W kołowrotku emocji, czyli o schematach słów kilka
opracowanie: Minds Of Hope
Twoje dzieciństwo… jak wyglądało? Czy było pełne mądrej miłości i uwagi ze strony rodziców? Jeśli tak – miałeś szczęście i jeśli nic traumatycznego nie zadziało się po drodze, prawdopodobnie dobrze radzisz sobie w dorosłym życiu, masz poczucie spełnienia, budujesz satysfakcjonujące relacje z ludźmi.
Co jednak, jeśli twoje dzieciństwo nie wyglądało tak kolorowo? Może czułeś się osamotniony, bo rodzice nie poświęcali ci należytej uwagi, nie mieli czasu albo nie umieli okazywać uczuć… Albo byłeś często krytykowany nawet bez większego powodu? A może w ogóle nie miałeś prawa głosu? Mogło być też tak, że twoje środowisko domowe było bardzo niestabilne emocjonalnie, dominowały awantury a nawet przemoc…
Dorosłeś… Wyszedłeś z tego środowiska i miałeś wrażenie, że wszystko co złe lub niefajne masz już za sobą. Chciałeś zamknąć ten rozdział swojego życia. Sądziłeś, że to się już nie powtórzy. Mówiłeś sobie „ja nigdy nie będę taki jak rodzice, ja nigdy nie skrzywdzę nikogo z mojej rodziny”. I co się stało? Mijają lata a ty coraz częściej łapiesz się na tym, że w różnych sytuacjach coraz bardziej zaczynasz przypominać któregoś z nich.
Powielasz te same zachowania… Albo reagujesz na obecne sytuacje tak, jak reagowałeś w dzieciństwie, czujesz te same emocje, ten sam lęk, tą samą złość, chociaż nie jesteś już dzieckiem…
Dlaczego tak się dzieje? Co za to odpowiada?
Winowajcą tego, że ciągle działasz tak samo w podobnych sytuacjach jest SCHEMAT.
Jak można go scharakteryzować?
To ogólny wzorzec postępowania, powstający we wczesnym dzieciństwie lub młodości jako efekt toksycznych doświadczeń. Schemat składa się z naszych:
- wspomnień
- emocji
- przekonań
- doznań cielesnych
- dotyczy naszych relacji z innymi ludźmi
Schemat rozwija się przez całe życie i w znacznym stopniu utrudnia nam prawidłowe funkcjonowanie. Zwykle uruchamia się pod wpływem jakiegoś zdarzenia i negatywnie wpływa na nasze zachowanie.
Przykład: jeśli mieliśmy niedostępnego emocjonalnie ojca, będą nas pociągać partnerzy równie dla nas niedostępni, z którymi nie będziemy w stanie zbudować prawdziwie bliskiej relacji.
Badania pokazują, że tam gdzie uruchamia się schemat, powstaje też silna chemia seksualna. Schemat dąży do przetrwania, bo choć sprawia nam ból, to jednak jest nam dobrze znany i zapewnia nam komfort oraz poczucie swojskości. Wydaje się być oczywistą rzeczą, częścią nas samych – dlatego tak trudno jest go zmienić.
Im silniejszy jest schemat, tym silniejsze i bardziej długotrwałe uczucia wywołuje. Wszystkich nieadaptacyjnych schematów jest 18, jednak najbardziej niszczące z nich to schematy:
- opuszczenia/niestabilności więzi
- nieufności/skrzywdzenia
- deprywacji emocjonalnej
- wadliwości/wstydu
Ludzie z tymi schematami w dzieciństwie byli porzucani, krzywdzeni, zaniedbywani i odrzucani przez najbliższe im osoby, zwykle rodziców lub opiekunów.
Schematy w życiu dorosłym ujawniają się u nich pod wpływem sytuacji postrzeganych nieświadomie jako podobne do tych z dzieciństwa. Pod wpływem schematu aktywują się silne negatywne emocje.
Jeśli zastanawiasz się dlaczego z każdym kolejnym partnerem budujesz toksyczny związek albo generalnie masz problemy w relacjach z ludźmi, czujesz przed nimi lęk a może wstyd, warto zastanowić się czy emocje te nie są związane z uruchomionym schematem. Rozpoznanie schematów nadwrażliwych oraz praca z nimi przynosi niezwykłe efekty – możesz zmienić swoje życie!
Chcesz sprawdzić czy twoje problemy są związane z istnieniem schematów? Zapraszamy do specjalistów z Minds of Hope, przeprowadzimy szczegółową diagnostykę istniejących schematów i zaproponujemy odpowiednie formy leczenia.