O trudnej tożsamości osób homoseksualnych i biseksualnych
opracowanie: Minds Of Hope
Rozwijasz się, dorastasz i zaczynasz czuć, że coś jest z Tobą nie tak, że odbiegasz od reszty kolegów i koleżanek. Zaczynasz zauważać, że twój pociąg fizyczny kieruje się w kierunku tej samej płci albo nawet obydwu.
Koledzy też zaczynają zauważać, że jesteś inny/a i pojawiają się być może pierwsze docinki, a ty długo nie przyznajesz się do tego nawet przed samym sobą… Dość często (choć nie wyłącznie) tak wyglądają początki dorastania osób homo i bi -seksualnych.
Zauważenie, że odbiega się od ogólnie pojętej normy, może być przykrym i mocno stresogennym odkryciem dla człowieka. Według badań, osoby homoseksualne i biseksualne częściej odczuwają objawy depresyjne, lękowe, a także częściej się uzależniają w porównaniu do ogólnej populacji.
Za przyczynę tego stanu rzeczy wskazuje się stres mniejszościowy. Dotyczy on osób, które w dużej mierze mocno wpatrują się i wsłuchują się w to, jak wyglądamy, co robimy, w jaki sposób się komunikujemy i co posiadamy a jeszcze bardziej czego nie mamy, przez pryzmat tego, co mogą powiedzieć o tym inni? Każde odstępstwo od tego społecznie pożądanego (wyimaginowanego najczęściej) wizerunku oraz lęk przed oceną powoduje właśnie taki rodzaj stresu. Osoby o odmiennej (nieheteroseksualnej) orientacji seksualnej są piętnowane przez społeczeństwo, często są ofiarami ataków i przemocy. Nierzadko zastanawiają się, czy przez to, że są odmiennej orientacji, są gorsze, być może zostaną odrzucone lub doznają krzywdy psychicznej lub wręcz fizycznej. To wszystko powoduje, że często długo ukrywają swoją prawdziwą naturę, cierpią na przewlekły niepokój i są bardziej podatne na występowanie zaburzeń psychicznych.
Funkcję ochronną przed negatywnymi skutkami stresu mniejszościowego może w takich sytuacjach pełnić budowanie pozytywnego wizerunku siebie jako osoby nieheteroseksualnej i integracja tego obszaru tożsamości z innymi ważnymi jej aspektami. |
Osoby nieheterosekesualne często obawiają się ujawniania przed innymi, jednak owo ujawnienie się przynosi dla tej osoby pozytywne efekty i redukuje skutki stresu mniejszościowego, między innymi zaburzenia depresyjne lękowe i uzależnienia. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat odsyłamy do tego artykułu (kliknij na link TUTAJ)
W Minds Of Hope prowadzimy terapię osób z kręgu LGBT, które borykają się problemami psychicznymi różnej natury, między innymi z lękiem, depresją, uzależnieniami, jak również innymi trudnościami. Zapraszamy do kontaktu i bezpośrednio do zapisów przez stronę KONTAKT. Wspólnie postaramy się zaradzić Twoim problemom.