Aktualności

Dzień Leniwych Spacerów

opracowanie: Minds of Hope

Pędzimy, gnamy, byle szybciej, byle do przodu… czasami nawet na wycieczce lub urlopie rzadko zatrzymujemy się i rozglądamy wokół lub oglądamy widoki pozostawione za sobą…. Prawda?

Codziennie biegamy z pracy do domu, niekiedy także na zajęcia dodatkowe i z powrotem. Zawozimy dzieci, odwozimy dzieci, wpadamy po zakupy…. Wszystko robimy w pośpiechu, nawet na zjedzenie posiłku brakuje nam czasu. Ogrom spraw zaczyna nas przytłaczać, ale my dalej w to brniemy. Mamy coraz więcej pracy, za to coraz mniej czasu na cieszenie się życiem. Bywamy tak skupieni na osiąganiu kolejnych celów, że nie zauważamy, co się dzieje wokół nas.

Nie widzimy kwitnących drzew, nie czujemy pachnących kwiatów, a nawet nie zauważamy innych ludzi dookoła, nawet naszych dzieci, które rosną, dojrzewają, mają swoje lepsze lub gorsze chwile. Niestety, cały ten pęd nie działa wcale na nasza korzyść.

Wieczny brak odpoczynku, nieumiejętność relaksu i ciągły stres są dla naszego zdrowia cichymi zabójcami. Warto zatem w  tym całym zgiełku codziennych spraw czasem zwolnić, zatrzymać się, rozejrzeć dookoła.

Korzystając z Dnia Leniwych Spacerów, weź partnera, mamę, brata, przyjaciółkę czy nawet sam pójdź do parku lub na łąkę i skorzystaj z dobroczynnego wpływu natury na nasz organizm. Wyłącz telefon, laptopa i spróbuj delektować się pięknem otaczającej rzeczywistości. Jeśli chcesz zmniejszyć ból, napięcie i stres a jednocześnie zwiększyć poczucie szczęścia i spokoju poćwicz trochę uważność np. w ten sposób:Podczas spokojnego spaceru zatrzymaj się na moment w jakimś ładnym miejscu, zwróć uwagę na drzewa, kwiaty, przyrodę, zaobserwuj szczegóły (np. jak wiatr delikatnie muska liście drzew), spróbuj poczuć zapachy (np. kwiatów), usłyszeć poszczególne dźwięki (śpiewające ptaki), weź do ręki znaleziony kamyczek i zbadaj go uważnie palcami, zauważ jaką ma fakturę i kształt. Poczuj jak twoje stopy podczas spaceru dotykają podłoża i jak się od niego odrywają. Zauważ, jak się czujesz w tej chwili, ile bodźców odbierasz,jak przypływają i odpływają, a ty nic nie musisz z nimi robić…odczuwasz spoooookóóóóój

Pamiętaj, że nawet jak masz dużo obowiązków, to zawsze warto znaleźć chwilę dla siebie. Relaks jest potrzebny każdemu organizmowi.

Jeśli jednak masz poczucie, że trudno ci się relaksować, odczuwasz coraz większy stres i masz wrażenie, że twoje problemy zaczęły cię przytłaczać, to zawsze warto porozmawiać – z bliskim lub ekspertem.

W Minds of Hope  zajmujemy się stresem i chorobami przez niego wywołanymi. Zapraszamy!