Medycyna

Witaminy czy suplementy – co nam pomoże a co zaszkodzi?

opracowanie: Minds of Hope

Żyjemy w pośpiechu, nie zawsze mamy czas na to, by zadbać o zbilansowaną dietę, a wówczas sięgamy po suplementy…witaminowe i nie tylko.

Są naszą receptą na wszystko. Pytanie tylko, czy to jest zdrowe? Najnowsze badania wyraźnie udowadniają, że lepiej korzystać z witamin z pożywienia niż tych z suplementów diety, które mogą mieć nawet odwrotny skutek na nasze zdrowie, a także szkodliwy wpływ, jeśli chodzi o rozwój raka.

Badania amerykańskich ośrodków wskazują, że o około 50 do 60% rośnie ryzyko raka piersi u kobiet, które codziennie przyjmowały 500 mg witaminy C ponad normę dziennego zapotrzebowania.

To samo można powiedzieć o witaminie D. Zwykle za niedobór tej witaminy uważamy jej stężenie we krwi poniżej 20 ng. Poziom między 20 a 30 ng uznajemy za taki w granicach normy i coraz więcej badań mówi, że nie ma powodu, by uzupełniać dawkę, jeśli ten poziom jest w organizmie utrzymywany. Odstępstwo może dotyczyć osób z nadwagą, u których dopuszcza się interpretowanie dolnej granicy normy wit. D3 na poziomie 25 ng.

Nie ma zatem potrzeby łykania tej witaminy w formie suplementu, jeśli analiza krwi wskazuje, że poziom zalecany jest „w ryzach”. Aktualne wyniki badań wskazują, że niedobór tej witamy może predysponować nas w kierunku rozwoju nowotworów przewodu pokarmowego, niemniej jej nadmiar także ma dalekosiężne skutki.

Przedawkowanie wit. D prowadzi do gromadzenia wapnia w tkankach, m.in. w sercu, a w szczególności w tętnicach i nerkach. Jako efekt dochodzi do zaburzenia pracy serca i ośrodkowego układu nerwowego. Może również dochodzić do zwiększenia ryzyka wystąpienia depresji, bólów głowy, zaburzeń jedzenia, czy biegunek. Ponadto, przedawkowanie wit. D  zwiększa zapadalność na kamicę pęcherzyka żółciowego oraz nerek. Ważne jest również to, że nadmiar tej witaminy jest niebezpieczny dla płodu, gdyż może powodować jego deformacje, a także choroby kości u noworodka.

Jest też dobra wiadomość! Nie da się przedawkować wit. D3 pochodzącej z naszej ekspozycji na słońce (pamiętając oczywiście o filtrach!), dlatego, jeśli jeszcze dziś przyjdzie nam do głowy sięgnąć po suplementy diety, warto pomyśleć, czy jest to najwłaściwsza forma dbania o siebie…..

I tym razem, jak wszystko życiu, okazuje się, że także witaminy warto stosować z umiarem.