Medycyna

Znaleziono gen młodości

29.04.2016; źródło: Current Biology

Nasza młodość zależy od genów

womanŚwieżo opublikowane wyniki badań w prestiżowym “Current Biology”, dowodzą, że posiadacze wariantu genu MC1R mogą wyglądać młodziej od swojego wieku metrykalnego nawet o 2 lata.  Pomysł badawczy zrealizowano w kooperacji świata przemysłu i nauki. Do badania przystąpili naukowcy z Centrum Medycznego przy Uniwersytecie Erazma w Rotterdamie oraz zespoły naukowo-badawcze firmy Unilever. Grupa badaczy przeanalizowała genomy ponad 2600 seniorów. Analiza polegała na równoczesnym porównywaniu genomu oraz wyglądu osób biorących udział w projekcie. Wyniki wskazują, że twarze osób posiadających warianty genu MC1R wyglądały o około dwa lata młodziej w porównaniu z grupą, która tego genu nie posiadała. Co ciekawe, różnice tę można było zaobserwować w każdej grupie wiekowej, biorącej dział w projekcie. Była tak samo zauważalna u kobiet, jak u mężczyzn, bez względu na kolor skóry, czy stopień ekspozycji na promieniowania UV.

Co zatem czyni gen MC1R tak atrakcyjnym? Jest to gen, który jest odpowiedzialny za wiele procesów zapalnych w organizmie, a także za skuteczność procesów regeneracyjnych na poziomie DNA. Już samo to działanie może długofalowo przekładać się na efekt „młodego wyglądu”. Poza tym, odpowiada za jasną karnację i rude włosy, co wpisuje się nieco w ogólny pogląd, że osoby o ciemnej karnacji i ciemnych włosach zwykle wyglądają dojrzalej od swoich rówieśników o jasnej karnacji.

Dotychczasowe badania wskazywały, że czynniki genetyczne i środowiskowe praktycznie w równym stopniu decydują o tym, jak wyglądamy. A poza tym, wiek odczytywany z wyglądu twarzy koreluje ze stanem zdrowia i długością życia, co może wynikać z tego, że młodziej wyglądająca twarz jest zewnętrznym znacznikiem niższego wieku biologicznego. Aktualne wyniki badań nie burzą tezy o wpływie różnych elementów na naszą młodość, zdrowie i urodę. Co najwyżej, doprecyzowują część związaną z uwarunkowaniami genetycznymi. Oczywiście rodzi się od razu pytanie, czy w ślad za tym duże koncerny farmaceutyczne i kosmetyczne ruszą do ciężkiej batalii w swoich laboratoriach, by wykorzystać naukę, do modyfikacji genu MC1R do właściwego „młodego” wariantu?

A i tak najważniejsze jest bycie zdrowym duchem, aktywnym fizycznie i umysłowo, a powierzchowność nie będzie miała aż tak dużego znaczenia.