Jak przekonać do siebie szefa?
opracowanie: Minds Of Hope
Nie zaprzeczysz, że Twój szef jest najważniejszą osobą na Twojej ścieżce kariery (oczywiście nie zapominając, że Ty jesteś przynajmniej równie ważny), prawda?
To praktycznie niemożliwe, by spotkał Cię awans bez wsparcia szefa (no chyba, że szef będzie zwolniony a na jego miejsce wskoczy ktoś inny).
Załóżmy, że nie masz aż tak złego szefa, by ten w ogóle nie wspierał Cię bez względu na to, co robisz. Zatem można również zaplanować pewne kroki, aby wzmocnić swoje zawodowe relacje i poprawić szanse na awans.
1) Buduj zaufanie i partnerstwo
Oznacza to, stopniowe uzupełnianie wiedzy na temat wizji swojego szefa w biznesie, w którym pracujecie i poznawanie, w jakich obszarach Twoje kompetencje uzupełniają kompetencje szefa, a gdzie pokrywają się z jego kompetencjami. W ten sposób można stać się kluczowym graczem, a tym samym pomóc szefowi osiągnąć jego własne cele. Na przykład, jeśli Twój szef jest wizjonerem, a Ty możesz uzupełnić jego pomysły będąc świetnym w działaniach operacyjnych, realizacji i procesach. Wówczas wspólnie możecie osiągnąć wyznaczony i upragniony cel.
A ponieważ zaufanie jest kluczowe w relacji, należy zawsze poinformować szefa o wszelkich swoich pomysłach, jak i wątpliwościach. Nawet nie myśl o tym, by pomijając swojego przełożonego, udać się z nimi do kierownictwa wyższego szczebla! Zadbaj o to, by Twój szef zawsze wiedział pierwszy, zanim pomysły, problemy lub trudności zostaną przedstawione na wyższym poziomie.
2) Ułatw życie swojemu szefowi
Twój szef prawdopodobnie na co dzień ma do czynienia z presją i dotrzymywaniem terminów. Możesz mu pomóc poprzez rozpoczęcie każdego spotkania w sposób, jaki mój przyjaciel to robi. Zwykle siada blisko i zadaje szefowi pytanie typu: „Co Cię martwi i jak mogę pomóc?” lub „Co mogę zrobić dziś dla Ciebie?”
Gdy masz do wykonania zadanie, bądź efektywny – tak, by rzeczy działy się dobrze. To oznacza, że nie możesz przychodzić do swojego szefa za każdym razem, gdy napotkasz na trudności. Moi najlepsi członkowie zespołu zawsze starali się zrozumieć wszelkie zasady zanim ruszaliśmy z danym projektem. Następnie był czas na przemyślenie, jak twórczo to zadanie wykonać.
A co najważniejsze, staraj się sam nie być dla szefa „ciężką pracą”. Wszyscy znamy ludzi, którzy potrzebują bardzo dużo uwagi , co przez niektórych nazywane jest, „czasem na kozetce.” Twój szef nie jest terapeutą lub zawodowym doradcą. Oczywiście, szef odpowiada za mentoring zespołu, ale upewnij się, że masz również inne możliwości, by otrzymać potrzebne Tobie wsparcie emocjonalne.
3) Uczyń, by Twój szef dobrze wyglądał
Oto trzy najlepsze sposoby, aby to zrobić:
- Przychodź z nowymi pomysłami. Bardzo cenimy członków zespołu, którzy aktywnie przychodzą z pomysłami realizacji celów zespołu, jak i celów samego szefa. Mogą to być nawet najprostsze sugestie, np.: „Widziałem, że firma X robi Y. Myślę, że moglibyśmy wykorzystać tę metodę w pracy z naszymi klientami”
- Mów pozytywnie o swoim szefie. Oczywiście, że trzeba na to zasłużyć, ale niekiedy warto wzmocnić wizerunek szefa wśród zespołu lub poza zespołem. Każdy potrzebuje dobrego PR!
- Uzyskuj wyniki. W końcu w biznesie ważne jest, aby zadania, projekty i procesy kończyły się określonym wynikiem. Póki co nikt nie wymyślił innej, lepszej formuły, by wykazać, jak jesteś skuteczny. A z dobrymi wynikami wszyscy prezentują się dobrze – Ty i Twój szef.