Biznes

Czy jesteś przygotowany do każdej rozmowy rekrutacyjnej?

Myślisz o zmianie pracy? Szlifujesz CV lub zastanawiasz się o co mogą zapytać? Zawsze jest to JEDNO pytanie w czasie interview, na które nie jesteś przygotowany…. Które?

Potrzebą każdego Poszukiwacza pracy jest to, by mądrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, do potencjalnych pytań, które mogą się pojawić i zastanowić się, jak chciałby na te prawdopodobne pytania odpowiedzieć. Ale jak postąpić, gdy pada pytanie, którego nie spodziewaliśmy się, czy takie, które jest mniej rutynowe niż cała reszta? Jakie to pytania mogą nas zaskoczyć?

Jednym z pytań, które może paść w trakcie interview, to pytanie w stylu: „Powiedz mi coś, czego nie dowiem się o Tobie czytając Twoje CV lub Powiedz mi coś, czego nikt inny nie wie o Tobie.”

To pytanie wydaje się być coraz bardziej powszechne, choć większość kandydatów do pracy nie ma przygotowanej odpowiedzi. Ha! Oznacza to, że teraz możesz się do tego przygotować i zabłysnąć.

Czego takim pytaniem rekruter poszukuje?

Oczywiście, nie można przewidzieć wszystkich specyficznych powodów, dla których osoba rekrutująca zadaje właśnie tego typu pytanie, choć możemy podać kilka hipotez, które warto wziąć pod uwagę. Takie pytanie może pojawić się, kiedy rekruter chce zobaczyć:

  • W jaki sposób układasz myśli? Jeśli mówisz o sobie anegdotę lub historyjkę, to czy jest ona dobrze przemyślana i dobrze opowiedziana? Czy łączysz tematy i wydarzenia liniowo lub być może skaczesz po tematach i opowiadasz na około?
  • Czy umiesz myśleć racjonalnie pod presją? Ponieważ jest to mniej popularne pytanie, rekruter może próbować dostać się do Twoich bardziej skrywanych obszarów siebie, jak też mniej przećwiczonych odpowiedzi i dostać się do głębszych partii Ciebie.
  • Co Ty uznajesz za najważniejszą informację o sobie? Twoja odpowiedź na to pytanie może powiedzieć wiele o Tobie samym. Być może opowiesz o swojej pracy jako filantrop i dobroczyńca lub wolontariusz, a może o swoich licznych nagrodach i wyróżnieniach albo o rodzinie i hobby?
  • Czy jesteś w stanie opisać swoją historię w kontekście pracy, o którą się starasz? To nietuzinkowy wskaźnik wyższego poziomu myślenia, aby opowiedzieć osobistą historię, ale odnosząc się w tej historii w taki sposób, by jednocześnie wskazać dlaczego możesz być dobrym kandydatem na TO stanowisko.
  • Może powiesz coś, czego nie chciałbyś powiedzieć? Nie zakładajmy, że rekruterzy starają się złapać Cię na potknięciu, ale zawsze będą wsłuchiwać się w rzeczy, których nie należałoby ujawniać na temat obecnych i byłych pracodawców lub, że powiemy coś osobistego, co mogłoby poddać w wątpliwość Twoją kandydaturę.

crisis_leadershipPamiętaj, że zadaniem osób rekrutujących jest znalezienie jak najlepszego kandydata, więc nie dziw się, że mogą próbować wyprowadzić Ciebie z „terenów”, gdzie czujesz się pewnie do tych bardziej spontanicznych nawet jeżeli te sprawy mogą przedstawić Ciebie w nie najlepszym świetle.

Jak się przygotować do takich pytań?

Najlepiej tak, jak w przypadku wszystkich innych pytań do rozmowy rekrutacyjnej. Ważne jest przede wszystkim przyjrzenie się chwilę sobie, ale nie koniecznie spisywanie dokładnie swojej odpowiedzi, tak by zapamiętać słowo w słowo – weźmy pod uwagę, że doświadczony rekruter szybko wyłapie, że recytujemy. A po co?

