Psychologia

O uważności i współczuciu w firmach – przywilej, czy krok w stronę wydajności

opracowanie: Minds Of Hope

Czy mówią Ci coś słowa mindfulness albo compassion? W ostatnich latach właśnie nastąpił wzrost zainteresowania tymi pojęciami. Dotyczą one zarówno branży edukacyjnej, sektora zdrowia, ale także coraz częściej biznesu.

Jak każdy wie codzienna praca a zwłaszcza praca w korporacjach zwykle łatwa nie jest. Dlaczego uważność, jak i współodczuwanie i współczucie są tak ważne również w pracy? Ludzie zmagają się z ciągłym pędem za wynikami, z oczekiwaniami szefa i innych osób, z własnym stresem. To wszystko powoduje, że często pojawia się u nich nadmierne myślenie, zamartwianie czy krytyczne nastawienie do siebie i innych.

W toku codziennych czynności i nieustającym wpływie stresu nasza zdolność do współczucia lub uważności zarówno w stosunku do innych jak i do samego siebie ulega zmniejszaniu.

Okazuje się, że uważność i współodczuwanie/współczucie, wg badań zwiększony zakres władzy może zmniejszać skłonność do emocjonalnej reakcji na cierpienie innych ludzi. Jeśli liderzy nie są w stanie zrozumieć cierpień swoich podwładnych i nie potrafią im współczuć czy być na nich uważni, to może powodować zwiększanie dystansu i nieufność między liderem i zespołem, a to zmniejsza szanse na pełne szacunku interakcje a także może wpływać negatywnie na efektywność pracowników.

Jeśli lider będzie uważny i współczujący, to jego zespół również może osiągać lepsze efekty pracy chociażby poprzez rozwijanie umiejętności indywidualnych i grupowych. Na przykład zwracając uwagę na motywację co ją wzmacnia a co blokuje.

Jak to robić w firmie?

  • stwórz przestrzeń do budowania wizerunku firmy przy pomocy compassion
  • twórz więzi międzyludzkie – ludzie czujący więzi i wsparcie rozwijają się lepiej
  • identyfikuj mocne strony w miejscu pracy
  • przeprowadzaj badania nad uważnością i współczuciem w miejscu pracy – to poszerzy wiedzę i pokaże gdzie powinny nastąpić zmiany
  • angażuj się świadomie w działania oparte na współczuciu.
  • wykorzystaj networking do dzielenia się pomysłami nt. uważności i współczucia

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat  mindfulness czy compassion zapraszamy do nas. Specjaliści z Minds of Hope prowadzą regularne treningi z praktyk uważności.