Medycyna

Nawyki żywieniowe a nowotwory

opracowanie: Minds Of Hope

Wpływ diety i określonych zachowań żywieniowych na zachorowania na nowotwory złośliwe dotyczy nie tylko nowotworów przewodu pokarmowego, ale także nowotworów innych narządów takich jak rak piersi czy rak gruczołu krokowego.

Z badań epidemiologicznych przeprowadzonych w USA wynika, że dieta bogata w tłuste mięso i przetwory mleczne związana jest z częstym występowaniem raka gruczołu krokowego, natomiast przeciwnie kształtuje się zachorowalność na ten nowotwór w Azji, gdzie dieta jest oparta na ryżu, soi i zielonej herbacie a rzadziej na przetworzonych produktach mięsnych i nabiałowych.

W Polsce, podobnie jak na całym świecie, zmniejsza się co prawda zachorowalność na nowotwory żołądka, ale rośnie ryzyko zachorowania na inne nowotwory przewodu pokarmowego takie jak rak trzustki i rak jelita grubego.

Częstość występowania nowotworów wątroby wzrasta w niektórych krajach Europy Zachodniej. Uważa się że pewne mykotoksyny (aflatoksyny) wytwarzane przez grzyby z rodzaju Aspergillus występujące np. na orzechach ziemnych, migdałach czy zbożu przechowywanym w wilgotnych rejonach, mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka wątroby.

Z kolei, głównym czynnikiem rozwoju raka żołądka jest infekcja Helicobacter pylori, natomiast czynnikami związanymi z dietą są zawartość dużej ilości soli i związków azotowych w spożywanych posiłkach czy też spożywanie alkoholu. Spożywanie alkoholu jest też jednym z głównych czynników rozwoju raka przełyku oraz nowotworów jamy ustnej i gardła. W przypadku raka żołądka rozwojowi nowotworu sprzyja spożywanie pewnych rodzajów produktów takich jak: pokarmy suszone, wędzone, sfermentowane czy spleśniałe, dlatego jest on obecnie bardziej rozpowszechniony w krajach biednych z ograniczonym dostępem do urządzeń chłodniczych, gdzie żywność przechowuje się w formie wędzonej, suszonej lub solonej.

Spadek zachorowań na raka żołądka w Polsce jest najprawdopodobniej związany z rozpowszechnieniem lodówek i taką formą przechowywania żywności. Należy nadmienić, że pewne związki rakotwórcze mogą powstawać podczas przedłużonego grillowania czy smażenia w wysokich temperaturach.

W przypadku raka jelita grubego na wzrost ryzyka zachorowania ma obecność w diecie dużej ilości tłuszczów a zwłaszcza wielonasyconych kwasów tłuszczowych oraz spożywanie alkoholu.

W kwasy tłuszczowe jest bogate zwłaszcza czerwone mięso, jego duże spożycie zwiększa ryzyko wystąpienia obok raka jelita grubego także takich nowotworów jak rak piersi czy rak gruczołu krokowego. Działanie ochronne w odniesieniu do raka jelit grubego ma odpowiednia zawartość błonnika pokarmowego. Obecność błonnika w pokarmie skraca czas kontaktu kancerogenów z błoną śluzową jelita, zmniejsza pH treści jelitowej, wpływa na rozwój korzystnej flory jelitowej a także wpływa na procesy fermentacji stymulujące powstawanie krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, mających właściwości hamujące proliferację komórek.

Złe nawyki żywieniowe, prowadzące do nieprawidłowej masy ciała (otyłości), mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka jelita grubego i raka piersi (tkanka tłuszczowa m.in. wytwarza estrogen a podwyższony poziom tego hormonu sprzyja rozwojowi raka trzonu macicy i raka piersi).

Tak więc, nie tylko właściwy sposób żywienia, ale i aktywność fizyczna, są ważnymi elementami profilaktyki przeciwnowotworowej.

Jeśli chcesz zająć się swoją dietą, a może potrzebujesz specjalisty z zakresu psychodietetyki, który rozpozna twoje nawyki żywieniowe i zaproponuje dostosowany plan żywienia lub dostrzegasz potrzebę wsparcia psychoterapeutycznego czy lekarskiego, skontaktuj się z nami.

Zapraszamy również na bezpłatny dzień otwarty z psychodietykiem – już niebawem. Sprawdź TUTAJ.