Zauważ, że jest to otwarte pytanie, a zatem odpowiedź jest okazją, aby podkreślić aspekty swoich kwalifikacji, historii życia (w tym zawodowego), doświadczenia lub umiejętności, które mogą nie być od razu widoczne w CV.

  • Miej w pamięci swoje podstawowe atuty. Idź na każdą rozmowę z przygotowanym pomysłem, jak Twoje kluczowe atuty będziesz mógł wykorzystać w pracy, a następnie skorzystaj z każdej szansy, aby podkreślić te umiejętności w rozmowie. Na przykład, jeśli chcesz podkreślić swoje umiejętności organizacyjne, to w trakcie takiej rozmowy możesz opowiedzieć historię o tym, jak np. zorganizowałeś zbiórkę pieniędzy na szkołę Twojego dziecka lub w jaki sposób zostałeś w przeszłości prezydentem sportowego klubu na uniwersytecie, w którym studiowałeś.
  • Pomyśl o swoich niewymiernych mocnych stronach i miękkich umiejętnościach. Twoje CV powinno podkreślać osiągnięcia i wskaźniki, ale teraz masz szansę, by podkreślić swoje najlepsze miękkie umiejętności. Jeśli na przykład, CV mówi, że przekroczyłeś swoje cele sprzedażowe o jakiś procent, można dodatkowo opowiedzieć, wyjaśniając, że byłeś w stanie to zrobić ze względu na doskonałe umiejętności swoich pracowników, którymi kierowałeś lub zdolność długofalowej współpracy ze swoimi klientami.
  • Podziel się czymś osobistym. Jeśli pytanie jest pod koniec rozmowy i czujesz, że miałeś już wystarczająco dużo okazji, by wykazać się swoimi umiejętnościami zawodowymi, możesz zdecydować na podkreślenie czegoś z życia prywatnego co dobrze odzwierciedla Twój charakter. Oczywiście, przy takiej strategii warto rozważyć dzielenie się sprawami osobistymi, które są powszechnie akceptowane jako pozytywne, jak np. to, że jest  się zapalonym szachistą lub uwielbiasz wspinaczki, ale nie koniecznie to, co można uznać za kontrowersyjne, jak dla przykładu wolontariat w organizacjach politycznych lub udział w działalności jakieś kontrkultury.
  • Wyjaśnij DLACZEGO chceszpracę. Jest to doskonały moment w rozmowie, aby wyjaśnić, dlaczego jesteś szczególnie zainteresowany tą pracą. Jeśli coś w opisie stanowiska pracy szczególnie Ciebie ekscytuje lub Twoje osobiste walory łączą się z konkretnymi elementami opisu stanowiska, warto to podkreślić. Na przykład, zdarzyło się, że młoda kobieta robiła wszystko co w jej mocy, by dostać stanowisko marketingowe w charytatywnej organizacji zajmującej się leczeniem choroby Parkinsona, a robiła to, bo fascynowała ją praca w miejscu, gdzie inni ludzie w przeszłości zrobili wszystko,  by pomóc jej ojcu w chorobie. Ten rodzaj osobistego związku może wykazać, że możesz wnieść do organizacji dodatkową pasję i energię.

Zastanawianie się, jak odpowiedzieć na te otwarte i bardziej osobiste pytania jest niczym rozwiązywanie zagadki. Jednak warto pamiętać, że odpowiedź powinna pokazać, w jaki sposób pasujesz do nowego miejsca pracy. I jeszcze jedno. Równie ważne, jak to, by przemyśleć te pytania przed pójściem na rozmowę, jest to, aby Twoje odpowiedzi brzmiały przyjaźnie i jak w „zwyczajnej rozmowie”, a nie jako coś co wcześniej zostało zapisywane i przećwiczone.

Powodzenia!

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani sprawdzeniem swoich kompetencji związanych z przyszłą pracą lub chcecie opracować profil kompetencji zawodowych/ścieżkę rozwoju zapraszamy do zakładki ROZWÓJ i SZKOLENIA lub zapisanie się na konsultacje indywidualne ze specjalistą poprzez zakładkę KONTAKT.