Jesienno-zimowa depresja: leczenie
Sezonowe zaburzenia afektywne (ang. Seasonal affective disorder, SAD), to rodzaj depresji, która jest związana ze zmianami pór roku. SAD zwykle zaczyna się i kończy w tym samym czasie roku. Objawy zwykle zaczynają się jesienią i dalej trwają w kolejnych zimowych miesiącach, odbierając nam energię i sprawiają, że czujemy się przygaszeni i słabym nastroju. nastrojowy. Rzadziej zdarza się, żeby SAD występował wiosną lub wczesnym latem.
Depresja jesienno-zimowa – objawy charakterystyczne dla tej postaci SAD, mogą obejmować:
- Drażliwość
- Zmęczenie lub niski poziom energii
- Problemy w relacjach osobistych
- Nadwrażliwość na odrzucenie
- Uczucie ciężkości w rękach i nogach
- Nadsenność
- Zmiana apetytu, zwłaszcza zapotrzebowanie na żywność o wysokiej zawartości węglowodanów
- Przyrost masy ciała
Depresja wiosenno-letnia – objawy charakterystyczne dla letniej postaci SAD, mogą obejmować:
- Objawy depresji
- Problemy ze snem (bezsenność)
- Utratę masy ciała
- Osłabienie apetytu
- Pobudzenie lub niepokój
Jeśli odczuwamy gorszy nastrój przez kilka dni, jest to coś co może dotykać każdego z nas i nie należy zbytnio się tym niepokoić. Natomiast, gdy taki stan zaczyna się przedłużać i czujemy się przygnębieni całymi dniami oraz nie możemy wydobyć z siebie motywacji do normalnych działań oraz cieszyć się życiem, wskazana byłaby konsultacja z lekarzem lub psychologiem. Jest to szczególnie ważne, jeśli zaobserwujemy u siebie zaburzenia snu, zmianę apetytu, czujemy się beznadziejnie albo pojawiają się myśli o samobójstwie lub zaczynamy nadużywać alkoholu w celu osiągnięcia uczucia dla komfortu i relaksu.
Przyczyny SAD nie zostały do końca poznane. Aktualnie wskazuje się na takie czynniki, jak:
- Zaburzony rytm dobowy: Zmniejszony poziom światła słonecznego, szczególnie jesienią i zimą może powodować pojawienie sie jesienno-zimowej postaci SAD. Zmniejszenie ekspozycji na słońce i światło może zakłócić wewnętrzny zegar organizmu i prowadzić do przygnębienia oraz depresji.
- Poziom serotoniny: Spadek serotoniny (jednego z neurotransmiterów w mózgu), która ma wpływ na nastrój, może odgrywać rolę wyzwalającą SAD. Zmniejszone światło słoneczne może powodować mniejsze wydzielanie serotoniny, a tym samym powodować depresję.
- Poziom melatoniny: Zmiana pór roku może zaburzać naturalny poziom melatoniny, która odgrywa rolę w regulacji snu i regulacji nastroju.
Leczenie SAD może obejmować terapię światłem (fototerapię), psychoterapię i leczenie farmakologiczne.
Terapia światłem
W terapii światłem, zwaną także fototerapią, przebywamy specjalnym polu światła (albo pomieszczenie, albo urządzenie stacjonarne lub przenośne urządzenia terapeutyczne). W czasie terapii urządzenie emituje światło, o cechach takich samych jak światło na zewnątrz, co powoduje zmiany w mózgu związane z neurotransmiterami odpowiedzialnymi za nastrój.Terapia światłem jest zalecana jako pierwszy etap leczenia sezonowej depresji. Na ogół zaczyna działać w ciągu kilku dni do dwóch tygodni od rozpoczęcia terapii i praktycznie nie powoduje skutków ubocznych. Badania z wykorzystaniem fototerapii są na razie niezbyt liczne, ale wykazują skuteczność w łagodzeniu objawów SAD u większości osób. Najlepsze efekty osiąga się stosując terapię światłem codziennie od 30 do 60 minut.
Farmakoterapia
W farmakoterapii stosuje się najczęściej leki przeciwdepresyjne. Stosowanie leków powinno odbywać się wyłącznie pod kontrolą lekarza, najlepiej lekarza psychiatry.
Psychoterapia
Psychoterapia, to jedna ze skutecznych opcji lecenia SAD, szczególnie psychoterapia poznawczo-behawioralna. Psychoterapia może pomóc:
Psychoterapia, to jedna ze skutecznych opcji lecenia SAD, szczególnie psychoterapia poznawczo-behawioralna. Psychoterapia może pomóc:
- Zidentyfikować i zmienić negatywne myśli i zachowania, które mogą przyczyną gorszego samopoczucia
- Poznać zdrowe sposoby radzenia sobie z SAD
- Dowiedzieć się, jak sobie radzić ze stresem
Jeśli chcieliby Państwo dowiedzieć się więcej na temat zaburzeń snu i leczenia, zapraszamy do KONTAKTU z nami.