Psychologia

O kurczę, umieram?! – czyli o hipochondrii słów kilka

opracowanie: Minds Of Hope

“Wali mi serce!!! Muszę iść do kardiologa – chyba mam wieńcówkę!”, „O masz, drętwieją mi ręce, na pewno początek Alzheimera”, „O nie mam kaszel, to na pewno początki gruźlicy”, „Dziwnie się czuję, chyba coś mi jest”. Czy zdarzają Ci się takie myśli?

Jeśli odpowiedź brzmi TAK, a ty mimo robienia badań i chodzenia ciągle po lekarzach nadal nie usłyszałeś żadnej konkretnej diagnozy, to może się okazać, że przyczyna twoich problemów leży nie w zdrowiu fizycznym a w psychice. Sprawdź czy nie cierpisz na hipochondrię, czyli lęk o zdrowie.

Hipochondria to zaburzenie psychiczne pod postacią somatyczną (somatomorficzne).

Czym się charakteryzuje? Jeśli spełniasz poniższe kryteria, koniecznie skonsultuj się z psychologiem lub psychiatrą:

  • pochłaniają cię myśli o byciu ciężko chorym lub o możliwości wystąpienia ciężkiej choroby
  • rzadko miewasz objawy somatyczne, a jeśli już wystąpią to mają niewielkie nasilenie
  • występuje u ciebie inny stan ogólnomedyczny lub ryzyko jego wystąpienia (np. choroby w rodzinie), a twoje myśli o chorobie są zdecydowanie nadmierne i nieproporcjonalne
  • odczuwasz stały niepokój o zdrowie i jesteś nadmiernie czujny wobec swojego stanu zdrowia
  • często zdarza ci się szukać objawów choroby na ciele lub korzystać z wizyt u lekarza czy w szpitalu
  • od co najmniej 6 m-cy jesteś pochłonięty myślami o chorobie, choć nazwa rzekomej choroby może się w tym czasie zmieniać

Współcześnie, z wszechobecnym dostępem do internetu a wraz z nim także dostępem do najróżniejszych informacji – nie zawsze pisanych przez specjalistów, jedną z odmian hipochondrii jest cyberchonria. W tym przypadku, chory spędza nadmiarowo czas w internecie poszukując chorób opisywanych dolegliwościami, które wyszukuje w swoim organizmie. W jakimś stopniu cyberchondria może wynikać z niedostatecznego poinformowania pacjenta przez lekarza w trakcie rutynowej konsultacji lekarskiej, a czasami z faktu, że pacjent w trakcie wizyty był tak zestresowany i w związku z tym nie zapamiętał przekazanych zaleceń lekarskich. Pamiętajcie, rożne fora internetowe bardzo często powtarzają lub zamieszczają niesprawdzone informacje, dlatego nie ma co bazować na tym, co znajdziesz w sieci na niesprawdzonych portalach prowadzonych przez nieprofesjonalistów.

Leczenie, choć nie jest łatwe, to jest skuteczne w redukcji objawów, co znamiennie podnosi jakość życia. Wśród psychoterapii podejściem z wyboru jest terapia poznawczo-behawioralna. Celem leczenia jest nie tylko podważenie przekonania pacjenta o występowaniu ciężkiej choroby, ale także znalezienie alternatywnego i bardziej adekwatnego źródła wyjaśnienia problemu pacjenta.

Jeśli znajdujesz siebie w powyższych objawach lub ktoś z twoich bliskich ma z tym problem zapraszamy do nas. Pomożemy odnaleźć przyczyny twoich objawów i poprawić jakość twojego życia. Minds of Hope ma długoletnie doświadczenie w diagnostyce i leczeniu chorób psychosomatycznych oraz w kompleksowej diagnostyce i leczeniu różnych postaci stresu.