Psychologia

Jak być najszczęśliwszym człowiekiem na świecie?

opracowanie: Minds Of Hope

Od 2012 roku, z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych, grupa niezależnych ekspertów z Sieci Rozwiązań na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju (ang. SDSN, The UN Sustainable Development Solutions Network), opracowuje the World Happiness Report 2017, czyli raport oceniający najbardziej szczęśliwe narody świata.

Przez wiele, wiele lat, Dania, była uważana za najszczęśliwsze miejsce na świecie. Zobaczcie, jaki sposób znaleźli na to Duńczycy i skorzystajcie – można zacząć od dziś!

Choć w roku 2017 Danię przeskoczyła Norwegia, to nadal wiele i od Danii, i od całej Skandynawii, której wszystkie kraje znalazły się w finałowej 10-tce, możemy czerpać i uczyć się, co zrobić, by uczynić również nasze życie szczęśliwszym.

Duńczycy na swoje poczucie szczęścia mają nawet specjalne określenie – hugge, które nie jest przetłumaczalne wprost na inne języki, a opisowo możemy je sparafrazować tak: hugge jest wówczas, gdy damy sobie przyzwolenie i pewnego rodzaju zobowiązanie do odczuwania przyjemności we wszystkim, co odbywa się Tu i Teraz w najprostszy możliwy sposób. Jest tam, gdzie codzienne czynności wnoszą do naszego życia wartość i znaczenie, sprawiają komfort, czynią, że czujemy się jak w domu, wiedząc skąd pochodzimy i za co możemy być wdzięczni. 

To połączenie poczucia bezpieczeństwa, przytulności, uroku, przyjazności i życzliwości, poczucia pokrewieństwa, komfortu, prostoty i zadowolenia z rzeczy małych.

Co możemy wziąć do naszego życia, by uczynić je bardziej szczęśliwym. Oto kilka wskazówek duńskich sąsiadów:

  • zadbaj o miękkie-ciepłe oświetlenie w twoim domu: świeczki, kominek, ciepłe żarówki – zapalaj je tak w ciągu dnia, jak i wieczorami, kiedy zasiadacie z rodziną/ bliskimi do wspólnych rozmów albo zwykłego przebywania razem
  • stwórz przytulny wystrój i meble: dodaj na sofach, fotelach, kanapach kilka poduszek obleczonych w miękkie powłoczki; dorzuć miękki i ciepły pled w miejscu, gdzie najchętniej zasiadasz ty lub ktoś z twoich bliskich; możesz też samodzielnie przygotować takie obleczenie – to doda mu jeszcze większego uroku i znaczenia
  • zakochaj się w gorących napojach: filiżanka gorzkiej czekolady z odrobiną chili lub skórki pomarańczy wypita ze smakiem w czasie dnia, filiżanka ciepłej, smacznej herbaty na dzień dobry podana w ulubionej, pięknej porcelanie, szklanka mleka z pierniczkiem lub maślanym ciasteczkiem przed snem – czy może być większa przyjemność chwili?
  • noś ciepłe i miękkie ubrania: grube, śmieszne i ciepłe skarpety, które mogą zastąpić kapcie, za duże swetry, pulowery, kardigany, puszyste i rozgrzewające kapcie zadbają o to, byś poczuł w swoim domu niezwykły spokój i bezpieczeństwo
  • pamiętaj o najbliższych, rodzinie, przyjaciołach: organizuj miłe spotkania w gronie najbliższych, zaproś kilka osób do wspólnej gry planszowej, przygotujcie wspólny posiłek, delektujcie się lekkimi rozmowami, zaglądajcie do siebie z życzliwością, pamiętajcie o przytulaniu i życzliwych głaskach
  • wyłącz technologię: odłóż smartphona, wyłącz TV, usiądź przy kominku lub świeczkach i przeczytaj ulubioną gazetę lub sięgnij po książkę, włącz relaksującą muzykę

Im bardziej uprościmy swoje życie, tym bardziej uczynimy je szczęśliwym. Wdzięczność za to, co życie nam daje, a nie rozmyślanie, co nam odbiera lub czego jeszcze nam nie dało, będzie dodawać nam kolejnych porcji szczęścia. Zatrzymaj się na moment i ciesz się przyjemnością każdej małej chwili.

Życzymy Wam szczęśliwego życia  w prostocie i małych, serdecznych chwilach dla Was samych oraz Waszych bliskich. Od dziś bądźcie hugge!