Psychologia

Uwaga, uważność, start!

opracowanie: Minds Of Hope

Współczesny świat ciągle goni do przodu a my razem z nimi. Często nie mamy czasu, by choć na chwilę usiąść i się zastanowić, pobyć sami ze sobą.

Nie skupiamy się na tym co czujemy, jesteśmy nastawieni na działanie, byle szybciej, byle lepiej, byle do celu…. Jakiego celu? Och już nieważne, już jest przecież następny… Wypieramy emocje, aby nic nie rozpraszało naszych działań. Ale one przecież nie znikną, są w nas i zepchnięte na margines z czasem coraz bardziej będą się do nas dobijać. My w tym ciągłym pośpiechu nadal będziemy je ignorować i do czego to nas doprowadzi?

Będziemy się czuć coraz bardziej przygnębieni, sfrustrowani, zestresowani, mimo osiąganych sukcesów nieszczęśliwi i nie będziemy wiedzieć, dlaczego tak się dzieje. No bo skąd, skoro dostęp do naszych emocji będzie zamknięty na 4 spusty!

Czasami, wystarczy pamiętać o tym, że aby poczuć się lepiej wystarczy po prostu przysiąść i wsłuchać się w to, co nam mówi nasze ciało i nasze uczucia. W tym właśnie może nam pomóc praktykowanie uważności (ang. mindfulness).

Czym jest uważność?

Uważność, to obecność w danym momencie, bez osądzania, bez planowania a jedynie odbierania wszystkimi zmysłami tego, co się obecnie dzieje – we mnie, na zewnątrz – w zależności, gdzie uwagą pokieruję. Tego co się dzieje  w moich emocjach, tego jak odbieram rzeczywistość w tej jednej chwili. Uważność możemy ćwiczyć w różny sposób np. poprzez:

  • medytację
  • modlitwę
  • jogę
  • taniec
  • spacery
  • a we własnym domu, w dowolnym czasie podczas robienia dowolnych rzeczy.

Jedyne (ba, łatwo powiedzieć!) czego nam potrzeba, to zwrócenie uwagi na chwilę obecną bez osądzania i trzymania się jej.

Być uważnym, znaczy cierpliwie z otwartością i współczuciem przyjmować doświadczenia życiowe.

Jak to zrobić? Możesz spróbować np. tak – usiądź sobie gdziekolwiek wygodnie, tam, gdzie przez chwilę nikt nie będzie przeszkadzał. Możesz przymknąć oczy lub zostawić otwarte i teraz:

„Wyobraź sobie, że twój umysł to niebo, a twoje myśli to chmury. Zwróć uwagę na każdą przepływająca myśl-chmurę, pozwalając jej wpłynąć do umysłu i wypływać z niego”

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do Minds of Hope na nasze warsztaty mindfulness i Dni Uważności, gdzie poznajemy i pogłębiamy praktykowanie. Minds of Hope zdobyło 2 złote medale na Międzynarodowych Targach Innowacyjności właśnie za przygotowany program terapeutyczny redukcji bólu (fizycznego i psychicznego) z wykorzystaniem uważności. Z radością podzielimy się naszą wiedzą i umiejętnościami. Pozbądź się stresu, pokonaj z nami swój stres.