Zaawansowana faza snu – leczenie:
Zbyt wczesne zasypianie i zbyt wczesne budzenie się może być objawem zespołu zaawansowanej fazy snu (ang. Advanced Sleep Phase Disorder, ASDP). Jest to zespół będący przetrwałym zaburzeniem rytmu sen-czuwanie. Kiedy rytm snu w naszym organizmie ustawi się zbyt wcześnie może to przeszkadzać w pracy i życiu społecznym. Zaburzenie to może występować we wszystkich grupach wiekowych, ale najczęściej występuje u osób powyżej 60 lat. Około 1% osób w średnim wieku lub starszych doświadcza ASPD.
Nasz cykl sen-czuwanie jest planowany przez niewidzialny zegar nazywa swój rytm dobowy. Ten rytm jest naturalnie planowany przez jasne światło, które pochłaniają fotoreceptory w oczach. Nowoczesny styl życia może powodować, że do naszego oka dociera mniej jasnego światła, niż potrzebujemy.
Standardowe oświetlenie wnętrza nie jest wystarczająco jasne, by skorygować długość fali światła słonecznego potrzebnego do prawidłowej pracy naszego rytmu dobowego, czego efektem może być pojawienie się m.in. ASDP. Poza tym, że ASDP jest uciążliwe dla organizmu i naszego trybu życia, może powodować bezsenność we wczesnych godzinach porannych, skutkować kumulującym się niewystarczającą ilością snu, sennością w ciągu dnia i zmęczeniem. Może również zwiększyć ryzyko depresji.
Urządzenie stosowane przez Minds of Hope zapewnia źródło zielonego światła UV. W badaniach uniwersyteckich wykazano, że jest to optymalna długość fali, pomagająca ponownie ustawić rytm dobowy, co pozwala na przywrócić standardowe fazy sen-czuwanie dopasowane do naszego indywidualnego stylu życia.
Aby zmienić godziny snu, należy stopniowo opóźniać czas kładzenia się do łóżka (na przykład o 20 minut później każdego wieczora), aż sen lub uczycie zmęczenia pojawi się w porze, którą chcesz. Opóźniając czas snu należy również opóźniać czas ekspozycji terapii światłem oraz używania melatoniny (jeśli stosuje się terapię łączoną).
Źródło zaburzenia, które powoduje “przyspieszenie” naszego zegara biologicznego, może nie zniknąć od razu. Dlatego sporadycznie (szczególnie na początku terapii) mogą nadal pojawiać się objawy i dolegliwości związane z wczesną sennością, nawet po przesunięciu okresu snu do czasu, który jest pożądany. Również po przerwaniu leczenia, okres snu może powoli wracać do wcześniejszych godzin. W związku z tym zaleca się stosowanie terapii światłem, jak i melatoniny do podtrzymania efektów, stosując je od czasu do czasu – w sposób ustalony ze specjalistą. Aby zapobiec nawrotom, można też unikać jasnego światła przez 1-2 godziny po przebudzeniu. W miesiącach letnich wskazane jest noszenie okularów słonecznych w godzinach porannych, kiedy na zewnątrz świeci ostre i jasne słońce.
Jeśli chcieliby Państwo dowiedzieć się więcej na temat zaburzeń snu i leczenia, zapraszamy do KONTAKTU z nami.