Siedem mitów na temat kobiet w biznesie
źródło: FORTUNE
Czy kobiety są mniej utalentowane niż mężczyźni i nie powinni robić kariery w biznesie?
Większość z nas uważa, że dostanie się na szczyt dużej korporacji i jednoczesne dobre wychowywanie gromadki w różnym wieku dzieci, jest niemożliwe. Helena Morrissey (CEO Newton Investment Management – firmy finansowej zarządzającej 88 miliardami $, a jednocześnie matka 9 dzieci) uważa jednak inaczej i zwraca uwagę, że istnieje rozdźwięk między postrzeganiem kobiet liderów i tym w jaki sposób kobiety radzą sobie w biznesie i karierze.
Z wspólnego badania przeprowadzonego przez The 30% Club, firmę doradczą KPMG oraz psychologów z YSC, w którym wzięło udział ponad 100 osób, wynika, że kobiety doskonale radzą sobie w zarządzaniu i biznesie, na przekór barierom płci, na które napotykają w pracy.
Poniżej przedstawionych jest 7 największych mitów dot. kobiet w biznesie, które potwierdziło przeprowadzone badanie:
- Mit 1: Wychowywanie dzieci wstrzymuje kobiety przed awansem
W praktyce: Wpływ posiadania dzieci na ścieżkach kariery kobiet jest mniejszy niż myślimy. Nie ma statystycznie znaczącej różnicy w liczbie promocji u kobiet z dziećmi, czy kobiet bezdzietnych. Mimo to, mężczyźni są promowani znacznie częściej niż kobiety, 38% mężczyzn otrzymuje więcej niż pięć promocji w ciągu swojej karierze, gdy w przypadku kobiet – tylko 29% z nich.
- Mit 2: Kobiety nie awansują ze względu na brak pewności siebie
W praktyce: Kobiety są w pełni świadome ryzyka związanego z awansem, przez co mocniej stąpają po ziemi niż ich biznesowi koledzy. Tego typu zachowanie jest często odbierane, iż kobiety są są mniej pewne siebie w stosunku do swoich kolegów, jednak w badaniu nie stwierdzono różnic w liczbie awansów mężczyzn i kobiet, którzy odważyli się na robić karierę dopiero mocno zachęceni do tego przez przełożonego.
- Mit 3: Kobiety nie mają aspiracji do wyższych stanowisk
W praktyce: Chociaż wśród mężczyzn rozpoczynających swoją karierę w korporacjach brytyjskich osiągnięcie awansu do poziomu członków zarządu jest 4,5 razy bardziej prawdopodobne, niż w grupie kobiet z tych korporacji, to aspiracje zawodowe kobiet nie różnią się od mężczyzn. W rzeczywistości i mężczyźni i kobiety, wskazują, że dwoma najbardziej potrzebnymi do awansu i sukcesu czynnikami są: wykonywanie pracy, która jest z nami spójna wewnętrznie i pozytywne relacje w pracy.
- Mit 4: Kobiety nie wystawiają się, by piąć się na szczyt po stopniach kariery
W praktyce: Naukowcy nie znaleźli dowodów na to, że kobiety rezygnują z kariery częściej niż mężczyźni. Chociaż jednocześnie badanie wykazało, że kobiety będące na 1 lub 2 poziomie zarządzania poniżej zarządu mają dwa razy mniejsze szanse na promocję wewnętrzną do top managementu niż mężczyźni z tych samych korporacji.
- Mit 5: Kobiety nie mają potrzebnych na szczycie cech przywódczych
W praktyce: Feedback 3600 oceniające zachowania lidera pokazuje, że przywództwo mężczyzn i kobiet doświadczane jest przez zespoły zasadniczo jako takie samo. Naukowcy zauważyli jednak, że silne cechy lidera u mężczyzn (jak umiejętność analitycznego myślenia i komercyjne, sprzedażowe nastawienie) mogą być zdecydowanie częściej nagradzane przez większość firm.
Tu jeszcze jeden dowód łamiący mit – wyniki badania badania J. Folkman’a i J.Zenger’a, przeprowadzonych na grupie 7280 liderów (kliknij, aby powiekszyć)
- Mit 6: Kobiety będące szefami nie pomagają innym kobietom z niższych stanowisk w karierze w obrębie swoich firmach
W praktyce: Większość liderek w biznesie wykorzystuje swój networking, aby pozyskać dla swoich organizacji więcej utalentowanych kobiet. Podczas gdy niektóre liderki nie uważają siebie jako najlepszych opiekunów innych kobiet w ich firmach, to jednak większość wykazywała zainteresowanie mentoringiem innych kobiety, celem przygotowania ich do dalszej kariery.
- Mit 7: Przyjęty formalnie elastyczny czas pracy ułatwi drogę kobiet do top managementu
W praktyce: Kobiety wskazywały, że formalne elastyczne warunki pracy (np. praca w domu, telepraca, czy skompresowane godziny pracy) nie były istotnymi czynnikami w planowaniu kariery zawodowej. Wręcz przeciwnie, kobiety wskazywały, że nieformalne ustalenia z ich przełożonymi w oparciu o wzajemne zaufanie było ważniejsze w wykazaniu ich zdolności do osiągnięcia sukcesu.
Cały tekst na stronach FORTUNE.
A tu dodatkowo możecie przeczytać o tym, jakimi cechami charakteryzują się kobiety sukcesu.