5 najbardziej naglących wyzwań dla liderów
21/10/2014; źródło: Forbes
Rozwiązaniem kryzysu tożsamości przywództwa może być włączenie niewidocznych na pozór możliwości
Rynek wciąż zmienia się szybko i tak samo przywódcy wciąż próbują dowiedzieć się, jak najlepiej zmieniać się razem z nim. Uczą się na własnej skórze, że muszą dotknąć bezpośrednio biznesu, tak samo jak go prowadzić. Liderzy muszą zatem zacząć zakasywać rękawy, czy być gotowym do samodzielnej ciężkiej pracy i uznać, że chcąc zarządzać w czasach ogromnych zmian i niepewności, muszą być na tyle odważny, aby stawić czoła problemom.
W aktualnej, realnej sytuacji biznesu i ludzi z nim związanych – to jedyny sposób, aby upewnić się co do strategicznych decyzji, które muszą być powzięte i do wymagań finansowych, które miałyby wspierać nowe wymagania w miejscu pracy i na rynku. Wielu liderów zawodzi, gdyż zbyt długo czekają zanim podejmą działanie w tak niepewnych czasach.
Wielu przywódców nie ma instynktu zachowawczego, a tym samym nie są mentalnie i behawioralnie przygotowani do przejścia w bardziej ofensywną rolę w organizacji. Kiedy odzywa się instynkt przetrwania, koncentrują się na zapoznaniu z potrzebami i wymogami rozwijającego się otoczenia – takiego, który wymaga od liderów bycie bardziej odpowiedzialnym, godnym zaufania i niezawodnym niż kiedykolwiek wcześniej. Przywództwo staje się coraz bardziej złożone, np. w zakresie ich bezpośredniego angażowania w biznes. W związku z tym, dotychczasowe standardy działań, najlepsze praktyki: przewaga konkurencyjna, komputeryzacja i know-how, po prostu nie są tak skuteczne, jak kiedyś. A mimo to, liderzy nadal odgrywają tę przestarzałą, biznesową grę, przez co ich sposób przywództwa, podejmowane decyzje i perspektywa prowadzenia biznesu są coraz bardziej zawodne.
Rynek zanurza się coraz bardziej w zarządzaniu zmianą – i wielu liderów gubi się w tym, jak go zmierzyć, prowadzić i rozwijać w obliczu tak wielu zmian. Brakuje im jasności celu, nie wiedzą jak zyskać zadowolenie odbiorców, uzyskania szerokiego poparcia oraz zachować spójność a jednocześnie mieć odwagę porzucić wygodne status quo. Zamiast pracować, by wszystko szło co raz lepiej, bawią się w korporacyjnym maglu – jeden dzień są twoim przyjacielem, a następnego dnia największym wrogiem. Są często tak pochłonięci szumem informacyjnym, że przysłania im to uwagę na szczegóły i ogranicza zdolność do podejmowania stałych, świadomych decyzji. Są tak działaniem wielu programów, że tracą koncentrację na tych najważniejszych.
Jak można rozwijać się w kierunku bycia bardziej przejrzystym, skutecznym i odpowiedzialnym liderem? Warto zdać sobie sprawę z tych 5 kwestii, które Twoim pracownikom przeszkadzają w zawierzeniu Twojemu osądowi sytuacji i Twojej niezawodności jako lidera. Wiedząc o tym i uwzględniając wiedzę na ich temat w swojej roli lidera, możesz rozwijać się i być nie tylko szefem, ale duchowym przywódcą. Oto one:
- Brak jasnych celów
- Brak spójności i koncentracji działania
- Brak odwagi, by zmieniać się i rozwijać
- Brak przygotowania i dbałości o szczegóły
- Zajmowanie się politykowaniem zamiast zarządzaniem
Nieprzewidywalność i brak przygotowania liderów w dzisiejszym szybko zmieniającym się i niepewnym klimacie biznesowym sprawia, że niezwykle trudno jest polegać na jednej osobie (czy to pracowniku czy liderze). Miejmy jednak nadzieję, że liderzy są gotowi do wstrzyknięcia sobie dawki, tak potrzebnej odpowiedzialności – cechy, która tez sprawi, że będą potrafili zostawić swoje ego przed drzwiami biznesu, przeanalizować siebie i swoje możliwości, i szukać w sobie wszystkiego, co pozwala na lepsze podejmowanie strategicznych decyzji i lepszego kierowania zespołami. Im lepszy lider tym więcej działa a mniej mówi o tym co należy zrobić. Życzmy wszystkim liderom, by byli gotowi do takich wyzwań.
Więcej na stronie Forbes pod adresem: http://www.forbes.com/sites/glennllopis/2014/10/21/5-reasons-its-incredibly-difficult-to-rely-upon-leaders/
Jeśli jesteś liderem, szefem, managerem i chciałbyś skorzystać z naszej oferty managerskiej – zapraszamy do zakładki ROZWÓJ lub do bezpośredniego KONTAKTU.