Jak, robiąc 6 kroków, pokonać lęk z niepewności?
Opracowanie: Minds of Hope
Strach, lęk, niepewność. Radzenie sobie z niepewnością jest nieodłączną częścią codziennego życia. Ponieważ nie umiemy przewidzieć przyszłości, to też nigdy nie możemy być na 100% pewni, co dokładnie zdarzy się jutro, pojutrze, a nawet za kilka minut, kiedy staniemy twarzą w twarz z wyzwaniem.
Badania naukowe wskazują, że istnieją istotne różnice indywidualne w zdolnościach do tolerowania niepewności. Oznacza to, że niektórzy ludzie czują się dość komfortowo, spotykając wiele niepewności w swoim życiu, a inni cierpią i nie mogą wytrzymać nawet niewielkiej. Czy można się nauczyć życia w niepewności? Można, wystarczy 6 kroków.
Osoby lękowe, a szczególnie te, które mają jeszcze tendencję do zamartwiania, mają mniejszą tolerancję niepewności. Często będą próbować zaplanować i przygotować się na wszystko, aby uniknąć lub wyeliminować niepewność.
Oczywiście, a nawet dość powszechne. Większość ludzi czuje się niepewnie, gdy nie mogą przewidzieć, co się stanie i gdy nie mają „wszystkiego” pod kontrolą. Wolimy wiedzieć, że hotel, do którego pojedziemy na wakacje, będzie się nam podobał, że na imprezie, na którą jesteśmy zaproszeni, będą osoby, które znamy i wiemy, czego możemy się po nich i sobie spodziewać. Chcielibyśmy też przecież wiedzieć, że nasz szef mówi nam dokładnie, co myśli o naszej pracy, a nasz partner o tym, jak się czuje w związku. Ta wiedza jest wygodna, ale jeśli jest w nas duża doza nietolerancji niepewności, to przy nawet niewielkiej ekspozycji na „niewiedzę” reagujemy prawie tak, jak na alergen –> zaczynamy się martwić i robić wszystko co tylko możliwe, aby uciec, uniknąć lub wyeliminować niepewność.
Jak poznać, czy jesteś osobą, która ma małą nietolerancję na niepewność? Po niektórych zachowaniach i sposobie funkcjonowania:
- Poszukiwanie nadmiernej reasekuracji od innych, np. dopytywanie o opinię o podjętych/ podejmowanych przez Ciebie decyzjach
Popatrz! Wszystkie te zachowania wymagają dużo czasu i pochłaniają ogrom energii. Mało tego, to odbiera radość z życia, ponieważ niespodzianki i niespodziewane wydarzenia stają się czymś zagrażającym. Ponadto, unikając lub zwlekając, możesz stracić wiele ciekawych szans i możliwości, które pojawiają się Twoim życiu, a to wszystko przez lęk przed niepewnością.
A zatem, wszystko, co robisz, aby pozbyć się niepewności jest bezużyteczne i to po prostu nie działa. Jeśli byłoby inaczej, prawdopodobnie nie zmagałbyś się z niepokojem i zamartwianiem.
Jakie jest rozwiązanie?
Jeśli nie możesz pozbyć się niepewności w swoim życiu, jedynym sposobem na radzenie sobie z nietolerancją niepewności jest nauczenie się większej TOLERANCJI NA NIEPEWNOŚĆ.
- Czy szukasz zabezpieczenia u innych?
- Czy masz potrzebę częstego sprawdzania?
- Czy przed podjęciem decyzji zbierasz (za) dużo informacji?
- Czy często zwlekasz?
- Czy są sytuacje, których unikasz?
Zabaw się detektywa. Trop swoje zachowania, obserwuj, zauważ, kiedy czujesz się niespokojny i co robisz, aby opanować ten stan. Na przykład, gdy kupujesz prezent dla kogoś i zaczynasz się martwić, co kupić, co robisz? Czy dzwonisz do swoich przyjaciół i poproś o poradę na temat? Jeśli tak, wpisz to na listę.
Następnie możesz ocenić swoje zachowania na skali od 0 („całkowicie bez lęku”) do 10 („niepokój nie do powstrzymania”), wyobrażając sobie, jak bardzo będziesz się martwić, jeśli tego nie zrobisz.
Zachowanie osłabiające poczucie niepewności | Poziom lęku (od 0-10) |
Delegowanie pracy innym bez sprawdzania poziomu wykonania przed wyznaczonym rozsądnym terminem | 10 |
Wyjazd na wakacje z przyjaciółmi bez domagania się pełnego planu | 9 |
Zrobienie zakupów bez uzgadniania z nim co ma być kupione | 6 |
Wysłanie maila do szafa bez kilkukrotnego sprawdzania literówek, stylu, poprawności form | 4 |
Wyjście do kina z koleżanką bez wiedzy jaki film dla was wybrała | 3 |
KROK 3. Praktykuj tolerowanie niepewności.
Oto przykład: możesz udać się do restauracji i zamówić posiłek, którego nigdy nie jadłeś lub wysłać kilka e-maili bez ich wcześniejszego sczytywania. Nie oszukuj! Nie wysyłaj e-maila do siebie 🙂
Pamiętaj! Nie możesz przewidzieć przyszłości i dlatego zawsze będziesz niepewny co do niektórych rzeczy. Zaakceptuj to. |
A gdybyś uznał, że potrzebujesz kogoś, kto w tym pomoże – zapraszamy.