Psychologia

W gąszczu emocji i myśli… – pomocy, krzyczę na bliskich, a przecież ich kocham!

opracowanie: Minds Of Hope

Wrzesień to czas, kiedy szczególnie dużo się dzieje. Przed rodzicami młodszych dzieci kolejny czas organizacji: jedno dziecko trzeba zawieść do przedszkola, drugie zaprowadzić do szkoły a jeszcze samemu dojechać do pracy a potem z powrotem, odebrać dzieci, wykonać codzienne obowiązki domowe. W pracy powroty z urlopów, dopinanie tegorocznych budżetów. W życiu osobistym….

Ciągła gonitwa, gonitwa, gonitwa… Nie jest łatwo a jeśli jeszcze dzieci nam dokładają bo np. nie chcą odrabiać lekcji, mają problem ze wstaniem do szkoły, biją się z rodzeństwem, a ty masz poczucie, że narasta w tobie coraz większe rozdrażnienie a nawet przeradza się to w złość. Po czym wybuchasz, zaczynasz wrzeszczeć na dzieci, na partnera, a po wszystkim masz poczucie winy czemu się tak zachowałaś/eś.

Co zatem zrobić, jak nauczyć się nad sobą panować?

Po pierwsze, warto sobie uświadomić jakie emocje odczuwamy w jakich sytuacjach. Co się dzieje wtedy z naszym ciałem? Może to jest tak:

  • Odczuwasz ścisk w żołądku świadczący o tym że właśnie odczuwasz lęk?
  • Przechodzi cię fala gorąca i za ciskasz pięści, co być może sugeruje twoją złość?

Przyjrzyj się swojemu ciału i swoim reakcjom emocjonalnym.

Po drugie, kiedy już umiesz zidentyfikować, co się dzieje w tobie, zastanów się, jaka sytuacja spowodowała taką twoją reakcję. Może tym razem było tak, że:

  • czyjeś zachowania
  • nieudany dzień w pracy
  • jakaś twoja myśl

Wszystkie te czynniki wpływają na ciebie i na siebie wzajemnie. Warto sobie zapamiętać ten jeden zbiór: sytuacja, myśli, emocje, reakcje fizjologiczne, zachowanie.

Wszystkie te pięć aspektów łączy się ze sobą i wzajemnie na siebie wpływa.

  1. Zmiany zachowania wpłyną na myślenie i reakcje fizjologiczne i emocjonalne
  2. Zmiana zachowania może zmienić otoczenie
  3. Podobnie, zmiana myślenia wpływa na zachowanie emocje, reakcje fizjologiczne i może wpływać na zmiany w otoczeniu

Jeśli rozumiesz te zależności, to jest to pierwszy krok, aby zrozumieć własne problemy. Jeśli chcesz się lepiej poczuć, naprawić relacje z bliskimi lub zmienić zachowanie, to warto zacząć od zmiany sposobu myślenia, choć nie zawsze jest to proste i oczywiste.

Każda myśl wywołuje określoną reakcję emocjonalną. Jeśli nasze myśli są pozytywne, wywołają również pozytywne emocje, jeśli jednak są negatywne, to i emocje będą negatywne.

Ponieważ emocje mobilizują nas do działania, każda emocja wywoła także określone zachowanie i reakcję fizjologiczną.

Pamiętaj, że negatywny sposób myślenia predysponuje do odczuwania:

  • złości
  • lęku
  • smutku
  • żalu
  • wyrzutów sumienia
  • obniżonej samooceny

Zatem, warto zacząć myśleć pozytywnie, oczywiście w granicach realności. Jeśli okaże się, że masz tendencje do myślenia negatywnego, to spróbuj takiego ćwiczenia:

„Zapomnij na chwilę o tym, że dana sytuacja dotyczy ciebie, wyobraź sobie, że twojej przyjaciółce przytrafiła się taka sama sytuacja. Zastanów się, co ona zrobi w takiej sytuacji? Co ty byś jej doradziła? Czy  gdyby sytuacja dotyczyła innej osoby, to widziałabyś ją tak samo, jak u siebie, czy jednak zmieniłabyś punkt widzenia?”

Takie ćwiczenie pomaga nabrać dystansu do własnych emocji oraz spojrzeć na problem z szerszej perspektywy. Warto je regularnie stosować w każdych sytuacjach.

A jeśli sami mamy problem ze „zdjęciem czarnych okularów”, to może warto poszukać pomocy u specjalistów którzy ukierunkują nasze myślenie na właściwe tory. W Minds of Hope mamy doświadczony zespół psychoterapeutów i psychiatrów. Pracujemy indywidualnie, jak i w grupach. Rekrutacja do grup tegorocznych właśnie trwa – dowiedz się więcej:

a) grupa terapeutyczna dot. zaburzeń lękowych

b) grupa terapeutyczna dotycząca zaburzeń osobowości, zaburzeń emocjonalnych

Serdecznie zapraszamy. Czekamy, by pomóc!