Nowy lek na koronawirusa będzie….
Chcecie wiedzieć, kiedy będzie lek na koronawirusa? Nowy koronawirus, SARS-CoV-2, pojawił się w Wuhan w Chinach w grudniu 2019 roku, pochłonął dotychczas życie ponad 2200 osób i doprowadził do ponad 80 000 infekcji w 28 krajach.
Firmy biofarmaceutyczne i naukowcy z całego świata dążą do opracowania szczepionki, a także skutecznego leczenia choroby wywołanej przez SARS-CoV-2, oficjalnie nazwanej Covid-19. Chiński wiceminister nauki i technologii Xu Nanping, ogłosił że nowo opracowana szczepionka na nowy typ koronawirusa zostanie poddana testom klinicznym najwcześniej pod koniec kwietnia. Szacuje się, że przygotowanie szczepionki do jej stosowania zajmie najprawdopodobniej rok.Czy to jedyna alternatywa? No NIE!
Podczas gdy różne istniejące leki weszły już w fazę badań klinicznych, proponowane różne typy szczepionek są wciąż w fazie rozwoju lub w fazie przedklinicznej.
W ciągu kilku najbliższych tygodni spodziewane są początkowe dane dotyczące leków. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że za 3 tygodnie dostępne będą pierwsze informacje z badań klinicznych lopinawiru i rytonawiru firmy AbbVie oraz remdisiwiru firmy Gilead. Leki te są traktowane priorytetowo przez WHO, posiadają zatwierdzone wskazania do leczenia innych chorób co pozwala im ominąć testy bezpieczeństwa na zwierzętach.
Według Guardian prowadzone są obecnie dwa przyspieszone testy w oparciu o zalecenia ekspertów WHO. Badanie przeprowadzone przez US National Institutes of Health wykazało, że lek remdisivir może zapobiegać pewnego rodzaju koronawirusowi u małp. Lek ten zapobiegał bliskowschodniemu zespołowi niewydolności oddechowej (MERS-CoV), gdy był podawany przed infekcją. Natomiast, u zakażonych zwierząt lek ten poprawiał ich stan.
Z kolei w osobnym opracowaniu China Daily poinformowano, że skuteczność w stosunku do nowego koronawirusa wykazało połączenie tradycyjnej medycyny chińskiej z lekami zachodnimi, choć szczegóły nie są podawane.
Dalsze prace pewnie we wszystkich koncernach zajmujących się lekami antywirusowymi i immunologicznymi aż huczą. I bardzo dobrze.
Tymczasem my możemy zadbać o podstawowe zasady. O czy warto pamiętać? Należy:
?szczepić się (najlepiej przed sezonem)
?unikać kontaktu z osobami chorymi, szczególnie takimi które kaszlą, jak i kichają
?myć często ręce
?pamiętać o zachowaniu strefy bezpieczeństwa w grupie osób potencjalnie zakażonych
A gdybyś odczuwał objawy infekcyjne dot. dróg oddechowych, duszność lub kaszel, zapraszamy na konsultację lekarską. W naszym Zespole otrzymasz m.in. specjalistyczne wsparcie pulmonologa, który w razie potrzeby zleci również stosowne badania i zaleci leczenie. Zapraszamy do KONTAKTU.