Medycyna

Wiek i sprawność mózgu zależą od diety

opracowanie: Minds Of Hope

Badania naukowe sugerują, że odmiana diety śródziemnomorskiej może zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera.

Współczesne badania wskazują, że spożywanie specyficznej zdrowszej diety może spowolnić proces starzenia się mózgu o ponad 7 lat, jednocześnie zmniejszając ryzyko rozwoju choroby Alzheimera.
Dieta o akronimie MIND (ang. UMYSŁ), opracowana przez naukowców w Rush University Medical Center w Chicago, łączy elementy tradycyjnej diety śródziemnomorskiej z bardziej klinicznym podejściem, zwanym DASH (ang. SZCZYPTA: podejście dietetyczne w celu kontroli nadciśnienia tętniczego).

Wyniki badań opartych na połączeniu tych dwóch sposobów żywienia sugerują, że dieta antydegeneracyjna dla mózgu powinna zawierać:

 • produkty pełnoziarniste – co najmniej 3 porcje na dobę
 • zielone warzywa liściaste, a także inne warzywa – codziennie
 • kieliszek wina – codziennie
 • regularne przekąski różnych orzechów
 • porcję fasoli – 3-4 razy w tygodniu
 • drób – co najmniej 2 razy w tygodniu
 • jagody (różnego typu) – co najmniej 2 razy w tygodniu
 • ryby – przynajmniej 1 w tygodniu
 • mniej niż łyżeczkę masła dziennie
 • słodycze (cukierki, ciasta, itp.), pełnotłuste sery a także potrawy smażone lub fast-food – rzadziej niż raz na tydzień
 • przyprawy i zioła bogate w antyoksydanty, np. kminek, goździki, cynamon, kurkuma, musztarda, imbir, oregano, bazylia, szałwia, tymianek i estragon – jak najczęściej

Naukowcy zauważyli, że dieta MIND – jako modyfikacja diety śródziemnomorskiej i DASH, zawiera te składniki odżywcze, które mogą zapobiegać otępieniu.

W eksperymencie, w którym uczestniczyło 960 dorosłych ochotników o  średniej wieku 81 lat, porównywano przez prawie 5 lat wydolność funkcji poznawczych tych, którzy stosowali dietę MIND z grupą kontrolną. Okazało się, że u osób, które regularnie korzystały z diety MIND, wiek mózgów był o 7,5 młodszy niż mózgi uczestników z grupy kontrolnej.

Wraz z wiekiem, pamiętajmy, że każdy doświadcza spadku zdolności funkcji poznawczych choć nie u każdego proces zachodzi tak samo szybko.

Na świecie co 4 sekundy diagnozowany jest nowy przypadek choroby Alzheimera, w USA to obecnie szósta przyczyna śmierci , a w Polsce szacuje się, że w 2050 r. ponad milion osób będzie obciążonych tą chorobą. Choroba Alzheimera to – w zależności od kraju, od 60 do 80 procent przypadków demencji.

To ogromny i rosnący problem nie tylko medyczny, ale także ekonomiczny i społeczny. Stąd też każda inicjatywa i działania służące profilaktyce degeneracji funkcji poznawczych z wiekiem, które mogą być rozpoznawane jako demencja, to krok  w dobrą stronę.

Wyobraźmy sobie jakie efekty może przynieść dla nas osobiście, jak i wnieść w nasze systemy opieki zdrowotnej fakt opóźnienia  pojawiania się cech otępienia o te 5-7 lat. To nie tylko obniżenie kosztów, ale także częstości rozpoznawania tej śmiertelnej choroby nawet o połowę. Warto? Odpowiedź jest chyba oczywista, prawda?

Pamiętajmy też, że – jak wskazuje raport NIK, dostępność do opieki geriatrycznej w Polsce jest niewystarczająca. Na 100 tys. mieszkańców przypada mniej niż jeden specjalista (0,8). Dla porównania: w Czechach wskaźnik ten wynosi 2,1, na Słowacji 3,1, a w Szwecji blisko 8. Nie ma zatem co liczyć na specjalistyczną opiekę.

Choroba rozwija się skrycie i poprzez niespecyficzne objawy może nie od razu wzbudzić naszą czujność. Warto zatem znać te symptomy, na które powinniśmy być wyczuleni i reagować – badać regularnie funkcje poznawcze poprzez wyspecjalizowane testy psychologiczne i zadbać o profilaktykę (dieta, aktywność fizyczna i umysłowa).

Lista objawów alzheimera:

 1. Zaburzenia pamięci ujawniające się w codziennym funkcjonowaniu
 2. Trudności z planowaniem, liczeniem czy zakupami
 3. Zapominanie o ważnych wydarzeniach
 4. Utrata zainteresowania własnym hobby
 5. Zaburzenia orientacji w czasie i przestrzeni
 6. Unikanie kontaktów społecznych
 7. Zaburzenia widzenia, oceny odległości czy rozróżniania kolorów
 8. Trudności językowe
 9. Zaburzenia nastroju (m.in. apatia, lęki, urojenia) i zmiana cech osobowości
 10. Zaniedbywanie higieny osobistej

Jeśli chciałbyś sprawdzić stan swoich zdolności poznawczych, zapraszamy do kontaktu.