Aktualności

Depresja – dominująca przyczyna niepełnosprawności na świecie

29.07.2017; opracowanie: Minds Of Hope na podstawie WHO

W świeżym – lipcowym raporcie, WHO ogłosiło depresję wiodącą na świecie przyczynę niepełnosprawności.

To nowa sytuacji z poziomu globalnego, że na pozycję niechlubnego lidera wysuwa się choroba związana z zaburzeniem psychicznym. W ciągu ostatnich kilku lat zachorowanie na depresję wzrosło aż o 18%. Badania wskazują, że jest to schorzenie, którego większość doznała w życiu – albo poprzez osobiste doświadczenia albo poprzez trudności przyjaciela lub bliskiej osoby.

Sprawa jest poważna i wymagająca uwagi oraz właściwych form diagnozy i terapii. Aktualnie na całym świecie z powodu dużego epizodu depresji (wg klasyfikacji DSM-V Major Depressive Disorder) choruje ponad 300 mln ludzi, a nawet do 7% z nich będzie próbowało popełnić samobójstwo.

Obecnie, zarówno APA (The American Psychological Association) i NICE (The National Institute for Health and Clinical Excellence, w Wielkiej Brytanii) rekomendują psychoterapię poznawczo-behawioralną jako metodę o udowodnionej skuteczności, która może być wspomagana farmakoterapią. Sięganie po niesprawdzone metody może być tak samo – a nawet bardziej, szkodliwe, jak nieleczenie.

Zapraszamy do zapoznania się z całym materiałem oraz grafami prezentującymi zatrważające statystyki.

W zespole Minds of Hope psychoterapeuci pracują również z pacjentami chorującymi na depresję. Korzystamy z metod psychoterapii poznawczo-behawioralnej, by jak najskuteczniej pomagać uporać się z tą chorobą i nauczyć się również zapobiegać jej nawrotom. Jeśli jesteś w grupie ryzyka lub masz objawy, które wskazywałyby na to, że właśnie przechodzisz epizod depresji (m.in. negatywny obraz siebie, świata, przyszłości, zaburzenia snu, utrata apetytu, utrata zainteresowań i radości życia), nie zwlekaj, zarejestruj się na wizytę i pomóż tym sobie.