Psychologia

Pocałuj mnie w nos, czyli Światowy Dzień Pocałunku

opracowanie: Minds of Hope

Całowanie mniejsze i większe… Całowanie w usta, w czoło, a może w nosek? Jeśli dawno tego nie robiłeś to dziś jest dzień, kiedy warto sobie o tym przypomnieć.

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Pocałunku.  Niby mała, niepozorna czynność, a tak naprawdę jakże wartościowa i potrzebna… W natłoku codziennych spraw często zapominamy, nie mamy czasu pomyśleć jak ważne są pocałunki. Zarówno dla naszej relacji z partnerem jak również dla obopólnego zdrowia.

Zanim jednak zaczniemy kogoś namiętnie całować, upewnijmy się, że ta druga osoba też ma na to ochotę. Dzięki pocałunkom można wyrazić całą gamę uczuć, od sympatii, przez wdzięczność, miłość, aż po pożądanie.

Powstała nawet nauka która się zajmuje tym zjawiskiem, czyli filematologia. Co ciekawe, rekord najdłuższego pocałunku ustanowiony został przez tajską parę w 2011 roku – Ekkachai i Laksana Tiranarat nie oderwali od siebie ust przez 46 godzin i 24 minuty!!! Nooooo, czy to było tak do końca zdrowe? Poddajemy w wątpliwość, przecież trzeba jeszcze jeść pić i czasem …. coś poczytać? 😉

Według naukowców, gdy się całujemy dochodzi do złożonej wymiany sygnałów chemicznych. To z kolei może uruchomiać w nas nieświadome mechanizmy służące ocenie naszej zgodności genetycznej lub zdolności do reprodukcji z osobą, którą całujemy. Jeśli pocałunek jest udany to może nam dawać sygnał, że z tym partnerem spłodzimy zdrowe potomstwo. Jeśli jednak coś nam nie pasuje w pocałunku, daje nam to sygnał , że nie warto dalej wchodzić w taką relację.

Podczas pocałunku mózg uruchamia 34 mięśnie twarzy i kontroluje pracę kolejnych 120 mięśni ciała. W trakcie całowania spalamy od 26 aż do 90 kalorii. Podczas pocałunku wymieniamy się także śliną, która ma działanie przeciwbólowe, rozluźniające i odprężające a także jest naturalnym antybiotykiem. Dodatkowo męska ślina zawiera testosteron, który przy namiętnym pocałunku przedostaje się do śliny kobiety pobudzając jej pożądanie seksualne.

Podczas tzw. francuskiego pocałunku (z języczkiem), dochodzi do wymiany 40.000 drobnoustrojów i 250 gatunków bakterii. Ludzie, którzy często się całują, rzadziej mają problemy z żołądkiem i pęcherzem moczowym, a także z odpornością. Podczas pocałunku wyzwala się serotonina, dopamina, adrenalina i endorfiny.  Pocałunki są zarówno przyjemne, jak i mają na nas pozytywny wpływ.

Jak zatem wpływa całowanie na organizm człowieka?

  • niweluje stres
  • działa przeciwbólowo i rozluźniająco
  • pozytywnie wpływa na układ krążenia
  • powoduje obniżanie cholesterolu
  • spala kalorie
  • podnosi poczucie własnej wartości
  • poprawia nastrój

Zatem, myśląc o swoim zdrowiu, warto nie odmawiać sobie tej przyjemności i praktykować ją jak najczęściej. Jeśli jednak nie znajdujesz radości w pocałunkach a wręcz nigdy nie masz na nie ochoty, może to być oznaka, że w relacji z partnerem coś nie gra. Jeśli chciał(a)byś się temu bliżej przyjrzeć, czy wręcz naprawić relacje to zapraszamy do specjalistów z Minds of Hope. Wspólnie znajdziemy sedno problemu, jak i drogę wyjścia.