Psychologia

O zgrozo…postanowienia noworoczne nadchodzą!

opracowanie: Minds Of Hope

Jak Nowy Rok, to i oczywiście postanowienia noworoczne, a jakże! Są obowiązkowe, są wszechobecne i, najczęściej, już po kilku-kilkunastu tygodniach, są totalną porażką.

Badacze już dawno wykazali, że mniej niż 50% postanowień na nowy rok idzie w odstawkę po zaledwie trzech miesiącach, a raptem 1/5 dożywa faktycznie końca roku lub okresu, na który zostały wyznaczone…  To, czy będzie w grupie zwycięzców zależy nie tylko od tego jak to zaplanujesz, ale również jak wprowadzisz je w życie. Zacznijmy od pierwszego kroku… Jakiego?
Najważniejszym krokiem jest optymalne ustalenie celów-postanowień.

Nie mogą być zbyt ambitne, nie mogą też być za mało ambitne. Jak zatem podejść do wyznaczania tych ważnych, a czasami wręcz zmieniających-życie celów? Oto kilka wskazówek:

  • Bądź realistą. Jeśli zmagasz się z nadwagą przez całe życie, a tym razem postanowisz, że w ciągu roku zrucisz 20 kg i to najchętniej połowę tego w pierwszym kwartale, może to być zbyt wysoki “szczyt”, by się na niego wspiąć, prawda? Lepiej: określ sobie małe cele, np. ograniczę codzienne spożycie o 500kcal albo będę tracić na wadze 0,5 kg tygodniowo albo będę ćwiczyć każdego dnia minimum 10 min, koncentrując  się na ćwiczeniach na brzuch, itp.
  • Bądź dla siebie INSPIRACJĄ. Stwórz cel, który Cię będzie ekscytować. Na przykład, jeśli chcesz w tym roku lepiej kontrolować swoje wydatki, to ustal z sobą “do połowy roku spłacę mój debet na karcie i zaoszczędzę 5000 PLN, ponieważ chcę pojechać z przyjaciółmi w listopadzie do Nepalu
  • Zidentyfikuj cały proces realizacji celu i podążaj za nim. Jeśli celem jest utrata wagi, to nie musisz od razu ustalać z sobą, że zrzucisz akurat to 20 kg. Może lepiej będzie rozpoznać etapy i metody dochodzenia do tego celu i realizacja takiej strategii: a) umówię się z dietetykiem; b) uzgodnię dietę i ćwiczenia; c) będę korzystać z trenera personalnego min 1 w miesiącu, by skorygował mój plan ćwiczeń; d) znam moją słabą wolę, więc poproszę o pomoc psychoterapeutę; e) będę zliczać codzienne zjedzone kcal i zapisywać w tabeli, itp.
  • Świętuj zwycięstwo. Och, to wręcz punkt obowiązkowy! Oprócz dużych celów, rozpoznaj mniejsze punkty kontrolne i od razu zapowiedz sobie (a być może tez powiedź innym), jak będziesz te zwycięstwa świętować. Jeśli założyłeś/aś sobie, że np. poprawisz wyniki finansowe swojej firmy, to po zrealizowaniu celów z Q1, podaruj sobie nowy smartfon albo może kup bilety na mistrzostwa świata w piłce nożnej dla siebie i przyjaciela, który Cię w tym celu wspierał. Zadbaj o dobre wibracje przez cały rok.

A jeśli wprowadzanie tych celów w życie nie idzie po twojej myśli lub jeśli samo ustanowienie celów przysparza Ci kłopotów lub budzi lęk. Czekamy na Ciebie i jesteśmy gotowi pomóc!

Uwierz, z nami Twoje cele i postawienia noworoczne, będą – jeśli nie tak łatwe, jak bułka z masłem, to przynajmniej tak smaczne, jak Twój ulubiony deser w najlepszej restauracji w mieście.