niezwykle słodki moment roku – oto mamy Dzień Czekolady. Czy wiesz, że czekolada już ponad 200 lat króluje na naszych stołach.

Znana była już w kraju Majów i Azteków ale w Europie pojawiła się w XV wieku kiedy to Krzysztof Kolumb przywiózł ziarna kakaowca z jednej ze swoich wypraw. Na rynku możemy dostać czekoladę w rozmaitych postaciach. Czy jest zdrowa? Co na daje? A co nam psuje?

Z pysznej czekolady powstają najróżniejsze ciastka, batony, lody a nawet piwo i mydło.

Ważną informacją jest, że czekolada nie tylko znakomicie smakuje, ale również spożywana w niewielkich ilościach może mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Substancje zawarte w czekoladzie dobrze wpływają na układ krążenia i pracę mózgu.

Spożywanie 10 g dziennie dobrej czekolady o zawartości kakao powyżej 50% może też zapobiegać chorobom nowotworowym.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że czekolada jest doskonałym poprawiaczem nastroju. Czekolada a właściwie zawarte w niej kakao zawiera witaminy z grupy B, potas, magnez i żelazo.mało tego, dobrze wpływa na nasza potencję – Majowie strąki kakao uznawali za symbol życia i płodności, a dla wielu czekolada jest wręcz afrodyzjakiem. Hmm, czy to prawda? Otóż, czekolada zawiera niewielkie ilości substancji chemicznej zwanej fenyloetyloaminą (PEA), a.k.a. „hormonu miłości” i jest powiązana z regulacją fizycznej energii, nastroju i uwagi. Mała ilość PEA jest uwalniana w chwilach emocjonalnej euforii, podnosząc ciśnienie krwi i tętno. Nie ma niestety dowodów na to, że PEA znajdujący się w żywności zwiększa PEA w mózgu – chociaż wielu miłośników czekolady marzy, by było inaczej! Może niech sobie tak myślą, jeśli to poprawi m humor 😉

Europejczycy po raz pierwszy spróbowali czekolady w 1519 roku, kiedy Montezuma zaoferował pikantny napój hiszpańskiemu odkrywcy Cortésowi i jego armii. Hiszpańscy konkwistadorzy przynieśli nasiona kakao z powrotem do Hiszpanii, gdzie wprowadzili nowe przyprawy i cukier do płynnej mikstury – hmm może szkoda? Ten dziwny napój rozprzestrzenił się tym sposobem w całej Europie, gdzie przez wieki pozostawał napojem elity. Chociaż czekolada mleczna pojawiła się dopiero na początku XIX w.

Najzdrowsze są czekolady gorzkie z wysoką zawartością kakao (najlepiej nie mniej niż 70%), dlatego kupując czekolady wybierajmy te najlepsze.

Jest też smutna wiadomość …. czekolada to produkt wysokokaloryczny a brak umiaru w spożywaniu jej może wywoływać bóle głowy, przyspieszać rozwój opryszczki a nawet prowadzić do otyłości. Dlatego zawsze spożywajmy czekoladę z głową. Jedzenie kompulsywne może być dla przykładu oznaką nieradzenia sobie z emocjami, ale również innych – poważniejszych, problemów zdrowotnych, dlatego gdy obserwujesz siebie lub kogoś, warto się tym zająć.

Jeśli często zajadasz czekoladę i inne słodkości w stresujących sytuacjach i masz wrażenie, że tracisz nad tym kontrolę zapraszamy na rozmowę ze specjalistą z Minds of Hope.