Biznes

Masz trudności z podjęciem decyzji? Sprawdź tę strategię – działa!

opracowanie: Minds of Hope

Overthinking – to zgrabny angielski zwrot, który oznacza, że myślimy nad danym tematem, czy sprawą za długo – odwlekając decyzję. My nazywamy to nad-przemyśliwaniem – zobacz, jak nie zginąć w jego głębi i nie stracić biznesowych szans.

Oczywiście, wszyscy jesteśmy, od czasu do czasu, jego ofiarami. Zawsze kiedy przychodzi do nas uczucie niepewności, może nas sprowadzić na manowce nad-przemyśliwania. Zbieranie kolejnych danych i przeciągające się rozważanie nt. każdego potencjalnego wyniku może budować w nas wrażenie, że zmierzamy we właściwym kierunku, a tym czasem jedynie mielemy kołami w miejscu, nie poruszając się ani metra do przodu. Automatycznie (czy jakby powiedzieli niektórzy – podświadomie) podejmujemy nawet 95% naszych i biznesowych, i życiowych decyzji. Potwierdzają to tak samo reguły psychologii, jak i zasady zbadane w zachowaniach konsumenckich. A co robisz, gdy decyzja może mieć wpływ na Twój zawodowy lub komercyjny sukces? Po prostu zaczynasz o tym myśleć, myśleć, myśleć….. choć pamiętaj ani nowy projekt, ani nowa firma nie postaną, jeśli nie zaczniesz TEGO robić! Co zatem zrobić, by przejść z fazy myśleeeeeeenia do podjęcia działania i wdrożeniu pomysłu w życie? Zobacz skuteczny sposób – sam będziesz zdziwiony, jakie to proste.

Na początek – PRZEJMIJ KONTROLĘ!

Może wydać się to niewiarygodne, a jednak pamiętaj – jesteś ZAWSZE gotowy, aby rozpocząć. Jeśli nawet podejmiesz złą decyzję, to przecież w odpowiednim momencie można ją “podregulować”. Nie musisz znać wszystkich odpowiedzi, by zacząć – po prostu trzeba zacząć, a potem będziesz kolejno szukać odpowiedzi na kolejne ważne i użyteczne pytania. Tak właśnie buduje swoje kolejne biznesowe potęgi Richard Branson – jeden z najbogatszych ludzi świata, o którym zazdrośni koledzy biznesmeni mówią – że w sumie to nic nie umie, ale za to ma wielkie szczęście…. No cóż, może i szczęścia mu nie brakuje, a może właśnie ma sposób na wchodzenie w biznes, zanim jeszcze zbierze wszystkie “niezbędne” dane. I tak wraz z jego odważnymi decyzjami powstała i jego pierwsza gazeta “Student” i wydawnictwo muzyczne oraz wytwórnia płytowa Virgin Records, a także linie lotnicze i firma Virgin Galactica, która zajmuje się sprzedażą lotów w kosmos!!

No to jak?

Spróbuj tej prostej i skutecznej strategii. To trwa mniej niż minutę i pomoże przełamać paraliż, który złapał się w trakcie analizy.

Kiedy dopada Cię ten stan. Kiedy boisz się podjąć decyzje. Kiedy czujesz, że masz pomył na biznes, ale nie umiesz wyjść z etapu myślenia o projekcie. Zadaj sobie jedno pytanie:

Co w takiej sytuacji zrobiłby mój IDOL/Autorytet/GURU?

Kiedy jesteśmy na początku kariery, myślimy jak się wedrzeć na interesujący nas rynek, jak złapać pierwszego – tak ważnego przecież, klienta, normalnym jest, że szargają nami rożne wątpliwości, a my spędzamy godziny na ciągłym przygotowaniu. Znaleźliśmy na to strategię – wystarczy wybrać kogoś, kogo bardzo, bardzo podziwiamy i myślimy, co takiego ta właśnie osoba zrobiłaby, będąc na naszym miejscu. Jeśli myślisz np. o tym, by stworzyć nową, unikatową i niepowtarzalną firmę międzynarodową, pomyśl o kimś, kto dla Ciebie jest wzorcem do naśladowania i inspiracją – może to będzie tenże Branson, albo Bill Gates, a może Twój dziadek, który jak nikt inny prowadził cieszący się najlepszą renomą w regionie zakład krawiecki, szyjący garnitury na miarę dla ludzi z TOP 100 polskiego biznesu. 

I teraz, za każdym razem, kiedy pojawia się sytuacja wyboru a Ty wątpisz w siebie, zapytaj, co Twój GURU by zrobił na Twoim miejscu? To prosty i BARDZO skuteczny sposób, aby pomóc w podjęciu decyzji w oparciu o to czego się w życiu CHCE, a nie, jak się w danej chwili czujesz lub jak rozdygotane masz myśli.

To forma zaczerpnięta z terapii cbt (ang. cognitive and behavioural therapy – terapia poznawczo-behawioralna) i jest formą restrukturyzacji poznawczej. Zatrzymując swoje myśli i zadając sobie pytanie, odbieramy głos swoim emocjom a wówczas możemy skoncentrować umysł na tych danych, które są najważniejsze do podjęcia decyzji.

No i teraz najtrudniejsza część. Kiedy już odpowiesz sobie na pytanie, co zrobiłby w tej sytuacji Twój GURU, to teraz Trzeba To Zrobić. Już nie rozmyślaj. Nie zastanawiaj się dłużej. Odłóż na bok wszystkie wątpliwości, skorzystaj z metody 5 sekund, czyli policz 5-4-3-2-1 i po prostu ZACZNIJ. Tak, brzmi niewiarygodnie, a jednak – zaufaj, reszta zacznie się układać!

Pomocne mogą być również reguły przyjęte w III fali terapii poznawczo-behawioralnej, czyli w tzw. ACT (ang. Acceptance and Commitment Therapy, terapia akceptacji i zaangażowania).

Posłuż się zasadą:

 • ACCEPT your reaction – Akceptuj swoje reakcje związane z sytuacją:
  • Oddychaj.
  • Obserwuj: bądź świadomy i obecny w teraźniejszości.
  • Myśli przychodzą i odchodzą. To po prostu myśli. Tak pracuje nasz umysł, i tyle.
  • Uczucia są normalną reakcja. W końcu odejdą.
  • Kontroluj, to co możesz, a resztę obie odpuść.
 • CHOOSE your valued direction – Cenne wartości wybierz jako drogowskaz
  • Weź pod uwagę swoje najcenniejsze wartości.
  • Wybierz te, które pasują do rozważanego zagadnienia.
 • TAKE action – Teraz działaj!
  • Co jest najlepszą rzeczą do zrobienia, właśnie teraz, w służbie mojego wybranej, cennej wartości?
  • Ruszam!

Czy można jeszcze inaczej? Oczywiście, że można – przecie zawsze zostaje rzut moneta – orzeł – wchodzę, reszka – jeszcze poczekam…. Czy to jest najlepsza metoda? No rozważ sam, a może właśnie nie rozważaj – tylko podejmij decyzję i zacznij! POWODZENIA!!