Psychologia (gr. psyche – dusza, logos – słowo, myśl, rozumowanie), to nauka zajmująca się badaniem mechanizmów i praw rządzących ludzką psychiką i jego zachowaniami. Bada również wpływ zjawisk psychicznych na interakcje międzyludzkie oraz interakcje z otoczeniem.
Psychologia jest odrębną dziedzina nauki, jednakże czerpie wiele z takich dziedzin jak: socjologia, antropologia, filozofia i biologia. Psychologię zalicza się do nauk społecznych, ale również do nauk humanistycznych oraz behawioralnych (nauk o zachowaniu).
Psychologia jako nauka rozwija się w dwóch sferach: psychologii akademickiej (naukowej) oraz psychologii stosowanej (praktycznej). Psychologowie pracujący w naszym zespole to osoby, które łączą ze sobą te dwie pasje.
Psycholog ma za zadanie badanie zjawisk w zakresie naszej psychiki oraz relacji środowiskowych, zawodowych, społecznych oraz praktyczne wspieranie służące poprawianiu relacji swojego pacjenta z otoczeniem, pomagając mu zrozumieć własne problemy oraz mechanizmy, które je wywołują, a także pomóc w akceptacji siebie, bo problemy z własną fizycznością i przyzwyczajeniami mają największy wpływ na stan emocjonalny ludzi.
Psychologia akademicka zajmuje się:
- procesami poznawczymi (m.in. postrzeganiem, myśleniem, wyobrażeniem, pamięcią – p. poznawcza)
- nabywaniem mowy i powiązaniem jej z procesami psychicznymi (psycholingwistyka)
- rozwojem i zmianami mechanizmów psychicznych (p. rozwoju człowieka)
- emocjami, procesami motywacji, stałymi cechami psychicznymi (p. osobowości)
- postrzeganiem osób i psychicznymi aspektami interakcji między ludźmi (p. społeczna) oraz komunikacją między nimi (negocjacje, mediacje)
- związkiem procesów psychicznych i funkcjonowaniem centralnego układu nerwowego (neuropsychologia), fizjologicznym podłożem procesów psych. (psychofizjologia), ewolucyjnymi aspektami mech. psych. (p. ewolucyjna)
- psychologicznymi aspektami religii, twórczości naukowej i artystycznej oraz innych obszarów funkcjonowania człowieka
- zaburzeniami osobowości (psychopatologia)
Psychologia stosowana zajmuje się zastosowaniem wiedzy psychologicznej w:
- zaburzeniach procesów psychicznych (psychopatologia), ich diagnozowaniu i leczeniu (p. kliniczna)
- diagnozie i rehabilitacji osób z uszkodzeniami centralnego układu nerwowego (neuropsychologia)
- korygowaniu trudności w relacjach społecznych oraz w związkach partnerskich i rodzinie (psychoterapia, p. małżeństwa i rodziny),
- psychicznych lub psychologicznych uwarunkowaniach chorób somatycznych, promocji zdrowia i działań praktycznych w obszarze medycyny (p. zdrowia)
- wymiarze sprawiedliwości (p. sądowa)
- problemach szkolno-wychowawczych (p. wychowawcza)
- organizacjach (p. organizacji) i przedsiębiorstwach (p. pracy)
- zachowaniach ekonomicznych ludzi (p. ekonomiczna)
- w wojsku, sporcie, wyznaniach i innych