Psychologia

Jak skutecznie wyznaczać swoje cele?

opracowanie: Minds Of Hope

Nie ma nic ważniejszego w naszym życiu, jak umiejętność wyznaczania i określania swoich celów. Tak, tak – zaraz pomyślisz o wielu sprawach, które są ważniejsze…rodzina, zdrowie, przyjaciele, praca… No to pomyśl? W tym obszarach cele nie są potrzebne?

Naprawdę nie masz swojej listy celów? Bo jeśli faktycznie tak jest, to pewnie, co jakiś czas rozglądasz się wokół siebie w poszukiwaniu sensu… No właśnie. To teraz pytanie, jak podejść do celów, by nie były tylko marzeniem, a nawet mrzonką? I co by to mogło zmienić w naszym życiu, gdy już je określisz w najlepszy możliwy sposób?

Tak, to prawda. Możesz przeżyć całe swoje życie zdając się na przypadek. Przechodząc z dnia na dzień kolejne jego odcinki, tylko po to, by przetrwać. Jednak, jeśli zdecydujesz się na określenie kierunku, w jakim chcesz podążać (nawet jeśli będziesz też po drodze decydował o jego zmianach), a także dorzucisz do tego barwy życia, na które stawiasz, to możesz osiągnąć praktycznie wszystko, co zaplanujesz.

Od czego zacząć – od swojej wyobraźni!

Pomyśl tylko ile rzeczy w naszym i nie tylko naszym życiu zawdzięczamy wyobraźni. To dzięki niej powstają miasta, potrafimy latać w kosmos lub walczyć z groźnymi chorobami. Wyobraźnia buduje relacje i kształtuje naszą karierę.

Wyznaczanie celów daje szansę doświadczenia siły twojej wyobraźni.

Owszem, są czynniki, które mają znaczenie w kształtowaniu się naszego życia, dlatego warto wziąć je pod uwagę i wykorzystać je wszystkie, nie dostrzegając w nich ograniczeń, a szukając dodatkowych możliwości. Te czynniki to:

  • środowisko
  • ważne wydarzenia życiowe
  • wiedza
  • wyniki
  • marzenia

No i jeszcze jedna ważna sprawa – teraźniejszość i przyszłość. Nie uda się zrealizować żadnego celu, jeśli będziesz żyć w przeszłości. Oczywiście przeszłość jest ważna, bo z niej możemy czerpać naszą wiedzę i doświadczenie, jednak cel jest tylko celem, gdy jest osadzony w przyszłości i ciągnie nas do przyszłości a jest każdego dnia, krok po kroku realizowany Tu i Teraz.

Zgodzisz się, że dobre cele są jak magnes – ciągną nas do siebie, chcemy już je mieć. Im silniejsze, ciekawsze, unikatowe i interesujące są, tym większa nasza ochota na ich realizację.

Jakie cele dają nam dodatkową moc i chęć realizacji?

  • inspirujące
  • wiarygodne
  • możliwe do pracy nad nimi

Jakie są twoje marzenia i cele? Czy kiedykolwiek naprawdę usiadłeś, myślałeś o swoich wartościach i o tym, co jest dla ciebie ważne? O tym czego naprawdę chcesz? Nie o tym, co możesz, lecz o tym, czego chcesz!

Osiągniesz je, jeśli zaplanujesz je wykorzystując zasadę SMART. SMART oznacza: Specific (Specyficznie określone), Measurable (Mierzalne), Attainable (Osiągalne, ale jednocześnie ambitne…), Realistic (Realistyczne, realne), Time-sensitive (Określone w czasie).

Ba! Już dziś nawet mówi się, że cel powinien być SMARTER, czyli poza tym, co powyżej być również Exciting (ekscytujący) oraz Recorded (czyli zapisany!). 

No i jeszcze jedna ważna sprawa. Hmm, może nawet najważniejsza. ODPOWIEDZIALNOŚĆ i ZAANGAŻOWANIE. To oznacza, że warto zdać sobie sprawę z tego, jaki cel wyznaczamy i na ile się w jego realizację zaangażuję.

No i zawsze warto skorzystać z twojego najbliższego otoczenia, by cię wspierało. Pamiętaj. Kiedy ktoś wie, jakie są twoje cele, może pomóc w utrzymaniu twojej motywacji. To sprawdzian przede wszystkim dla ciebie, ale również dla twoich bliskich.

A jeśli chcesz skorzystać z naszego doświadczenia i wsparcia w poszukiwaniu i ustalaniu twoich indywidualnych celów. Jesteśmy też do twojej dyspozycji.