Psychologia

Czy na pewno mam rację, czyli słowo o zniekształceniach poznawczych

Kwadrat, koło, prostokąt? Czasami upieramy się, że MAMY RACJĘ. Czasami dążymy, by nasze było na wierzchu. Czasami nikt nie jest nas w stanie przekonać, że sytuacja wyglądała jednak inaczej, że ktoś miał inne intencje.

Czy zawsze jesteśmy gotowi zauważyć tę inną perspektywę? Prawdopodobnie nie i w dużej mierze odpowiedzialne są za to ZNIEKSZTAŁCENIA POZNAWCZE.

Co to są zniekształcenia poznawcze?

Zniekształcenia poznawcze, to irracjonalne, często wyolbrzymione sposoby/wzorce myślenia, które predysponują do rozwijania, ale też podtrzymują i utrwalają występowanie objawów zaburzeń psychicznych, głównie depresyjnych i lękowych.

Zniekształcenia poznawcze występują u każdego z nas, także u tych osób, które nie doświadczających problemów psychicznych. To co powoduje cierpienie i pojawienie się objawów, to ich nasilenie i nadmierność. Chcecie zobaczyć, jak to może działać? Obejrzyjcie ten filmik:

Występowanie zniekształceń poznawczych w myśleniu skutkuje postrzeganiem rzeczywistości w sposób zafałszowany, stronniczy, nierzadko negatywistyczny. To tak, jakby ktoś założył nam niepostrzeżenie niedopasowane dla naszego oka okulary, przez co umysł osoby jest przekonany, że to co widzi jest prawdziwe, mimo, że takie nie jest. W efekcie świat w oparciu o zniekształcenia poznawcze może mieć bardzo negatywny obraz.

Jakie są ich kategorie?

  • przeskok do konkluzji
  • czytanie w myślach
  • nadmierne uogólnianie
  • widzenie czarno-białe
  • filtr mentalny
  • etykietowanie
  • personifikacja i wiele, wiele innych

A na dodatek w S.T.R.E.S.I.E. jeszcze trudniej nam zobaczyć sytuację z właściwej perspektywy, a może z wielu perspektyw, bo zniekształcenia przejmują kontrolę nad postrzeganiem tej sytuacji w sposób adekwatny…

Jeśli chcecie się nauczyć ich rozpoznawania, a także lepszego radzenia sobie z nimi i myślenia w sposób pozbawiony zniekształceń, zapraszamy na coaching, psychoterapię, szkolenia, itp, które prowadzimy na miejscu i online!

Mamy wiele ciekawych tematów dla Was! Zapraszamy do kontaktu.