Aktualności

Międzynarodowy Dzień Sernika – 30 lipca

Opracowanie: Minds of Hope na podstawie przepisu zaprzyjaźnionej lekarki

Dziś prawdopodobnie jeden z dwóch, a może najsłodszy dzień w roku – Międzynarodowy Dzień Sernika. No konkurować może jedynie Tłusty Czwartek.

Szacuje się, że może być aż nawet 1000 przepisów na ten smakołyk. Warianty mogą być najróżniejsze: bez spodu lub ze spodem, z różnego rodzaju sera, dodatków, podawany na ciepło lub na zimno…. aż ślinka leci na samą myśl. A my dziś podamy przepis z kaszy jaglanej, dla tych, którzy stawiają na dietę a jednocześnie nie mogą sobie odmówić małych (no i słusznie!) przyjemności.

SKŁADNIKI:

  • kasza jaglana – 1 szklanka
  • mleko (sojowe, ryżowe lub inne dozwolone) – 3 szklanki
  • galaretka truskawkowa – 2 torebki
  • żelatyna – 2 łyżki
  • cukier lub aromat waniliowy – 1 torebka / kilka kropli
  • cukier – 2 łyżki
  • woda – 2 szklanki
  • truskawki – około 1/2 kg (mogą być też inne owoce sezonowe)
  • herbatniki do wyłożenia tortownicy (niekoniecznie)

PRZYGOTOWANIE

Uprażyć kaszę w garnku o grubym dnie, aż lekko się przyrumieni i zacznie wydzielać przyjemny orzechowy aromat. Przepłukać kilkakrotnie wrzącą wodą.  Dodać 3 szklanki mleka i gotować na małym ogniu aż kasza stanie się miękka i zacznie się rozklejać.  Dodać cukier i cukier waniliowy.

Jedną galaretkę i żelatynę zalać szklanką zimnej wody, pozostawić na chwilę, aby żelatyna spęczniała, następie podgrzać do rozpuszczenia (dodamy ją potem do masy).

Drugą torebkę galaretki rozpuścić w szklance zimnej wody (połowie zalecanej ilości) – ta będzie do polania truskawek na wierzchu.

Gorącą kaszę zmiksować na gładką masę.  Dodać rozpuszczoną galaretkę z dodatkową żelatyną i miksować do połączenia składników.  Można dodać do masy rodzynki lub owoce (np. truskawki, borówki).  Jeśli dodajemy świeże owoce, to po wymieszaniu trzeba spróbować czy masa nie jest zbyt kwaśna i ewentualnie dosypać cukru pudru albo słodzika.

Dno tortownicy można wyłożyć herbatnikami / ciasteczkami bezglutenowymi.

Masę przełożyć do tortownicy i schłodzić. Udekorować truskawkami, polać galaretką (najlepiej taką już lekko gęstniejącą).

Smacznego!

A jeśli potrzebujesz konsultacji psychodietetyka, chętnie umówimy cię na wizytę, by doradził jak również poprzez dietę zadbać o swoje samopoczucie.