Jak duża jest opioidofobia w Polsce?
31.03.2015; źródło: informacja własna
Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej Polskiej Akademii Nauk wraz Fundacją Hospicjum Onkologiczne im. Św. Krzysztofa w Warszawie prowadzi projekt mający na celu zbadanie poziomu świadomości, postaw, barier, zwyczajów, potrzeb i opinii środowiska medycznego oraz społeczeństwa na temat leczenia przewlekłego bólu oraz stosowania leków przeciwbólowych z różnych grup, w tym także leków opioidowych. Leki opioidowe, to grupa leków wywodzących się z opium – stąd nazwa całej grupy, a ich najbardziej znanym przedstawicielem jest morfina. Leki te nazywane są niekiedy „lekami narkotycznymi”. Jest to określenie nieprawidłowe, ale ciągle spotykane – szczególnie w języku potocznym, co pociąga za sobą wiele konsekwencji natury medycznej, psychologicznej, społecznej.
Leczenie przeciwbólowe w Polsce jest nadal trudnym tematem, budzącym dużo pytań i wątpliwości. Prowadzony projekt jest prawdopodobnie największym przedsięwzięciem badawczym w Polsce poświęconym tej tematyce. Jego wyniki pozwolą odpowiedzieć na wiele pytań, np. jak są leczeni pacjenci, kto prowadzi tego typu leczenie, co wspiera a co blokuje decyzje lekarzy o zapisaniu leków przeciwbólowych czy to w przewlekłym bólu nowotworowym, czy przewlekłym bólu nienowotworowym. Ponadto, wyniki pozwolą w sposób celowany w kolejnych etapach opracować programy szkoleniowe dla lekarzy, pielęgniarek, przygotować propozycje materiałów informacyjnych dla chorych, a także programów oświatowych dla społeczeństwa. Zasadniczym celem jest poprawienie lecznictwa przeciwbólowego w Polsce, tak aby jak najmniej osób cierpiało z powodu nieuśmierzonych bólów.
Ankiety skierowane do różnych grup można wypełniać TUTAJ:
Każdy z nas powinien wziąć udział w tak ważnym społecznie i medycznym projekcie. W ten prosty sposób pomagamy chorym cierpiącym z powodu przewlekłego bólu. Pomóżmy im, pomóżmy sobie.