Medycyna

Zwróć głowę w stronę słońca, a cień zostanie w tyle

opracowanie: Minds of Hope

Dziś obchodzimy ważne dla Polaków święto – Dzień Konstytucji 3 maja, ale niewielu wie, że to także symbolicznie najjaśniejszy dzień w roku. Dzień Słońca.

Czerpiąc z długiego majowego weekendu wiele osób zapewne będzie korzystać również z dobrodziejstw tej gwiazdy. Słońce, to centralna gwiazda naszego układu słonecznego, wokół której krąży Ziemia i inne planety. To specjalna gwiazda dla perfekcjonistów…. jest prawie idealnie kulista… No i jak to słoneczko wykorzystać dla naszego zdrowia?

Słońce składa się z gorącej plazmy utrzymywanej przez grawitacje i kształtowanej przez pole magnetyczne. Jest prawie idealnie kuliste i około 109 razy większe niż Ziemia. Na masę Słońca składa się wodór, hel oraz pierwiastki: tlen, węgiel, neon, żelazo.

Słońce działa na wszystkie organizmy na ziemi, również na człowieka. Często w telewizji przestrzegają nas przed korzystaniem z promieni słonecznych, wskazując na ich rakotwórcze działanie, powodujące np.czerniaka (raka skóry) a także fotostarzenie się skóry. Słyszymy o oparzeniach słonecznych lub nawet udarze od słońca w przypadku gdy zbyt długo przebywamy w ekspozycji na nie.

Rzadziej mówi się o pozytywnym wpływie słońca na zdrowie. Raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2006 r. wyjaśnia, że choroby spowodowane promieniowaniem ultrafioletowym i nadmierną ekspozycją słoneczną stanowią jedynie 0,1 % globalnego „obciążenia” chorobami na świecie. Natomiast, co ważniejsze, rocznie znacznie więcej osób na świecie choruje w wyniku zbyt małej lub znikomej ekspozycji na promieniowanie UV.

Jakiekolwiek, by nie były opinie i wyniki badań, warto korzystać ze słońca „z głową”.

Pozytywny wpływ słońca wpływa na organizm poprzez:

  • stymuluje produkcje testosteronu i melatoniny, co może mieć znaczenie np. osiąganiu lepszych wyników sportowe i jakości snu
  • uwalnia endorfiny i działa na wzrost poziomu serotoniny, co poprawia nasz nastrój
  • poprawia koloryt cery
  • zabija bakterie w powietrzu i na skórze
  • wzmacnia system odpornościowy, zwiększa ilość białych krwinek
  • zwiększa ilość tlenu we krwi, poprawiając krążenie i tym samy natlenowanie komórek i ich odżywianie
  • obniża poziom cholesterolu we krwi
  • wpływa na produkcje Wit D3 – witaminy o niezwykłym znaczeniu dla zdrowia
  • łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego przez zrównoważenie poziomu hormonów
  • w przypadku chorych na artretyzm i zapalenie stawów zmniejsza dolegliwości bólowe

W naszych szerokościach geograficznych dość często słońca brakuje. W Polsce prawie 80% dni w roku, to dni z jakimś typem zachmurzenia. Także nasz styl życia, czyli przebywanie całe dnie w zamkniętych pomieszczeniach, nie sprzyja łapaniu promieni słonecznych, a to ma negatywny wpływ na nasz organizm. Między innymi prowadzi do niedoboru Wit D, która wpływa na funkcjonowanie niemal wszystkich układów w organizmie człowieka.

U niektórych osób brak słońca powoduje SAD (ang. seasonal affective disorder, czyli chorobę afektywną sezonową) nazywane czasem tzw. zimową depresję. SAD charakteryzuje się chronicznym brakiem energii, uczuciem smutku i beznadziejności. Niektórzy naukowcy uważają, że obecny styl życia, utrzymujący ludzi w sztucznym świetle przez wiele godzin, może powodować  SAD trwający nawet cały rok!

Nadarza się okazja, a nawet planujesz wyjazdy i wypady – „Majówki” i inne dłuższe lub krótsze weekendy, pamiętajmy – warto korzystać ze słońca – rozsądnie i stopniowo. Na zdrowie!

A jeśli doskwiera Ci zły nastrój niezależnie od pogody i męczą Cię negatywne myśli na temat swój lub otaczającego świata, to warto omówić te problemy ze specjalistą. W Minds of Hope spróbujemy Ci pomóc.