Na stres – praktyka uważności – na zdrowie
opracowanie: Minds Of Hope
Stres, ciągły pośpiech, brak czasu na relaks, ciągłe obowiązki z którymi często się nie wyrabiamy… Czasem nawet trudno złapać oddech…Któż z dorosłych tego nie zna? A i wśród dzieci i młodzieży nierzadko pojawia się podobne odczucie…
Częsty natłok spraw powoduje natłok myśli w głowie: „Czy zdążę?”, „Czy wszystko zrobiłem?” „Czy o czymś nie zapomniałam?”. Łatwo można się w tym wszystkim pogubić… Dlaczego tak jest, że jedni radzą sobie lepiej, a mnie dopada ten paskudny stres?
Każdego dnia przeżywamy mnóstwo napięć i przeróżnych emocji od radości do smutku, od lęku do złości. Niejednokrotnie zdarza nam się powiedzieć coś zamiast ugryźć się w język… Krzyknąć na kogoś w złości, a potem żałować przekroczenia czyichś granic i borykać się z wyrzutami sumienia.
Jak sobie z tym wszystkim lepiej radzić? …. warto żyć bardziej świadomie. Aha, świadomie powiadacie? To znaczy jak?? Poprzez dokonywanie bardziej intencjonalnych wyborów, co niby jest sprawą prostą, bo przecież też mi filozofia – wiem, wybieram i wdrażam….. No nie zawsze , jak wiemy, to tak się udaje, dlatego może ci w tym pomóc miedzy innymi (choć nie wyłącznie) praktyka uważności.
Uważność to bycie całkowicie obecnym w tym, co się dzieje teraz. Pomaga żyć bardziej świadomie, dokonywać bardziej racjonalnych wyborów. Pozwala dostrzec wszystkie sygnały, alarmujące nas o tym, że zbaczamy z głównej – obranej przez nas, ścieżki. Uczy nas jak zapobiegać działaniu pod wpływem wzburzenia.
Jak zatem to zrobić?
Ćwicz – jeśli spinasz się (a może robisz to z przyjemnością) i chodzisz 3 razy w tygodniu na siłownie, to tak samo możesz ćwiczyć uważność.
Możesz na początek skorzystać z praktyki nieformalnej, na przykład codziennie przez kilka minut spróbuj koncentrować się na swoich odczuciach, bez zaprzeczania im, ale i bez pozwolenia na przytłoczenie nimi. To pozwoli na dostrzeganie rzeczy takimi, jakimi one są naprawdę, a nie jakie widzimy poprzez swoje często negatywne emocje.
Spróbuj i praktykuj regularnie a sam się przekonasz, że to działa!!!
- PRAKTYKA 1: Zatrzymaj się i rozejrzyj wokół, sprawdź co się dzieje przed podjęciem działania, przyjrzyj się reakcjom swojego ciała i swoim myślom w danym momencie
- PRAKTYKA 2: Ćwicz świadomy oddech, obserwuj powietrze wpadające przez nozdrza, przepływające przez gardło, dostające się do płuc, przyglądaj się ruchom klatki piersiowej i brzucha, bądź tu i teraz
- PRAKTYKA 3: Otwórz się na swoje zmysły smaku, słuchu, węchu, wzroku, dotyku, skup się na tym co w danym momencie widzisz, czy smakujesz, bez oceniania tego w żaden sposób, poczuj każdy kęs spożywanego posiłku czy to, co masz w ustach jest zimne czy ciepłe, szorstkie czy gładkie, smaczne lub nie, twarde czy miękkie, skup się wyłącznie na tym
- PRAKTYKA 4: Słuchaj sygnałów z twojego ciała, ścisku żołądka, kołatania serca, mrowienia, piekących oczu, bólu kręgosłupa lub powracające migreny zastanów się o czym ono cię informuje
- PRAKTYKA 5: Obserwuj swoje emocje, przyjmuj je takimi jakie są, zwróć uwagę na to, że to tylko emocje i one nie identyfikują ciebie jako osoby, są jedynie uczuciami, które od czasu do czasu się pojawiają
- PRAKTYKA 6: Wizualizuj swoje pragnienia, pisz w głowie pozytywne scenariusze, ćwicz pozytywne myślenie zamiast negatywnego
Pamiętaj!!! Uważność wymaga ćwiczeń.
Jeśli będziesz ją stale praktykował to może ci ona pomóc przełamać stare wzorce zachowania i uczyć nowych. Uważność pomoże Ci być bardziej wyrozumiałym zarówno dla siebie, jak i dla innych oraz zmienić perspektywę poznawczą 9czyli to w jaki sposób myślisz o sytuacjach) i żyć bardziej świadomie.
Na początek może nie być tak łatwo… to normalne, miej do siebie cierpliwość. A jeśli masz z tym problem, przyjdź do nas na nasze treningi uważności (mindfulness) lub zapisz się na warsztaty redukcji stresu. Będziesz w dobrych rękach.
Specjaliści z Minds of Hope pomogą ci odnaleźć się w tym codziennym stresującym zabieganym życiu.