Otyłość brzuszna a prawidłowe BMI
opracowanie: Minds Of Hope
Masz prawidłowe BMI i mimo to tłuszczyk na brzuchu? Lepiej to przeczytaj!! Do tej pory sadzono, że jeśli pilnujemy swojego BMi (body mass index), to jesteśmy chronieni przed wieloma chorobami, szczególnie nowotworami i chorobami kardiologicznymi.
Nowe badania wykazały, że u kobiet po menopauzie, które mimo dobrego BMI, mają otyłość brzuszną, aż 2-krotnie rośnie ryzyko zachorowania na inwazyjnego raka piersi. Najprawdopodobniej jest to związane z podwyższonym ryzykiem stanu zapalnego w organizmie.A skąd ten stan?
W tych niedawno opublikowanych badaniach w prestiżowym czasopiśmie JAMA Oncology, w których autorzy, analizując dane od prawie 3500 kobiet przez okres średnio 16 lat, możemy przeczytać, że samo prawidłowe BMI to za mało, abyśmy mogli powiedzieć, że jesteśmy wystarczająco chronieni przed rakiem piersi.
Otóż, grupa kobiet, która zachorowała na raka charakteryzowała się znacząco wyższym poziomem insuliny, białka C-reaktywnego, interleukiny 6, leptyny i triglicerydów. Jednocześnie poziom cholesterolu HDL (tzw. dobry cholesterol) i SHBG (globulina wiążąca hormony płciowe) były niższe w porównaniu do grupy bez otyłości brzusznej.
Wniosek:
Istotne jest nie tylko zachowanie wagi ciała w granicach prawidłowego BMI, ale również troska o kondycje całego ciała. Pamiętajmy, że wskaźnik BMI tylko w sposób pośredni opisuje zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie na podstawie proporcji masy ciała mierzonej w kilogramach do wzrostu w metrach. Występująca, nawet przy właściwym BMI, otyłość brzuszna najczęściej wynika z chronicznego stresu, zaburzeń hormonalnych oraz z konsumpcji zbyt dużej ilości węglowodanów. Co warto zauważyć, przyczyna hormonalna i namiar jedzenia węglowodanów, to również często pokłosie nieradzenia sobie ze stresem i rozregulowanie hormonalne lub tzw. „zajadanie” stresu.
Przypomnijmy, jakie to wartości BMI mogą być wyliczone i co oznaczają:
Wartość | Co oznacza? |
BMI < 18,5 | niedowaga |
18,5 ≤ BMI ≤ 24,9 | waga prawidłowa |
25 ≤ BMI ≤ 29,9 | nadwaga |
BMI > 30 | otyłość |
Zajrzyjcie też na strony czasopisma i przeczytajcie cały artykuł.
Jeśli chcecie skorzystać z wiedzy i doświadczenia naszych specjalistów, którzy pomogą w ustaleniu właściwej diety, odpowiednich ćwiczeń, a także zalecą określone badania – laboratoryjne i lekarskie, to zapraszamy do kontaktu. Psychologowie, psychoterapeuci, psychodietetycy, lekarze specjaliści (onkolog, pulmonolog, neurolog, psychiatra, i inni), są w gotowości, by pomóc.
Dla tych, którzy chcą zacząć od pierwszych kroków samodzielnie, załączmy przepis na napój pomagający spalać tłuszcz z tej części ciała.
- woda – 1 szklanka
- cynamon – 1 łyżeczka
- sok z 1/2 cytryny
- miód – 1 łyżeczka
- tarty imbir – 1 łyżeczka
Przygotowanie
- Gotujemy wodę w garnuszku, a gdy się zagotuje dodajemy cynamon oraz imbir
- Dalej gotujemy 10 min na małym ogniu
- Zdejmujemy garnuszek z ognia i czekamy aż ostygnie
- Dodajemy sok z cytryny i miód
- Pijemy napój każdego dnia przed śniadaniem
- Uśmiechamy się do siebie, bo zrobiliśmy coś dobrego dla siebie
A jeśli nie za dobrze radzisz sobie ze stresem, to może warto byś wiedział, że Minds of Hope, to pierwszy ośrodek w Polsce i Europie Środkowowschodniej, akredytowany przez The American Institute of Stress, który kompleksowo zajmuje się diagnostyka i leczeniem stresu – tak w środowisko zawodowym, jak i osobistym oraz wszystkimi zaburzeniami z niego wynikającymi, w tym zaburzeniami adaptacyjnymi i PTSD.