Biznes

Globalny Indeks Zdrowia – gdzie zmierzasz Polsko?

opracowanie: Minds Of Hope

Bloomberg kolejny raz opublikował ranking 50 najzdrowszych krajów na świecie. Wyniki są zaskakujące.

Oceniano ponad 200 krajów, a 163 miało wystarczającą ilość danych, które pozwoliły na dokonanie finalnej ewaluacji i zostały uwzględnione w końcowym wyniku. Jak w tym rankingu znajduje się zdrowie Polaków?

The Bloomberg Global Health Index (Globalny Indeks Zdrowia Bloomberga) oblicza się biorąc pod uwagę zmienne, takie jak:

  • przewidywana długość życia,
  • przyczyny zgonu,
  • częstość występowania nadciśnienia, cukrzycy,
  • częstości uzależnienia od tytoniu
  • brak aktywności fizycznej.

Inne parametry uwzględnione do obliczenia indeksu, to niedożywienie w dzieciństwie, zdrowie psychiczne, rozpowszechnienie szczepień, emisje gazów cieplarnianych, itp.


W tegorocznym rankingu Włochy uzyskały najwyższy wynik, a kolejnymi zdrowymi państwami okazały się Islandia, Szwajcaria, Singapur i Australia. Dane wskazują, że dzieci dziś urodzone we Włoszech mogą oczekiwać, że dożyją przynajmniej 80 lat, zaś u osób urodzonych w tym samym czasie w odległości niecałych 7.000 km na południe od tego miejsca, w Sierra Leone, przeciętna długość życia wyniesie tylko 52 lata.

Co ciekawe, mimo że Włochy należą do najbardziej rozwiniętych krajów, a ich wzrost gospodarczy od dziesięcioleci spowalnia, a ponadto prawie 40 % młodych ludzi nie ma pracy, to jednak Włosi są w lepszej formie zdrowotnej niż Amerykanie, Kanadyjczycy czy Brytyjczycy. Te narodowości czyściej cierpią z powodu nadciśnienia, cholesterolemii i gorszego zdrowia psychicznego.

Kraje wysokorozwinięte są w szczególnej grupie ryzyka, przede wszystkim z powodu otyłości. Stany Zjednoczone , które znalazły się na 34 pozycji, są krajem, gdzie liczba osób z otyłością jest największa na świecie. Promowanie i naśladowanie diety śródziemnomorskiej jest nie tylko użyteczne, ale też – jak widać, przynosi spektakularne rezultaty.

Polska w tym rankingu znalazła się dopiero na 39 miejscu, a z krajów europejskich na niższych pozycjach znalazły się tylko takie kraje jak: Macedonia, Słowacja i Albania. No cóż, ciekawe, czy wprowadzenie sieci szpitali od października br. poprawi, czy pogorszy ten wynik w przyszłym roku?

Zobaczmy jak wygląda cały ranking w tego roku.

No cóż, wniosków możemy wyciągać wiele, natomiast jeden jest kluczowy – nasze zdrowie w naszych rekach. I jak się okazuje w dużej mierze w tym, jak się odżywiamy, a także jak dbamy o nasze zdrowie psychiczne.

Jeśli chciałbyś/chciałabyś coś zmienić w Twoim życiu, by dożyc pięknych 80 a może i więcej lat, jesteśmy po to, by Cię w tym wspierać i pomóc.