Biznes

Inwestujesz w sieć wsparcia zawodowego? Warto?

opracowanie: Minds Of Hope

Większość z nas wie, że nawiązywanie kontaktów jest korzystne, niezależnie od tego, czy aktywnie poszukujesz pracy, czy nie. Wiemy, że networking to droga do odkrywania niestandardowych możliwości zatrudnienia, budowania biznesu.

Zdecydowana większość z nas nie lubi tego robić. W rzeczywistości aktywność ta sprawia, że czujemy się skrepowani, a nawet czasami odczuwamy wstręt …

To efekt współdziałania wielu czynników, które tworzą różnego typu mity na temat siły i oddziaływania networkingu.

Poznajmy 3 najważniejsze i pokonajmy je, by zacząć tworzyć sieć zawodowego wsparcia, która będzie pracować na wasz zawodowy sukces.

Mit numer 1 – Musisz często “wychodzić” i uczestniczyć w wydarzeniach networkingowych.

To prawda, dobrze byłoby abyś “wychodził” i spotkał się z ludźmi osobiście. Jednak, to zdecydowanie jeden z tych mitów networkingowych, który mówi, że musisz uczestniczyć w 3-5 wydarzeniach w tygodniu.

W rzeczywistości wydarzenia te nie zapewnią skutecznych biznesowych, autentycznych relacji. Na dużych imprezach bardziej prawdopodobne jest, że będziesz trzymać się ludzi, których już znasz, a przynajmniej osób, które wydają się być bardziej podobne do ciebie. To strategia „podobieństwa, która wcale nie poszerza twojej sieci zawodowej.

Stąd też, wydarzenia, które nie są zorganizowane jako wydarzenia branżowe lub sieciowe, mogą być dla nas bardziej produktywne. Przykładem może być np. wasze zaangażowanie w nieprofesjonalną drużynę koszykarską. Kiedy pracujesz razem – a razem oznaczać może różnorodne wspólne cele, o wiele bardziej naturalne jest tworzenie więzi, która zamienia się w prawdziwą relację.

Zacznij od teraz: co możesz zrobić dla siebie teraz? Usługi społecznościowe, amatorskie zawody sportowe, rady stowarzyszeń. Dołącz do tego, co Cię najbardziej interesuje – stacjonarnie lub online. A może jakieś grupy na Facebooku są poświęcone twojemu hobby lub zainteresowaniom?

Mit nr 2 – Musisz mieć dużą sieć

“Nie jest ważne, co wiesz, tylko to, kogo znasz.”

Wszyscy słyszeliśmy to zdanie, a i pewnie nie raz sami je cytowaliśmy, prawda? W rzeczywistości, to przyjaciele tego, kogo znasz, mogą być twoją największą pomocą w realizacji twoich celów.

Badania dowiodły, że nasze największe możliwości pochodzą nie tyle od przyjaciół, co od tzw. “słabych więzi” w naszej sieci.

Nasze słabe więzi, takie jak dawni koledzy ze szkoły lub byli współpracownicy, mają większe szanse na kontakty spoza naszej podstawowej sieci aniżeli nasi najukochańsi i najbliżsi przyjaciele. Dlatego rozszerzenie sieci poprzez kontakty z nimi, to znacznie bardziej efektywny sposób.

Oto ciekawe ćwiczenie, które pozwoli ci zrozumieć ww. słabe więzy, o których być może już zapomniałeś. Wymień po 10 znanych osób z każdej z poniższych kategorii:

  1. Partnerzy biznesowi lub organizacje zawodowe
  2. Usługodawcy – tj. Lekarze, fryzjerzy, dentyści, księgowi
  3. Menedżerowie, z którymi pracowałeś lub aktualnie pracujesz
  4. Koledzy – z przeszłości i aktualni
  5. Stowarzyszenia, kluby, hobby
  6. Absolwenci uczelni, które ukończyłeś, osoby z zajęć, rodzice przyjaciół dzieci
  7. Przynależność religijna
  8. Klienci i/lub konsumenci

No i już w waszej sieci pojawiło się dodatkowych 80 nowych znajomych 🙂

Mit nr 3 – jeśli proszę o pomoc, to znaczy, że jestem zdesperowany!

Ten mit networkingowy jest tak naprawdę samoograniczającym cię i nieracjonalnym przekonaniem. Ludzie naprawdę chcą pomagać. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób zadałeś pytanie.

Oczywiście, jeśli nagle wysyłasz wiadomość e-mail do wszystkich swoich połączeń z sieci kontaktów, niezależnie od tego, jak dobrze ich znasz i pytasz, czy znają jakieś pracę, do której byś się nadawał, to tak – będziesz wyglądać na desperata. Ba, nierzadko to się po prostu dzieje. Nawet i nam zdarzało się otrzymać takie e-maile.

Właściwym sposobem na zwrócenie się o pomoc jest wysłanie listu sieciowego do osób, które cię autentycznie znają, lubią i ci ufają. Możesz wykorzystać do tego e-mail lub jakiś rodzaj wewnętrznej komunikacji w portalu, do którego należysz. Celem jest proste poinformowanie twoich Kontaktów, wybranych roztropnie i pro-aktywnie, że zwracasz się do nich o pomoc. Pamiętaj, to nie jest list z prośbą o pracę.

Praca zawodowa to odnajdywanie codziennie nowych połączeń, nowych kontaktów i nowych możliwości. Chcesz się nauczyć wspólnie z nami, jak kształtować swój potencjał w świecie zawodowym?

Umów się na konsultację do naszego zespołu. pomożemy też stworzyć twój indywidualny program służący rozwojowi i szkoleniu.