Wiosna, znaczy alergie czas zacząć!
opracowanie: Minds of Hope
Krótkie dnie i długie noce, śnieg i mróz, bezlistne drzewa, szare trawniki i parki wydaje się że mamy już za sobą.
Ale niewiele osób wie (wiedzą to natomiast alergicy), że w miesiącach zimowych kwitną już pierwsze drzewa, co sprzyja nawrotom kłopotów dla osób uczulonych. Kichanie i katar nie muszą być związane z przeziębieniem …bowiem przy naszych ostatnich ciepłych zimach już w styczniu może pylić leszczyna a chwilę później zaczynają również pylić olsza i brzoza.
Jest to okres, kiedy na drzewach nie ma jeszcze liści, więc niektórzy mogą przeoczyć moment, w którym w powietrzu, zwłaszcza w cieplejsze słoneczne dni, unoszą się alergizujące pyłki. Kiedy dostaną się one na śluzówki osoby uczulonej pojawia się:
- wodnisty katar,
- uczucie zatkania nosa,
- kichanie,
- świąd i łzawienie oczu.
Dostanie się pyłków do dróg oddechowych może skutkować kaszlem i pojawieniem się duszności u osób chorych na astmę uczuleniową.
Alergia na pyłki drzew występuje rzadziej od alergii na pyłki traw czy chwastów, za to pojawia się wcześniej (najczęstsze występowanie alergii na trawy przypada na czerwiec i lipiec).
Objawy alergiczne początkowo mogą być mylone z objawami przeziębienia. Jeśli w okresie pylenia leszczyny czy olszy powyższe objawy występują w słoneczne dni, zwłaszcza w czasie pobytu poza domem, powinno to nasuwać podejrzenie uczulenia na pyłki drzew. Późna zimą może również zaczynać pylić cis, rosnący często w parkach i ogrodach miejskich. Obecny miesiąc to doskonały moment na kwitnienie topoli i wierzb.
Rzadszymi objawami alergii na pyłki mogą być:
- bóle głowy,
- podwyższona temperatura ciała,
- zmiany skórne
- zaburzenia koncentracji
- ogólne rozbicie
Przy występowaniu tzw. alergii krzyżowej, gdy do uczulenia na pyłki drzew dołącza uczulenie na niektóre pokarmy, po spożyciu wspomnianych pokarmów mogą wystąpić objawy typowe dla alergii na pyłki. Jest to rodzaj uczuleniowej reakcji krzyżowej pomiędzy pyłkami a niektórymi pokarmami. Pyłki leszczyny, brzozy i olszy mogą dawać alergiczną reakcję krzyżową z orzechami, marchwią, jabłkami, brzoskwiniami i ziemniakami.
Nasilenie reakcji alergicznych na pyłki drzew może nasilać spożycie czekolady, serów pleśniowych, musztardy, wędzonych wędlin i ryb, malin i truskawek, pomidorów, cytrusów czy tez ostrych przypraw.
W warunkach polskich alergia pyłkowa jest najczęściej wywołana przez trawy. Osoby uczulone w okresie pylenia powinny ograniczać styczność z alergenami, w niektórych sytuacjach możliwe jest stosowanie szczepionek.
Alergia pyłkowa najczęściej występuje u dzieci i osób młodych ale nierzadko pierwsze objawy alergii mogą pojawić się w wieku późniejszym, po 50-tym roku życia, u osób, które nie były do tej pory uczulone.
Leczenie objawów alergii miejscowe to najczęściej stosowanie leków zawierających kortykosterydy do nosa w postaci aerozolu oraz do oczu w postaci kropli. Dodatkowo stosujemy leki antyhistaminowe w tabletkach doustnie.
W przypadku astmy oskrzelowej i jej zaostrzenia spowodowanego ekspozycją na uczulające alergeny (astma atopowa) musimy zastosować leki przeciwzapalne i leki odwracające skurcz oskrzeli.
Uwaga! Odpowiedni dobór leków powinien być poprzedzony wykonaniem spirometrii w celu oceny ciężkości zaburzeń obturacyjnych (skurczu) oskrzeli, czasami potrzebne jest wykonanie tzw. próby rozkurczowej pozwalającej ocenić efekt leków rozkurczających oskrzela.
Spirometria jest konieczna zwłaszcza u osób z objawami alergii górnych dróg oddechowych którzy to tej pory nie mieli napadów świszczącego oddechu, kaszlu czy tez duszności po ekspozycji na uczulające alergeny. Jeśli astma alergiczna ma ciężki przebieg czasami powinniśmy rozważyć swoistą immunoterapię alergenową.
Jeśli chcesz skorzystać z profesjonalnej pomocy lekarza specjalisty pulmonologa, jak i omówić się na spirometrię, zapraszamy do kontaktu.